Články

MOŽNO AJ MAXINE SVITNE NÁDEJ

Nórsko mení postoj o vlastnej sociálnej službe

Priblížim vám príbeh dievčatka Maxine, ktorá bola neprávom odobratá rodičom v Nórsku. Mamičke Nórke a otcovi Slovákovi sa po troch mesiacoch od narodenia ich slniečka zmenil život na nepoznanie. Dva roky bojujú o svoju jedinú krásnu a zdravú milovanú dcérku. Dva súdne spory vyhrali, ale možnosť odvolania sa protistrany im neustále zamedzuje styk. Napriek vyhratým súdnym sporom, napriek tomu, že dieťa je na stretnutiach s rodičmi šťastné a spokojné, neplače, napriek posudkom od psychológov, Nórska sociálna služba trvá na svojom rozhodnutí, podáva odvolania voči rozsudkom a dieťa je stále v náhradnej starostlivosti. Maličkú môžu rodičia vidieť jeden krát za 3 týždne. Stretnutia sú plné lásky, hry a Maxine je, pochopiteľne po stretnutí, veľmi smutná. Cíti kto sú jej rodičia aj to ako veľmi ju ľúbia, vie presne kam patrí – do náručia svojej mamy a otca. Samozrejme pracovníci Nórskej sociálnej služby dávajú jej smútok a plač po stretnutí za vinu rodičom a snažia sa, aby sa stretávali ešte menej.  Predseda hnutia Boris Kollár spolu s OZ Deti patria rodičom od januára 2016 sa spoločne do dnešného dňa snažia dostať Maxine k rodičom. Spoločne sledujeme jej príbeh, vyjadrujeme sa k súdom, na oboch pojednávaniach sa osobne zúčastnila za OZ Zlatica Mandáková – predseda –  a vypovedala v prospech biologickej rodiny, pán Kollár bol dva krát pripravený vypovedať – ani raz mu nebolo umožnené vypovedať, ale jeho písomné vyjadrenie bolo vždy brané do úvahy. Toľko v krátkosti o Maxine.

Svitla však nádej nie len pre Maxine, ale aj pre ostatné deti podobným spôsobom ukradnuté Nórskou sociálnou službou

Tak ako sme hovorili v minulosti a hovoríme aj dnes. Neprestaneme o dieťa bojovať. Svetielkom nádeje by mohli byť vyjadrenia Nórskej ministerky pre deti Solveig Horne. Tá po prvý krát nepopiera, že Nórsko porušuje ľudské práva v oblasti starostlivosti o deti. Naopak, hovorí to, na čo kritici Banernevernetu a nórskeho systému, verejne upozorňujú dlhodobo. Potvrdzuje tak slová stoviek nórskych odborníkov, ale aj zahraničných odborníkov, politikov a všetkých, kto verejne protestovali a protestujú proti nórskemu systému a Barnevernetu. Ministerka Horne sa ďalej vyjadrila, že ukončí praktiky Barnevernetu, pretože sociálna služba spravidla nijak nepracuje s rodinou. Teda sa nesnaží zaistiť návrat detí do rodín, ale práve naopak deti od rodín izoluje.

Nórsky aj severský výbor pre ľudské práva skonštatovalo porušenia práv detí na rodinný život. 29.9.2016 predložil ministerke návrhy na zmenu nórskeho systému, ktorá je bezpochyby potrebná. Prvým z opatrení by mala byť aktívna práca s rodinami po odobraní dieťaťa a musí byť stanovený časový plán návratu detí späť do biologických rodín. Určite sa pokúsime zodpovedným vysvetliť, že časový plán nie v každom prípade je nutný. Pri samotnom odoberaní sa detí nikto nepýta či sú zvyknuté na pestúnov alebo nie. S vysvetlením „najlepšieho záujmu“ na silu odtrhnú dieťa z náručia rodičov, vynesú ho plačúce z domu, z prostredia, ktoré pozná a dajú ho z minúty na minútu do prostredia, ktoré nikdy nevidelo, k ľuďom, ktorých nepozná, preto si myslím, že presun späť k milujúcim rodičom NIKDY nebude také psychicky náročné ako prvotné odtrhnutie.

Je až neuveriteľné, že s týmito návrhmi prichádza Nórsko až po masívnej medzinárodnej kritike, demonštráciách a po škandáloch v nórskych médiách opisujúcich konkrétne prípady odobratých detí. Výbor taktiež po prvý krát v histórií navrhuje uzákonenie práva detí na styk so starými rodičmi a ďalšími členmi rodiny hlavne súrodencami. Dodnes Nórsko nemá právne definovaný vzťah medzi vnúčatami a starými rodičmi a širšou biologickou rodinou čo je samo o sebe proti Dohovoru OSN o právach detí.

Na čo ministerka upozornila bol aj fakt, že sa zvyšuje počet detí odobratých bezprostredne po pôrode, kedy matky nemajú možnosť svoje deti vidieť a to z preventívnych dôvodov. Teda rodičia nedostanú ani šancu byť rodičmi, čo sa najviac stáva u osôb, ktoré boli samé v minulosti v starostlivosti Barnevernetu.

S nadšením sme privítali takéto vyjadrenia a budeme ich používať vo vzťahu k štátnym orgánom Nórska, aby boli konečne nápomocní a zlúčili rodinu, ktorú tak kruto roztrhli.

Monika Onderková

Splnomocnenec Hnutia SME RODINA-BORIS KOLLÁR a

Podpredseda OZ Deti patria rodičom

Keďže rodinu čaká ďalšie finančne náročné súdne konanie, OZ obnovuje zbierku a kto by chcel prispieť rodine na právneho zástupcu, môže tak spraviť na dole uvedené číslo účtu:

Komentáre

komentárov