Články

Kollárovci tvrdia, že zamestnanci Jaguaru doplácajú na veľký platový podvod. Automobilka sa bráni

Strana Sme Rodina Borisa Kollára predložila výzvu ministrovi práce Jánovi Richterovi a ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi.

Nástupný plat v automobilke Jaguar Land Rover (JLR) pri Nitre ponúkaný cez úrady práce je bez príplatkov 650 eur brutto, čo je asi polovica zo sľubovanej sumy a o tretinu nižší, ako je v bratislavskom Volkswagene.

Uviedol to na brífingu Milan Krajniak, podpredseda opozičného hnutia Sme rodina – Boris Kollár. Aj po započítaní rôznych príplatkov (napríklad na dopravu, za zručnosti) bude podľa jeho slov ponúkaný plat nižší, ako sa sľubovalo.

 

Plat pre Ukrajincov a Srbov

Plat nie je podľa neho pre občana Slovenska lukratívny, môže byť však lukratívny pre Ukrajincov alebo Srbov. „Slovenská vláda tak investovala 630 miliónov eur – 130 miliónov eur priamo a 500 miliónov eur nepriamej pomoci na to, aby sme riešili nezamestnanosť na Ukrajine alebo v Srbsku?“ pýtal sa Krajniak.

Podľa hnutia Sme rodina by slovenská vláda mala prioritne riešiť ľudí zo SR. „Vyzývam preto ministra práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Jána Richtera (Smer-SD), aby neudelil žiadne pracovné povolenie pre pracovníkov zo zahraničia, z Ukrajiny a Srbska, a to až dovtedy, kým sa táto situácia nevyrieši, aby JLR nemohol ‚fixlovať‘ za tichej asistencie úradov práce tak, že nikto zo SR nechce v automobilke robiť,“ zdôraznil.

Slovensko bolo podľa neho v prípade JRL veľmi ústretové, preto by mala vláda chrániť našich ľudí pred dovozom ľudí zo zahraničia.

Investičná pomoc

Krajniak zároveň vyzval šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Petra Žigu (Smer-SD), ako aj a ministra dopravy a výstavby (MDV) SR Árpáda Érseka (Most-Híd), aby pozastavili akúkoľvek investičnú pomoc pre JLR až dovtedy, kým automobilka nedodrží svoj sľub.

„Investičnú pomoc firma nečerpá, lebo ju posudzuje Európska komisia (EK),“ reagoval pre TASR na vyjadrenia Krajniaka hovorca MH SR Maroš Stano.

Jaguar sa bráni

„Informácie, ktoré boli dnes komunikované na tlačovej konferencii, nezohľadňujú všetky súčasti nášho systému odmeňovania. Uplatňujeme komplexný systém, v ktorom sa mesačná mzda pre kvalifikovaných robotníkov a výrobných pracovníkov bude pohybovať v rozmedzí od 900 po 1 800 EUR v priemere za mesiac, v závislosti od pracovnej pozície a skúseností,“ povedal pre HN hovorca spoločnosti Jaguar Land Rover Jozef Plško.

JLR ďalej uvádza, že nimi uvádzaný priemerný plat bude viaczložkový. „Priemerná mzda pozostáva z mesačného platu, príplatku za dopravu, príplatku za zručnosti, mesačného bonusu a trinásteho platu. Medzi ďalšie benefity patria doplnkové dôchodkové, úrazové či životné poistenie. Sme presvedčení, že to je v tomto regióne zaujímavá ponuka.“

Plško zároveň poprel, že by mali záujem o pracovníkov zo zahraničných pracovných trhov. „Predpokladáme, že väčšina našich nových kolegov bude pochádzať priamo z Nitry a blízkeho okolia.“

Komentáre

komentárov