Články

Ministerka pôdohospodárstva G. Matečná sa prezentuje ako ochranár lesov, v skutočnosti umožnila drancovanie lesného majetku štátu

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Ministerka pôdohospodárstva G. Matečná sa prezentuje ako ochranár lesov, v skutočnosti umožnila drancovanie lesného majetku štátu

 

Bratislava, 13. november 2018

Hnutie SME RODINA poukázalo na to, že ministerstvo pôdohospodárstva a štátny podnik Lesy ťažia viac dreva ako v minulosti, ale napriek tomu má z toho štát menej financií.

 

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár v utorok na tlačovej konferencii venovanej lesom upozornilo na to, že slovenské lesy a s nimi spojený vidiek zažívajú krízu. Práve tam žije a pracuje 6 500 ľudí. „Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka má možnosť týchto ľudí podporiť, má v rukách druhý najväčší štátny podnik, mohli by im zvýšiť ich platy z minima z ktorého prežívajú. Ale postup agrorezortu pod vedením SNS je presne opačný. Sociálne slabších obyvateľov, ktorí sú odkázaní na vykurovanie drevom ešte zdierajú. Štátne lesy im predávajú kubík palivového dreva za 60€. Toto drevo je najmenej kvalitné. Pritom priemer ceny všetkých kvalitnejších druhov dreva je pod 50 €. Tým najchudobnejším predávajú to najmenej kvalitné za tú najvyššiu cenu na trhu. To je absolútna drzosť,” uviedol predseda hnutia Boris Kollár.

 

Na tlačovej konferencii vystúpil tiež podpredseda Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Peter Pčolinský. „Predtým, ako agrorezort ovládla SNS, sa ťažilo v priemere okolo 4 062 677 m3 dreva. Priemerný Hospodársky výsledok pred zdanením za predchádzajúceho ministra bol 12 miliónov eur. Dnes ministerka Matečná dovoľuje ťažiť viac. Priemerná ročná ťažba stúpla na 4 316 276 m3, ale priemerný ročný hospodársky výsledok klesol na 8 933 500 EUR. Napriek tomu, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka umožnilo väčší výrub, zároveň umožnilo niekomu zarobiť tam, kde doteraz zarábal štát. Priemerný Hospodársky výsledok pred zdanením je za prvé dva roky ministrovania pani Matečnej o 3 milióny nižší,“ povedal.

 

Tejto téme sa venuje aj Ing. Ján Mizerák, vedúci Pracovnej skupiny hnutia SME RODINA – Boris Kollár pre životné prostredie a lesné hospodárstvo, ktorý na tlačovej konferencii priblížil fungovanie štátneho podniku. „Od nástupu nominantov SNS na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa podpisujú 5 ročné zmluvy, také nepodpisovala žiadna predchádzajúca vláda. Keď si pozriete aktuálne podpisované zmluvy nájdete tam napríklad zmluvu s akciovou spoločnosťou, ktorá vznikla začiatkom roka 2017 ale podnikateľskú činnosť spojenú s drevom si zapísali až v novembri 2017,“ uviedol.

 

Táto na trhu nová firma získala 22.01.2018 od Lesy SR, š.p. rámcovú zmluvu na 5 rokov. Ročný objem dodaného dreva je 100 000 metrov kubických, čo predstavuje 15,37% zo schváleného plánu zdrojov v danom sortimente. Firma má zabezpečiť spracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov z dreva. Už pri tejto činnosti narážame na problém – tie sa z vlákniny v zmysle Technických podmienok pre dodávky dreva LSR vyrábať nedajú.

 

Cieľom Hnutia SME RODINA – Boris Kollár je v oblasti životného prostredia a lesného hospodárstva pripraviť kvalitnú stratégiu manažmentu krajiny, prírodných zdrojov a rozvoja Slovenska tak, aby boli vo vyváženom stave a ich využívanie nebolo na úkor kvality životného prostredia, zdravia a životnej úrovne obyvateľov Slovenska. Aj preto sa intenzívne stretávame s poľnohospodármi, s ľuďmi z vidieka.

„Treba zastaviť nehospodárne nakladanie s majetkom štátu v podobe Lesov. Rúbeme viac a máme z toho menej. To je presne štýl práce SNS s ktorým treba skoncovať,“ uzavrel predseda hnutia Boris Kollár.

Komentáre

komentárov