Články

Blbý a blbší alebo diaľnica k zisku

 Vyjadrenie poslankyne Zuzany Šebovej

Blbý a blbší alebo diaľnica k zisku

Bratislava, 23. júl 2019

Pomôžem si názvom filmu súrodencov Farrellyovcov, ktorí pred viac ako dvadsiatimi rokmi vytvorili filmovú snímku Blbý a blší. V ich prípade išlo o dvoch priateľov, ktorí, napriek prázdnym peňaženkám, chceli za každú cenu odovzdať pôvodnej majiteľke nájdený kufrík plný peňazí. V tom našom, aktuálnom, tiež ide o dvoch exotov: štát v zastúpení zvláštnych politikov a finančnú skupinu Penta. Jeden sa tvári ako génius, ten druhý si to o sebe rovno myslí.

 

Keď sa pred desiatimi rokmi rozhodla holandská spoločnosť HICEE B.V., majiteľ zdravotnej poisťovne Dôvera, žalovať štát a žiadala uhradenie škody kvôli zákazu zisku zdravotných poisťovní vo výške 750 mil. eur, mnohí to považovali za zlý žart. V tom lepšom prípade. V tom horšom za absolútnu nehoráznosť. A aj keď neskôr svoju požiadavku spoločnosť z krajiny tulipánov „zjemnila“ na približne 222 mil. eur, stále si viacerí ťukali po čele, čože je to za nenažranca, ktorý sa chce priživovať na povinných zdravotných odvodoch nás všetkých. Akoby nestačilo, že slovenské zdravotníctvo v stave hlbokého rozkladu potrebuje každé euro, zrazu mal štát finančnej skupine poslať na účet stovky miliónov len preto, lebo si ľudia z Digital Parku pomýlili zdravotnú poisťovňu s bankomatom. Je nad slnko jasnejšie, že zisk povýšili v Pente nad všetko ostatné. Aj nad zdravie. To je pre nich len komodita, ktorá sa dá zobchodovať. Nič viac. Keď si pred pár rokmi vďaka „zvláštnej účtovnej operácii“, po fúzii s poisťovňou Apollo, vytiahli akcionári Dôvery zisk z účtu vo výške takmer pol miliardy eur (!), všetci sa čudovali, ako je to možné. A v Pente sa usmievali ako všetkých dobehli. Aj štát. Teraz to chceli zopakovať, len zmenili scenár. Herci a osadenstvo zostali totožné.

Aby som finančnej skupine nekrivdila, musím spomenúť jej vyjadrenie k tejto ošemetnej situácii: „My nesledujeme to, aby sme získali vďaka tomuto sporu finančné odškodnenie. Ide nám o princíp, o precedentné rozhodnutie, ktoré by bolo aspoň nejakou garanciou do budúcnosti, že politici nebudú ľubovoľne meniť pravidlá pre fungovanie zdravotných poisťovní“. O akom princípe to hovoria? Najprv bez akýchkoľvek škrupúľ vytiahnu z účtu takmer pol miliardy, ktoré mali byť primárne určené na hradenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, potom chcú štát vycicať o ďalšie stovky miliónov a teraz sa začnú oháňať princípom. Ak by im o neho skutočne išlo, tak by ich určite nenapadla taká zvrátenosť, že financie z verejného zdravotného poistenia budú považovať za diaľnicu k zisku!

Keď sa tak nad tým zamyslím, pripomína mi to slovenskú verziu filmu Blbý a blbší. Ten prvý je v našom prípade štát. Blbý, slabý a naivný. Svojich občanov sa v náročných životných situáciách nedokáže zastať, ale „parazitom“ pomôže na počkanie. Môžeme teraz polemizovať na tým, kvôli čomu máme na Slovensku vlastne jednu štátnu a dve súkromné zdravotné poisťovne, keď rozdiel medzi nimi nie je  žiadny. Všetky sa tvária ako podnikateľské subjekty, ktoré sa krvopotne snažia plniť svoj vlastný biznis plán. S peniazmi z verejného zdravotného poistenia t.j. z povinných zdravotných odvodov ľudí, ktorí vo väčšine prípadov nemajú ani tušenie o tom, čo sa s nimi v zdravotných poisťovniach deje…Akoby povedal klasik : celé zle.

Penta bola v našom prípade za toho blbšieho. Alebo, lepšie povedané, hrala sa na neho. A myslela si, že jej to zase niekto zhltne aj s navijakom. Síce sa prerátala, no nebojte sa. Skúsi to znova. Pretože tak sú u nás vytvorené podmienky. Pravidlá chýbajú akoby naschvál. Keby boli, mala by to zrejme ťažšie. A možno by ju taká „blbosť“, akou sa prezentovala posledných desať rokov, ani nenapadla.

Blbý a blbší, hlúpy a hlúpejší. Bohatý a chudobní. Dúfam, že sme si nevyčerpali prívlastky pre všetkých, čo to myslia so slovenským zdravotníctvom vážne. To by bola ešte väčšia katastrofa, než je skutočnosť, že niektorí hlupáci, preoblečení za politikov, dovolili finančnej skupine bačovať na poli slovenského zdravotníctva bez akýchkoľvek pravidiel. A bez hanby.

 

Ing. ZUZANA ŠEBOVÁ
poslankyňa NR SR
vedúca pracovnej skupiny Zdravotníctvo

Komentáre

komentárov