Články

Hanba slovenského zdravotníctva

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Hanba slovenského zdravotníctva

 

Bratislava, 2. máj 2019

Človek nevie, či sa má smiať alebo plakať. Smiať nad neschopnosťou štátu alebo plakať nad tým, čo sa podarilo vymyslieť v ostatných dňoch predsedovi slovenskej vlády.

Viac ako 30 rokov počúvajú obyvatelia hlavného mesta viac či menej zaručené informácie o novej nemocnici, ktorá by bola pýchou Slovenska. Roky nádejí, dezinformácií a ilúzií. Reči o dostavbe či zbúraní skeletu a následnom postavení, už pôsobia ako zlý vtip. Realita je totiž taká, že areál na Rázsochách, pretože o ňom je reč, by už mohol slúžiť ako skanzen slovenského zdravotníctva alebo pútnické miesto všetkých našich štátotvorných potentátov, čo namiesto skutkov tliachajú do vetra o tom, ako im záleží na novej, skvelej nemocnici 21. storočia. Okrem takýchto rečí zatiaľ nedokázali nič. Vôbec nič.

A štát? Podľa predsedu vlády sa svojou neschopnosťou asi zahnal sám do kúta… To je však veľká lož. Do úzkych ho totiž dostali politické elity jednotlivých vlád, ktorých bolo za tých tridsať rokov neúrekom. Čerešničkou na torte v tejto nekončiacej ságe bol minulotýždňový počin šéfa vlády, ktorý sa snažil ponúknuť finančnej skupine Penta bomba kšeft: „Vy postavíte nemocnicu na Boroch v Bratislave, my ju od vás za štvrť miliardy odkúpime a tým bude ovca celá, aj vlk sýty! No, v živote som už počula veľa hlúpostí, ale toto je jedna z tých najväčších. A že je to nápad predsedu vlády, je samo osebe veľavravné.“

Namiesto toho, aby jemu podriadené rezortné ministerstvo robilo všetko pre úspešné postavenie Rázsoch, aby sa spamätali na Úrade pre verejné obstarávanie a konečne tam rozlúskli námietky neúspešného uchádzača, ktorý proces obstarania neúmerne naťahuje, radšej sa necelý rok pred voľbami chcelo vystatovať cudzím perím. Človek žasne a zostáva v nemom úžase.

Štát a hlavné mesto potrebuje špičkovú univerzitnú nemocnicu, ktorá bude mať priestory nielen pre pacientov, ale aj medikov. Bude v nej dostatočné miesto pre vedu a výskum a keďže to bude koncová nemocnica, nemali by chýbať žiadne medicínske odbory. Nepôjde v nej o zisk, ale o poskytovanie špičkovej zdravotnej starostlivosti na úrovni storočia, v ktorom žijeme. Som presvedčená, že ju má postaviť štát bez toho, aby sa pri tom predseda vlády pokúšal o rôzne pofidérne kšefty s kýmkoľvek. A už tobôž nie s finančnou skupinou, ktorej bolo umožnené v našom štáte vlastniť nemocnice, laboratóriá, lekárne a svojho času spolu vlastnila aj záchranky. Tam, kde používajú zdravý rozum, to možné nie je. Na Slovensku je však možné asi všetko. Bohužiaľ.

Ing. ZUZANA ŠEBOVÁ

poslankyňa NR SR za hnutie SME RODINA – Boris Kollár

vedúca pracovnej skupiny Zdravotníctva

Komentáre

komentárov