Články

Pekne veru Fico dobačoval, keď mu už nik neverí a musí prisahať na svoje deti. Takto by som nikdy skončiť nechcel, hovorí Kollár

ROZHOVOR Ako hodnotí politický rok 2017 predseda opozičnej strany Sme rodina? Aká je pre Borisa Kollára najdôležitejšia vec, ktorú by chcel presadiť, ak by vládli? A s kým by vôbec išli do vlády, ak je súčasná opozícia kritizovaná, že nepredstavuje alternatívu? „Smer sa začína rozpadať a končí sa jeho hegemónia,“ hovorí v rozhovore pre PL.sk Boris Kollár.

Boris Kollár
Foto: Ondrej Šprlák, zdroj: Parlamentne listy
Popis: Predseda Sme rodina Boris Kollár

Ako by ste zhodnotili politický rok 2017?

Tento rok hodnotíme pre Sme rodina veľmi pozitívne a úspešne, lebo sa nám neustále darí dobudovávať štruktúry, keďže dnes máme 60 okresných predsedov a tisíc členov. Tešia nás aj zvyšujúce sa preferencie v prieskumoch. Teraz sa pohybujeme na úrovni okolo deväť percent, pričom do parlamentu sme sa dostali so 6,6 percentami.

Aká bola podľa vás najdôležitejšia udalosť tohto roka?

Pre mňa to bol hlavne moment, že Smer končí, čo ukázali župné voľby. Pád Smeru sa začal tým, že sa Robert Fico nestal prezidentom, a počas roka sme boli svedkami, že Ficovi neustále padajú osobné preferencie v dôveryhodnosti, pričom ho predbehol už aj Igor Matovič. Na základe tohto vidíme, že sa v Smere niečo deje a dokazuje to aj odchod Mareka Maďariča z vedenia strany. Toto je pre mňa signál, že Smer sa začína rozpadať a končí sa jeho hegemónia.

Napriek tomu, že preferencie opozície rastú, sú tu pochybnosti, či vie opozícia spolu aj fungovať. Ťažko sa rodila dohoda do župných volieb medzi SaS, OĽaNO a KDH. Teraz sú napäté vzťahy, keď sa Alojz Hlina sťažuje, že sa s KDH nepočíta do komunálnych volieb. Nenahráva to súčasnej koalícii, ktorá spochybňuje vládnutie opozície? S kým by ste chceli vy vládnuť?

My si sadneme a budeme rokovať s každým. Veľmi zle to však interpretujú novinári, ktorí tvrdia, že budeme vládnuť s Ficom. Tak to nie je. Ja som povedal, že si sadneme a budeme rokovať s každou relevantnou stranou, ktorá bude v parlamentne, pokiaľ tam budeme aj my.

Druhá vec je, s kým sme schopní utvoriť vládu a s kým nie. Rokovanie je ale úcta k voličom politických strán, ktoré sa do parlamentu dostali. Zazlieval som pánovi prezidentovi, prečo si nezavolal Mariana Kotlebu do prezidentského paláca. Aj keď tomu rozumiem, tak je nutné si napriek všetkému uvedomiť, že kotlebovcov nevolilo dvestotisíc fašistov, ale veľa frustrovaných, dokonca aj vzdelaných ľudí. Voči týmto ľuďom sa musíme postaviť a nemôžeme sa tváriť, že sú druhoradí občania našej krajiny.

Našou podmienkou však je, že každá strana, s ktorou máme utvoriť vládu, sa musí stotožniť s naším sociálnoekonomickým programom a nesmie mať za sebou oligarchov, pretože takéto oligarchické strany kradnú, klamú a podvádzajú. Ak by nám teda aj nejaká strana sľúbila podporiť naše zákony, tak tu nemôže absentovať druhé spomínané kritérium. Tým som jasne vylúčil, kto s nami vládnuť nebude.

Vy dlhodobo kritizujete Smer, že za ním stoja oligarchovia. Hoci by ste s nimi rokovali, tak predstaviť si s nimi vládnuť je podľa vás nereálne?

V súčasnosti to, čo dnes predstavuje strana Smer, tak s takouto stranou si neviem predstaviť vládnuť.

Aká je pre vaše hnutie najdôležitejšia vec, ktorú by ste chceli presadiť, ak by ste vládli?

Pre nás sú to sociálne témy a ochrana Slovenska. Chceme pomôcť čo najširšiemu počtu ľudí.

