Články

Koalícia v Taliansku sa rozpadá

Koalícia Ligy Mattea Salviniho a Hnutia piatich hviezd Luigiho di Maia sa rozpadá. Ľavo pravá koalícia síce silných strán mala od začiatku problém dohodnúť sa na spoločnom programe a problémy neustali ani po tom ako vytvorili vládu.

Hoci poslednou kvapkou v mori bolo hlasovanie o rýchlostnej železničnej dráhe medzi Francúzskom a Talianskom problémy sa črtali najmä v otázkach sociálnej politiky a slávneho sociálneho rozdávania Hnutia piatich hviezd pod názvom „príjem obyvateľstva“, v riešeniach imigrácie, energetickej politiky, reformy súdnictva, no najmä vo vzťahu k Európskej únii.

Salvini pracuje na tom, aby sa talianski senátori uprostred leta vrátili do parlamentu a hlasovali o nedôvere vlády, aby sa mohli uskutočniť predčasné voľby. Nedá sa nešpekulovať nad politikárčením zo strany Mattea Salviniho, ktorého preferencie sa vyšplhali na neuveriteľných 40% v Taliansku a v májových eurovoľbách mal výrazný náskok nad všetkými politickými súpermi. V kuloároch sa hovorí o možnej koalícii medzi Ligou, Berlusconiho Forza Italia s nemenej populárnou (proti imigračnou političkou) Giorgiou Meloni a jej stranou Fratelli d´Italia.

Budeme sledovať či sa hypotetická nová vláda stane novým vodcom v proti integračnom a pravdepodobne aj antieuro snažení v Európe , ktoré privedie Európu k čisto pragmatickému pôvodnému princípu spoločnej únie založenému na hospodárskom raste a kresťansko demokratických hodnotách.

Najmä s ohľadom na najbližiu budúcnosť a zhoršujúce sa ekonomicko – sociálne ukazovatele bude veľmi dôležité aby vzor politiky “zdravého rozumu “ pre úniu nasledovali aj ostatné členské krajiny.

Ing. Ľudovít Goga
Poslanec NRSR

Komentáre

komentárov