Články

Nádej rozvidnievania

Vo chvíli, keď začínam písať tieto riadky, sa nad Bratislavou pomaly rozvidnieva. A zdá sa mi, že s novým dňom prichádza nádej. Vtáci štebocú akosi veselšie a čierne vrany krákajú tak, akoby kamsi odchádzali.

Nie, ešte nič nie je jasné, zatiaľ sa stále len rozvidnieva. Ešte nedovidíme veľmi ďaleko do budúcnosti. Ale predsa, niečo podstatné sa zmenilo.

Ešte včera sme mohli sledovať iba ako diváci, čo nám ukazujú Kaliňák, Fico, Danko, či Bugár ako herci v hlavných úlohách. Ale dnes začína niečo nové, na konci čoho budú hrať hlavnú úlohu ľudia.

Teraz prichádza tá najdôležitejšia otázka: A keď ľudia nakoniec prehovoria, príde naozaj niečo lepšie? Veľa z vás mi v týchto dňoch s istotou hovorí: „Určite áno!“ Ale minimálne rovnaký počet ľudí sa ma s obavami pýta: „Ste na zmenu pripravení? Viete, čo treba robiť?“

Nemôžem hovoriť za iných, ale viem hovoriť za seba. Pokúsim sa teraz napísať, čo považujem za najdôležitejšie a ako to cítime v hnutí Sme rodina.

Ak nám ľudia dajú dôveru, neprídeme s hnevom. Prídeme s odhodlaním obnoviť to, čo je zanedbané, k čomu sa tí včerajší správali macošsky. Prídeme zmeniť nespravodlivosť, keď sú na Slovensku uprednostňovaní vyvolení a k ostatným ľuďom sa štát správa ako k popoluškám.

Prídeme s túžbou budovať a nie rúcať. Prídeme, aby sme vrátili Slovensku budúcnosť. Obnovíme dôveru ľudí v štát nie preto, lebo sa to patrí. My v Slovenskú republiku ako štát veríme.

Veríme v životaschopnosť Slovenska ako štátu, veríme v šikovnosť a vynaliezavosť ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Slovensko je napriek všetkému úspešný príbeh. Za 25 rokov samostatnosti sme urobili najväčší pokrok v porovnaní so všetkými našimi susedmi. Je na čom stavať.

Chceme hľadať v Slovensku to najlepšie, čo v nás je. Chceme vytvoriť priestor pre ľudí, ktorí sú odborne zdatní a morálne spôsobilí, aby tieto svoje schopnosti mohli prejaviť v prospech Slovenskej republiky. Takýmto ľuďom chceme dať podporu a priestor na našej kandidátke, takýchto ľudí chceme presadiť do funkcií v štáte bez ohľadu na to, či sú členmi našej strany. Veľmi dobre si uvedomujeme, že koaličná ani opozičná stranícka knižka nie je patentom na rozum.

Chcel by som napísať aj niečo osobné. Svoje poslanie v politike vnímam tak, že mám preraziť cestu a vytvoriť priestor pre ľudí, ktorí majú Slovensku čo dať. Vidím totiž okolo seba veľa šikovných, odborne zdatných a morálne spôsobilých ľudí, ktorí sa ale obávajú verejne angažovať. Chcel by som takýchto ľudí povzbudiť: Práve teraz je ten čas. Poďte do toho a ja vás budem podporovať. Budem vám kryť chrbát, aby ste mohli urobiť niečo dobré pre Slovensko.

Na Slovensku sa pomaly rozvidnieva. Budúcnosť ešte nevidíme úplne jasne, ale konečne o nej môžeme začať snívať.

Milan Krajniak, autor je poslancom NR SR a podpredsedom Sme rodina

Komentáre

komentárov