Články

MLADOMANŽELSKÝMI PÔŽIČKAMI SA MÁ POMÔCŤ, ČI HÁDZAŤ POLENÁ POD NOHY?!

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

MLADOMANŽELSKÝMI PÔŽIČKAMI SA MÁ POMÔCŤ,

ČI HÁDZAŤ POLENÁ POD NOHY?!

 

Bratislava, 13. august 2019

Od júla 2019 existuje možnosť požiadať o mladomanželskú pôžičku. Vskutku potrebný produkt, keby ale nemal toľko nezmyselných obmedzení. Za mesiac fungovania požiadalo o mladomanželskú pôžičku iba 10 záujemcov. Vyhoveli štyrom.

Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Lebo ide o typickú ukážku toho, keď je politický marketing pre vládnu koalíciu dôležitejší ako skutočná pomoc rodinám. Ak totiž chceme, aby zákony naozaj pomáhali, musia vychádzať z reálnych potrieb rodín.

Každý predsa vie, že dnes je najväčší problém mladej rodiny absencia dostupných bytov a tým pádom chýbajúca “strecha nad hlavou”. Máme obrovský deficit nájomných bytov a úvery sú nedostupnejšie, lebo banky už nemôžu poskytnúť úver v plnej výške ceny bytu. A preto dnes mladí ľudia hľadajú v prvom rade možnosť ako dofinancovať úver.

Takže otázka znie, pomôže im v tom mladomanželská pôžička? Odpoveď je nie. Jej schvaľovanie je zdĺhavé a žiadatelia nevedia, či im bude schválená pôžička včas a či vôbec. A to jej výška môže byť maximálne do 75 tisíc eur.  Takže vskutku krásny marketingový názov, ktorý bohužiaľ neodráža už jej obsah.

Mladomanželská pôžička má pomáhať na vybavenie domácnosti a je výhodná  pri narodení detí. Tak sa na to pozrime bližšie, prečo je o ňu taký malý záujem?

  • Jej nízka úroková sadzba – jedno percento, sa vzťahuje LEN na prvých 15 tisíc eur. Zvyšnú čiastku vám zúročia už dvomi percentami.
  • Ďalším obmedzením je vek do 35 rokov. Pričom vieme, že manželstvá sa uzatvárajú v čoraz vyššom veku. A to aj z dôvodu, že mladí ľudia si musia na dieťa najskôr našetriť. Tak prečo toto obmedzenie? Napríklad v Maďarsku sa pôžička poskytuje do 40 rokov veku mladomanželov.
  • Pôžičku vám neposkytnú ani vtedy, keď váš spoločný príjem presiahne 2,6-násobok priemernej mzdy.
  • A teraz to najdôležitejšie – BONUSY! Za prvé narodené dieťa štát odpustí z dlžnej sumy „až“ 2000 eur. Pokiaľ sa vám narodí druhé dieťa, dostanete „odpustok“ ďalších 2000 eur. Pri treťom dieťati vám vláda odráta opäť túto čiastku. Čiže 3 deti rovná sa odpustených 6 000 eur. Toto má motivovať mladých ľudí, mať viacpočetnú rodinu?!

Opäť príklad z Maďarska. Mladej rodine požičia štát 33 tisíc eur, ale celú túto čiastku odpustí, pokiaľ sa v manželstve narodia tri deti. Prečo v Maďarsku vedia nastaviť pravidlá
na potreby rodín a u nás sa len hráme na podporu rodiny?

 

 

Čo navrhujeme ?
Hnutie SME RODINA – Boris Kollár navrhne zmeny v pravidlách pre mladomanželské pôžičky, aby sa stali reálnym nástrojom pre pomoc rodinám s deťmi.
1. Navrhneme zvýšiť vekovú hranicu do 40 rokov.
2. Pri narodení prvého dieťaťa odpustiť z pôžičky 5 000 eur, pri druhom 7 000 eur
a pri treťom 13 000 eur.
3. Celkovo by sa tak pri troch deťoch odpísala tretina dlhu – 25 000 eur z maximálnej sumy 75 000 eur.

 

Petra Krištúfková, poslankyňa NR SR,
členka parlamentného výboru pre sociálne veci

Komentáre

komentárov