Články

Ministerka pôdohospodárstva G. Matečná je dezorientovaná alebo nevie aký máme rok!

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár


Ministerka pôdohospodárstva G. Matečná je dezorientovaná alebo nevie aký máme rok!

Bratislava, 15. august 2018

Ministerka pôdohospodárstva G. Matečná je dezorientovaná vo svojom rezorte alebo nevie aký máme rok, dokázala to včerajšou reakciou na našu výzvu. Žiadame, aby na vec dohliadol predseda vlády P. Pellegrini.

 

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár od pondelka opakovane vyzýva ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby sa jasne vyjadrila, akou sumou plánuje pomôcť farmárom, ktorí v roku 2017 bojovali s extrémnym suchom.

Takto na výzvu hnutia Sme Rodina včera (14.8.2018) reagovala ministerka G. Matečná pre agentúru SITA:

Nakoľko máme len polovicu sezóny, nevieme v súčasnosti presne vyčísliť, aké škody farmárom v tomto roku suchom vznikli. Aj iné členské štáty v okolí straty len vyčísľujú. No treba poznamenať, že tým, že je nižšia úroda napríklad obilnín, už dnes sa cena za tonu tejto komodity pohybuje na úrovni 200 eur, pričom vlani predstavovala hodnotu približne 130 eur. Farmári si teda straty už teraz kompenzujú aj cenovo. Preto uvidíme ako odškodnenie farmárov celé dopadne,“ reagovala Gabriela Matečná.

 

            Pani ministerka opäť dokázala, že v agro rezorte je dezorientovaná, alebo nevie aký je aktuálne rok. Hnutie Sme Rodina ministerku nevyzýva k tomu, aby riešila pomoc farmárom, ktorých trápi sucho v tomto roku. Vyzývame ju k tomu, aby už konečne doriešila pomoc farmárom, ktorých trápilo sucho ešte v roku 2017. Tí o pomoc žiadajú opakovane od začiatku tohto roka. Žiadame pani ministerku Matečnú aby zaujala stanovisko k pomoci týmto farmárom. 

Reč je o 98 farmách s 2500 zamestnancami, na južnom a západnom Slovensku. Niektoré z nich zaznamenali pokles úrody až o 70%. Štatistický úrad SR im priznal stratu 28,6 mil. eur. Táto analýza bola vypracovaná na podnet Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Výsledok analýzy, ktorý potvrdil kritický stav týchto poľnohospodárov je známy už mesiac.

            „Nakoľko v posledných mediálnych výstupoch prirovnalo Ministerstvo týchto farmárov k stavbárov a odmietlo im finančne pomôcť, tak ako to robia všetky okolité krajiny, vyzvali sme pani ministerku aby splnila svoj sľub z apríla a požiadala ministra financií o finančnú pomoc pre týchto poľnohospodárov. Ale ukázalo sa, že pani ministerka je doslova dezorientovaná vo vlastnom rezorte alebo v čase,” vysvetľuje predseda hnutia Sme Rodina Boris Kollár.

Hnutie od začiatku týždňa jasne žiada riešenie pomoci farmárom, ktorých trápilo sucho v roku 2017. SHMÚ označil sucho s ktorých zápasili za extrémne.

            „Iné členské štáty, ktoré vo svojom stanovisku pani ministerka spomína už tento druh pomoci svojim farmárom, ktorí bojovali so suchom v roku 2017 dávno poskytli. V susednom Česku vláda farmárom pridelila pomoc 2 miliardy českých korún (78,4 mil. €). Poľská vláda rozhodla o pomoci sumou 190 miliónov eur. Rovnako pozitívne sa k požiadavke o pomoc postavila maďarská vláda. Slovenské Ministerstvo pôdohospodárstva sa týmto poľnohospodárom vysmieva a prirovnáva ich k stavbárom. Je smutné, že ku kritickej situácii do ktorej sa títo poľnohospodári dostali, prispel aj rozkradnutý a nefunkčný systém závlah, na čo vo svojej správe nedávno poukázal aj NKÚ,” doplnil vedúci pracovnej skupiny hnutia pre poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta.

Hnutie pripomína, že aj pani ministerka Matečná túto pomoc poľnohospodárom sľúbila. Na otázku redaktora RTVS ohľadom spomínanej pomoci povedala: „Dopady budú vedieť moji zamestnanci, ktorí práve sedia na Inštitúte poľnohospodárskej politiky, aby sme vedeli s konkrétnou analýzou a s konkrétnymi dopadmi ísť za ministrom financií.“ (Správy RTVS, 7.4.2018). 

K prísľubu pomoci sa 15. mája na stretnutí s farmármi pridal aj premiér Peter Pellegrini.

V júli dostala ministerka Matečná analýzu strát týchto farmárov vyčíslenú na 28,6 mil. eur. Analýzu vypracoval ŠÚSR. A od tej doby nechce ministerka Matečná o pomoci pre týchto farmárov ani počuť.

Pre RTVS sa hovorca agrorezortu vyjadril nasledovne: „Štát by mal byť aj dobrý hospodár a asi nie je úlohou vlády, aby sanovala každé podnikateľské riziko na podnikanie, kde vplýva počasie. To by sa rovnakou mierou potom mohli sťažovať povedzme aj hotelieri, alebo aj stavbári.“ (Správy RTVS, 28.7.2018)

 

Dovoľujeme si pani ministerke pripomenúť, že na rozdiel od stavbárov alebo hotelierov, poľnohospodári sú tí, ktorí zabezpečujú potravinovú sebestačnosť našej krajiny. Hnutie Sme Rodina verí, že na tretíkrát na Ministerstve pôdohospodárstva SR pochopia obsahu tejto výzvy.

Pre istotu však hnutie opakuje aj žiadosť smerovanú na predsedu vlády Petra Pellegriniho a Úrad vlády, aby dohliadli na dodržanie prísľubu, ktorý  sám premiér dal týmto farmárom. O tom, že premiérovi záleží na riešení dopadov sucha 15-teho mája informoval aj na svojom Instagramovom profile.

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár, tlačové oddelenie

Komentáre

komentárov