Na jednej strane ste pravicový politik, na druhej chcete presadzovať takéto sociálne témy. Je to navzájom zlučiteľné?

Úplne vymažme pojmy pravica a ľavica. My sme neštandardná politická strana, ktorá sa nepotrebuje zadefinovať na pravicovo-ľavicovom spektre, pretože dnes súčasná pravica robí ľavicové kroky a ľavica pravicové.

Dnes politika stojí podľa mňa na štandarde a to znamená, že štandard sú tí, ktorí kradnú, klamú a podvádzajú. To je typické pre strany, ktoré našu krajinu rozkrádajú a robia to pre svoje vrecká a svojich oligarchov. V prvom rade však musí byť občan a obyčajný človek a ak sa budeme starať o neho, tak sa bude mať lepšie každý aj podnikatelia.

Vy napríklad teraz podporujete príplatky za nočnú prácu, ale to sa nepáči práve podnikateľom.

Súhlasím aj s ich kritikou. Podnikateľom treba uvoľniť uzdu niekde inde a musíme prijímať zákony aj pre nich. Napríklad vláda v zdravotníckom zákone znížila odvody do zdravotnej poisťovne za štátnych zamestnancov, pričom stratu chce tým pádom vykryť z peňazí od obyčajných fyzických osôb. Ak títo ľudia zamestnávajú dvoch-troch zamestnancov či svoju najbližšiu rodinu, tak im nemôže zvýšiť platy, pretože sa musí odviesť o sto miliónov eur viac do štátnej kasy cez zdravotnú poisťovňu. Táto vláda nie je teda v žiadnom prípade sociálna.

Systém musí isť ruka v ruke. Musíme znižovať dane a odvody podnikateľom, ale zároveň aj pomáhať obyčajným ľuďom.

Ak sa vrátime ku kritike, ktorá zaznieva na opozíciu z koalície, tak vám osobne Robert Fico vytýka aj váš morálny profil. Naposledy vás nazval pedofilom.

My sme nešli do politiky pre to, aby sme sa tu naťahovali s premiérom Ficom v takýchto žabomyších vojnách a v takýchto úbohostiach, ktoré v poslednom čase predvádza Robert Fico. Tiež by som mohol vytiahnuť, kde bol on a s kým na dovolenke, ale toto nie je môj cieľ. Ja som prišiel do politiky pomáhať ľuďom.

Keď začali Ficovi klesať preferencie a zažil debakel v župných voľbách, zrazu má problém s mojím morálnym profilom. Ľudia ma poznajú, vedia, aký som a dali mi mandát. Fico hovorí, že keď do nás oni kameňom, my do nich dvomi. Ja sa radšej vrátim k tomu pôvodnému biblickému heslu o kameni a chlebe a radšej by som, pomyselne, miesto hádzania kameňa do Fica, chcel dať chlieb ľuďom. Som tu pre ľudí a nie pre to, aby som sa tu s niekým ohadzoval kameňmi.

Fico napríklad tvrdí, že si ľudia zaslúžia vedieť, či ste sa kamarátili s mafiánmi.

Skutočne sa nebudem znižovať k jeho prízemnostiam a odpovedať jeho štýlom. Ja na rozdiel od Roberta Fica som všetky veci vedel vysvetliť, pretože keď nemáte čo skrývať, nemusíte ani klamať. Toto by som odporúčal aj Robertovi Ficovi. Je také slovenské príslovie – Skapínajúci kôň najviac kope.

Fico už nemá čo povedať. Keď chce povedať, že nebude kandidovať na prezidenta, tak tam musí dodať, že prisahá na svojho syna. Pekne veru dobačoval, keď mu už nik neverí a musí prisahať na svoje deti. Takto by som nikdy skončiť nechcel.

Premiér odmietol svoju kandidatúru na prezidenta, ale začali vášnivé špekulácie, kto by mohol kandidovať. Lucia Nicholsonová dokonca povedala, že ak by nekandidoval Andrej Kiska a mala by podporu opozície, tak by do toho išla. V kuloároch sa špekulovalo aj o vašej kandidatúre. Kandidovali by ste na prezidenta?

Prišiel som sem meniť veci pre ľudí. Prezident nemôže nič zmeniť, on je reprezentačná osoba. Mojou ambíciou je pomáhať ľuďom a to dokážem jedine v parlamente. Z toho dôvodu vylučujem akúkoľvek možnosť svojej kandidatúry na prezidenta.

