Články

Ako má štát odpovedať objednávateľovi vraždy Jána Kuciaka

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Ako má štát odpovedať objednávateľovi vraždy Jána Kuciaka

V Bratislave 27. 2. 2018

„Aká je hodnota, aký je zmysel ľudského života?“ opýtal sa poslanec Milan Krajniak a pokračoval: „Osobne si na tieto otázky v súvislosti s touto mimoriadnou situáciou odpovedám: objasnením všetkých prípadov, ktorými sa zaoberal zavraždený Ján Kuciak, mu nedokážeme vrátiť život. Ale dokážeme vzdať jeho životu úctu a dať jeho životu zmysel.“

Žiaden prípad, na ktorom Ján Kuciak pracoval, nesmie byť zabudnutý, ani obídený. Naopak, každá kauza, ktorou sa Ján Kuciak zaoberal, sa musí stať pre orgány činné v trestnom konaní absolútnou prioritou. Objednávateľ vraždy musí zistiť, že urobil najväčšiu chybu vo svojom živote. Ak sa nádejal, že objednaním vraždy vyrieši nejaký svoj problém, tak teraz musí pochopiť, že sa jeho problémy ešte len začali. Zatiaľ čo doteraz mal proti sebe iba Jána Kuciaka ako dôsledného novinára, odteraz musí mať proti sebe odhodlanú Slovenskú republiku ako štát. A štát musí nasadiť proti objednávateľom vraždy Jána Kuciaka všetky svoje sily a prostriedky.

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár navrhuje v tejto vážnej situácii tento postup: Orgány činné v trestnom konaní vynaložia všetky sily a prostriedky, ktorú majú k dispozícii, nielen na objasňovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ale takisto budú konať s vedomím mimoriadnej situácie aj na objasnení a ukončení všetkých prípadov, na ktorých Ján Kuciak ako novinár pracoval. Ak má totiž jeho vražda motív súvisiaci s jeho prácou, ako to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar, potom sa objednávateľ vraždy Jána Kuciaka nachádza v prípadoch, na ktorých Ján Kuciak pracoval.

„Každá kauza novinára Jána Kuciaka musí byť pre orgány činné v trestnom konaní absolútnou prioritou,“ zopakoval Milan Krajniak a ďalej pokračoval: „Ich dotiahnutie do konca je pre Slovenskú republiku ako štát rovnako dôležité, ako objasnenie toho, kto stlačil vo Veľkej Mači spúšť.“

Za seba, aj za hnutie Sme rodina, chcem povedať, že každý policajt, každý prokurátor, každý sudca, alebo každý politik, ktorý bude konať vo verejnom záujme na objasnení káuz, v ktorých sa skrýva objednávateľ vraždy Jána Kuciaka, bude mať našu absolútnu podporu. Bez ohľadu na to, či je vládnym alebo opozičným politikom, a bez ohľadu na to, za akej vlády bol menovaný do svojej funkcie policajta, prokurátora alebo sudcu. Dnes nie je čas na opozično-koaličné spory. Teraz musí byť našou spoločnou prioritou iba vyriešenie tejto mimoriadnej situácie a záujem štátu.

Každý človek, ktorý bude konať vo verejnom záujme na objasnení vraždy Jána Kuciaka a objasnení prípadov, na ktorých pracoval, musí mať našu spoločnú podporu – politickú aj občiansku. Slovenská republika ako štát musí vydať úplne jednoznačný spoločný signál, že násilie, alebo vyhrážanie sa násilím, voči sa ľuďom konajúcim vo verejnom záujme je v tomto štáte neprípustné a nikdy nebude tolerované.

„Za seba podávam v tejto chvíli ruku každému politikovi vládnej koalície, ktorý má úprimnú snahu konať vo verejnom záujme a objasniť prípady, v ktorých sa skrýva objednávateľ vraždy Jána Kuciaka. V tomto sa nemôžeme nikto hrať na svojom politickom piesočku. Áno, ja verím, že aj vo vládnej koalícii sú politici, ktorí tieto veci naozaj chcú objasniť. A týchto ľudí treba podporiť.“

Ale ak by sa v tejto mimoriadnej situácii našli nejakí zvrátení ľudia, ktorí by chceli venovať svoj čas a energiu zametaniu stôp, tak týchto ľudí varujem: Takýto hyenizmus nezostane bez adekvátnej reakcie. Dúfam však a verím, že sa k tomu v dnešnej situácii nikto nezníži.

Milan Krajniak,
poslanec NR SR a podpredseda hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Tlačovú správu si môžete stiahnuť v PDF formáte (PDF)

Komentáre

komentárov