Články

Hnutie SME RODINA vyzýva ministerku Kalavskú, aby prestala traumatizovať pacientov

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Hnutie SME RODINA vyzýva ministerku Kalavskú, aby prestala traumatizovať pacientov

Bratislava, 21. október 2019

Hnutie SME RODINA opakovane žiada ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby prestala traumatizovať slovenských pacientov. Ešte sa neskončila sága ohľadne stratifikácie nemocníc, pri ktorej je viac-menej jasné, že je ušitá na mieru finančnej skupiny Penta, a už máme na svete novú revíziu úhrad liekov, ktorá niektorých pacientov dostane do ťažko riešiteľnej situácie. Peniaze sú prvoradé, zdravie bude v niektorých prípadoch asi len pre vyvolených.

Na začiatku septembra sme upozorňovali na šialený nápad ministerky zdravotníctva podpísať revíziu úhrad liekov bez toho, aby bola vyhláška riadne prekonzultovaná s odborníkmi a zároveň boli pri nej zohľadnené medicínske kritériá. Bili sme na poplach, pretože po analýze samotného návrhu nám bolo zrejmé, že slovenský pacient po jej prijatí kruto zaplače. „Hnutie SME RODINA sa nikdy nestotožní s revíziou úhrad, ktorá bude mať za následok drastické zvýšenie doplatkov za lieky pre ľudí. Tento necitlivý prístup je výsmechom tejto vlády, pľuvancom do tváre pacientov. Je nemysliteľné, aby ťažko chorí ľudia museli zo svojich peňaženiek vyťahovať stovky či tisíce eur a šéfka rezortu bude pritom tvrdiť, že jej rozhodnutie sa v žiadnom prípade negatívne pacienta nedotkne. To myslí vážne ? Ak ministerka nevidí dôsledky, ktoré vyhláška so sebou prinesie, tak nemá na svojom mieste čo hľadať“, povedal Boris Kollár, líder hnutia SME RODINA.

Nová revízia úhrad liekov je nielen necitlivá k pacientom, morálne neúnosná, ale aj odborne spochybniteľná. Ako uviedol Martin Višňanský, expert hnutia pre zdravotníctvo: „Doplatky pri niektorých liekoch sú hrozivé. Upozorňujem však ešte na jeden problém, na ktorý sme prišli vďaka dôkladnej analýze. Pri niektorých kombináciách liekov sa počíta úhrada ako súčet úhrad jednotlivých zložiek, ale pritom sa úplne ignoruje, že spomínané zložky sú v úplne iných liekových formách a na úplne iné indikácie… Inak povedané, pacienti s ťažkou formou astmy a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (zvyčajne starší ľudia, nie zriedka invalidi) budú doplácať na svoje lieky preto, lebo niekto od zeleného stola na Ministerstve zdravotníctva si povedal, že, s prepáčením, sopeľ je porovnateľný s týmito dvomi vážnymi ochoreniami.“

Ministerstvo zdravotníctva po spŕške kritiky zo všetkých strán tvrdí, že revízia úhrad nie je definitívna. Znamená to asi toľko, že do 22.10.2019 môže napr. výrobca podať námietku, alebo znížiť cenu. Je verejným tajomstvom, že MZ v tom prvom prípade zvyčajne odpovie záporne, čo má za následok len to, že navrhovaná revízia bude platná a navyše si štátny rozpočet polepší, keďže za každú námietku sa najprv skladá kaucia vo výške 3000 eur… To, že niektoré lieky, ktorých sa nová revízia dotkne drastickým spôsobom, sú nenahraditeľné, je kapitola sama osebe. Ministerka akoby nebrala do úvahy, že nie každému pacientovi vyhovuje generikum a nielenže z nejakého dôvodu liečba jeho pomocou nezaberá, ale, čo je ešte horšie, pri niektorých diagnózach nemá ani veľmi na výber. V takomto prípade môže byť nový doplatok pre pacienta priam likvidačný! „Úprimne povedané, tento prístup nedokážeme pochopiť. Tu neobstojí argument, že revízia úhrad sa robí v zmysle platnej legislatívy každé tri mesiace, čo je dané zo zákona. Šetrenie na úkor zdravia pacientov – tu skutočne niet viac čo dodať“, dodala Zuzana Šebová, poslankyňa hnutia SME RODINA – Boris Kollár.

V posledných týždňoch kľučkuje ministerka zdravotníctva od jedného klamstva k ďalšiemu. Najprv stratifikácia a uistenie, že nie je ani náhodou pripravovaná pre finančnú skupinu Penta, potom škandál na neurochirurgii v Bratislave a uistenie, že to nebolo osobné, až nakoniec nová revízia úhrad s katastrofálnymi doplatkami a uistením, že robí všetko pre blaho pacienta. Nájde sa ešte vôbec niekto, kto jej v tomto seba zničujúcom procese uverí ?

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár, tlačové oddelenie

Komentáre

komentárov