Ak by Kiska opätovne kandidoval, tak by ho Sme rodina podporila?

Pravdepodobne budeme mať vlastného kandidáta. Je to ešte ale predčasné.

Tento rok vypukla okolo prezidenta daňová kauza, ktorá bola veľmi diskutovaná z oboch pólov. Vy ste k celej záležitosti vystupovali neutrálne. Prečo?

Vidím tu veľkú paralelu medzi konfliktom Vladimíra Mečiara s Michalom Kováčom a konfliktom Roberta Fica s Andrejom Kiskom. Je veľmi nešťastné, keď najvyšší ústavný činiteľ, prezident s tretím najvyšším ústavným činiteľom, premiérom majú vojnu a konflikt. V tejto vojne však nie je víťaz, ale iba porazený. A viete, kto je porazený? Obyčajní ľudia. Preto som sa k tomuto konfliktu nevyjadroval a nebudem sa tejto hry ani zúčastňovať.

V parlamente je tiež veľa konfliktov a samotná úroveň NR SR je veľmi kritizovaná. Ukázala to aj mimoriadna schôdza na odvolávanie ministra Roberta Kaliňáka.

Pri mimoriadnej schôdzi sa náš klub žiadnych šarvátok nezúčastňoval a vystupovali sme iba vecne a fakticky. Môžem však povedať, že som bol zhrozený, čo sa tam dialo a to myslím aj zo strany opozície aj koalície. Bolo to nechutné a bola to štvrtá cenová skupina. Sme rodina sa od toho úplne dištancuje, pretože my sme do parlamentu neprišli robiť cirkus.

Mimoriadne odvolávanie Kaliňáka však koalícia komentovala tak, že opozícia skutočne nie je alternatívou, iba kritizuje a neponúka riešenia.

Opozícia je jednoznačnou alternatívou oproti tomuto kradnutiu a klamaniu. Na každej parlamentnej schôdzi predkladáme zákony, ale koalícia ich nechce podporiť. Za seba môžem garantovať, že podporím každý rozumný návrh, ktorý pomôže ľuďom bez ohľadu na to, či ho predloží Smer, či OĽaNO, alebo SaS. My v politike nepolitikárčime a to oceňujú aj ľudia.

Milan Krajniak v rozhovore pre PL povedal, že jeho predstava je taká, že po budúcich voľbách budete tri volebné obdobia vládnou stranou a potom odídete na politický dôchodok. Je to reálne podľa vás?

Myslím si, že dlhšie ako trikrát sa vládnuť ani nedá. Ak je nejaká politická strana trikrát za sebou vo vláde, tak prichádza vyhorenie.

Ak sa dotkneme zahraničnopolitickej otázky, tak ste dosť veľký kritik premiéra v prípade jadra EÚ. Prečo?

Sme proti hlúpostiam typu Spojené štáty európske a tiež proti odovzdávaniu ďalších kompetencií do Bruselu. Samozrejme, sme za Európsku úniu, pretože tam patríme a rovnako som za NATO, ale s výnimkou vytvárania základní cudzích vojsk na Slovensku. Jedným dychom som proti sankciám voči Rusku, ale zároveň vnímam pozitívne Schengen.

Pred pár dňami navyše Európska komisia aktivovala článok 7 voči Poľsku, s čím nesúhlasím a myslím si, že je to zlý krok, ktorým zasahujú do interných záležitostí nášho severného suseda. Poliaci sa demokraticky rozhodli, koho zvolia do parlamentu, a ich parlament aj demokraticky koná, takže sa im do toho nemá čo starať žiaden Brusel. Pre mňa je to neprípustné. Ak by som ja bol premiérom, tak by som bol spolu s Viktorom Orbánom proti tomuto kroku.

Aké máte ambície a víziu na ďalší rok?

Naďalej chceme presadzovať sociálne témy, ktoré pomáhajú ľuďom. Stále prichádzame s niečím novým, ale prioritne sú to sociálne témy a ochrana Slovenska. My sme vlastenci a chceme brániť rodinu.

Pred pár mesiacmi sa spomínali predčasné voľby. Teraz to ako vidíte?

Myslím si, že v budúcom roku môžu nastať veľmi zaujímavé zmeny. Možno to budú aj predčasné voľby. My sme na ne pripravení stále.

Zdroj článku parlamentnelisty.sk

Komentáre

komentárov