Články

Krajniak: Slovenským zamestnancom vraj poradili, aby sa naučili po srbsky. Keď zazvonia inšpektori, Srbi utekajú zadným vchodom

Počet Srbov vo firme FM Slovenská za dva roky stúpol z päť na tristo, situácia sa ďalej zhoršuje. Vo výrobe je zo zamestnancov len pätina Slovákov, zvyšní sú Srbi, píše Milan Krajniak (Sme rodina) vo svojom blogu a dodáva, že v Seredi zároveň stúpa počet výtržností a drobnej kriminality.

Podľa novej kolektívnej dohody podpísanej v FM Slovenská v apríli tohto roku mali platy zamestnancov s prémiami stúpnuť až do 19 percent. No manažment firmy zriadil novú pracovnú pozíciu ‚kľúčový operátor‘ a ponúka ju iba Srbom. Slovenskí zamestnanci môžu zastávať iba pozíciu ‚operátor‘. Manažment tým obišiel zmluvu a slovenským zamestnancom firma nevypláca sľúbené prémie, píše poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) vo svojom blogu na Denníku N.

„Spolu s tým začali hromadne dostávať tzv. vytýkačky – upozornenia na porušovanie pracovnej disciplíny. Ale ‚vytýkačky‘ dostávajú iba slovenskí zamestnanci, viacerí z nich pracujú vo firme 12 rokov. Oveľa menej kvalifikovanejší Srbi sú v pohode,“ konštatuje.

Keď sa slovenskí zamestnanci sťažovali, že nerozumejú svojim srbským majstrom alebo svojim srbským podriadeným, povedali im, aby sa naučili po srbsky. „Keď sa sťažovali, že viacerí Srbi robia vo firme ‚bez papierov‘, manažment im povedal, že sa majú starať o seba. Počet Srbov vo firme za posledné dva roky stúpol z päť na tristo, situácia sa však ďalej zhoršuje. Vo výrobe dnes pracuje iba 20 percent slovenských zamestnancov, zvyšní sú Srbi,“ upresnil Krajniak.

Zamestnanci prostredníctvom odborov iniciovali vo firme kontroly z inšpektorátu práce. „A vtedy začala tragikomédia. Vždy, keď prišla kontrola, Srbi neboli v práci. Keď sa ich na druhý deň slovenskí zamestnanci pýtali, prečo neprišli, odpovedali im, že dostali pokyn zostať doma. Manažment prosto dostal echo…“ popisuje praktiky firmy poslanec s tým, že neohlásenú inšpekciu zdržali na hlavnej bráne, kým Srbov neodviedli zadnou bránou. Zamestnanci preto chystajú ostrý štrajk. „Rozumiem im a určite ich prídem podporiť. Zatiaľ na nich totiž každý kašle, aj dnes som tam bol z parlamentu jediný,“ neodpustil si Krajniak.

V Seredi sa podľa neho nezhoršuje situácia iba vo firme. „Podľa informácií od viacerých zamestnancov už presiahol počet Srbov v Seredi 10 percent obyvateľov mesta nad 18 rokov. Niektoré zamestnankyne sa boja večer chodiť samé po meste, pretože v Seredi stúpa počet výtržností a drobnej kriminality,“ uvádza širšie neveselé súvislosti.

Krajniak: Nadnárodné koncerny sledujú, či sa zastaneme našich

Počet cudzincov zo štátov mimo EÚ pracujúcich na Slovensku raketovo stúpa, podľa nových čísel o viac ako tisíc ľudí mesačne. „Nemám nič proti Srbom alebo Ukrajincom, ak sú na Slovensku zamestnávaní v súlade s našimi zákonmi. Ale nie sú. Slovenskí zamestnanci sú navyše šikanovaní,“ upozorňuje poslanec a dodáva, že vláda by sa mala čím skôr zobudiť, inak si veľkí zamestnávatelia urobia zo Slovenska eldorádo lacnej pracovnej sily.

Podľa Krajniaka by vláda mala okamžite obmedziť udeľovanie pracovných povolení pre ľudí z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ. „Aj Nemecko a Rakúsko chránilo roky svoj pracovný trh pred našimi zamestnancami, a to sme boli členmi EÚ. Podobne sa musíme správať aj my voči Srbom a Ukrajincom, ak chceme chrániť našich ľudí, ich pracovné miesta a najmä výšku ich platov,“ argumentuje.

Ako druhý krok poslanec navrhuje zákonom obmedziť percento agentúrnych pracovníkov, ktorých môže zamestnávateľ zamestnať, pričom optimálnych by bolo maximálne 20 percent agentúrnych pracovníkov vo firme. Tretím krokom by podľa Krajniaka malo byť zníženie odvodov pre zamestnávateľov, aby mohli zvyšovať platy slovenským zamestnancom.

„Musíme sa ísť zastať tých konkrétnych ľudí, o ktorých živobytí sa práve dnes rozhoduje. Tu totiž nejde iba o FM Slovenská, s. r. o., o Samsung alebo o Jaguár. Nadnárodné koncerny na Slovensku veľmi pozorne sledujú, či sa našich zamestnancov zastaneme alebo nie,“ burcuje Krajniak. Ak budú koncerny vidieť, že sme sa ich zastali, nebudú podľa neho môcť nahrádzať slovenských zamestnancov cudzincami a budú musieť Slovákom zvýšiť platy.

Parlamentné listy získali oficiálne vyjadrenie spoločnosti FM Logistic k pracovným pomerom v Seredi. Informácie zverejnené na Krajniakovom blogu označujú za nepodložené.

„Môžem len zopakovať, že naši pracovníci pracujú plne v súlade so slovenskou legislatívou a platnou kolektívnou zmluvou. Ku každej osobe či zamestnancovi pristupujeme rovnako, nemôžeme nikoho žiadnym spôsobom diskriminovať,“ uviedla špecialistka na externú komunikáciu Eva Enčevová z FM Česká.

„Čo sa týka zamestnancov FM Logistic na Slovensku, momentálne spoločnosť zamestnáva spolu 421 zamestnancov, z ktorých 419 je slovenskej národnosti, 1 rumunskej a 1 francúzskej národnosti. Zásadne odmietame akékoľvek obvinenie zo sociálneho dumpingu,“ dodala, pričom nešpecifikovala, koľko v FM Slovenská pracuje agentúrnych pracovníkov.

Komentáre

komentárov