Články

Potravinový Semafor poslanca Patricka Linharta dostal zelenú

Poslanci NR SR dnes v parlamente jednohlasne schválili prvý digitalizovaný a plne personalizovaný Potravinový Semafor (novela zákona č.152-1995 Z.z. o potravinách).

Po štyroch rokoch boja za transparentnosť potravín presadil Patrick Linhart, Bsc., známy ako prvý potravinový kritik na Slovensku dnes už poslanec NRSR za Sme Rodina zákon, ktorý má byť revolúciou v potravinovom priemysle nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ide o prvý digitalizovaný Potravinový Semafor, ktorý si nemusia tlačiť výrobcovia na obaly a ktorý si môžu nastaviť v mobilnej aplikácii spotrebitelia podľa vlastných preferencií. Potravinový Semafor má na základe vlastného nastavenia spotrebiteľom v pár sekundách vyhodnotiť, či je produkt pre daného spotrebiteľa vhodný, alebo nie, a to na základe vlastných nastaviteľných kritérií pomocou mobilnej aplikácie, ktorú je povinné Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka zaviesť 1.1.2022. „Tento návrh zákona o potravinách rieši zavedenie centrálneho štátneho registra potravín a prvý digitálny potravinový semafor, ktorý nám môže závidieť aj celá Európa. V skutočnosti ide o zámer prenesenia tlačených informácií o produkte do digitálnej podoby a ich doplnenie o informácie, ku ktorým doteraz nemal spotrebiteľ prístup. Informácie, ktoré sú zobrazené na budú prehľadne centralizované v jednom digitálnom registri potravín. Keďže neexistuje žiadna spoločná databáza, iba databázy produktov jednotlivých výrobcov, veľkoobchodov a obchodných reťazcov, ktoré nie sú prístupné pre bežného spotrebiteľa, účelom novely zákona bude takúto databázu založiť. Databáza sa bude volať Register Potravín pre Potravinový Semafor.“ Vysvetľuje poslanec NR SR Patrick Linhart.

Centrálny štátny register potravín bude
1. Pomáhať nákupcom rýchlo vyhľadávať vhodné produkty
2. Pomáhať konečným zákazníkom sa orientovať pri nákupe potravín
3. Pomáhať slovenským poctivým výrobcom sa presadiť v konkurenčnom boji
4. Medzirezortne viesť štatistiky rôznych potravinových produktov (napr. filtrovať množstvo slovenských produktov so zvýšeným množstvom cukru)

Pre výrobcov bude možnosť registrácie produktov dobrovoľný a bezplatný a poslanec verí, že tí, čo nemajú čo skrývať, určite túto možnosť využijú. Má ísť totiž o reklamu a propagáciu ich vlastných produktov.

„Po odhaľovaní potravinových káuz a testovaní výrobkov akreditovanými laboratóriami prostredníctvom organizácie TESTY POTRAVÍN, ktorú som založil, som prišiel na to, že to, čo sa píše na obaloch potravín, nemusí byť v skutočnosti vždy pravda. Až u 70% testovaných potravín nekorešpondovalo to, čo sa uvádzalo na obale so skutočnosťou. Po odhaľovaní ďalších podvodov, ktoré boli kryté, alebo dokonca priamo organizované bývalým vedením ministerstva pôdohospodárstva, ako napríklad falšovanie pôvodu hydiny, ovocia a zeleniny, som pochopil, že pre ochranu spotrebiteľa je potrebné zaviesť systém, ktorý odlíši podvodných výrobcov a dodávateľov od tých poctivých. Ten systém sa dnes volá Potravinový Semafor.“ Dodáva Linhart.

O Potravinový Semafor už malo v minulosti prejaviť záujem vyše 350 pobočiek obchodov, ako aj výrobcovia, ktorý ho experimentálne boli ochotný už vopred otestovať a pýšia sa tým aj na obale svojich výrobkov.

Na register potravín a aplikáciu, ako aj na prevádzkovanie bolo vyčlenených 120 tisíc eur na dobu troch rokov (vrátane výroby webu, mobilnej aplikácie a prevádzkovania). Registrácia produktov bude pre výrobcu zdarma. Rovnako bude zdarma pre spotrebiteľov mobilná aplikácia Potravinový Semafor.

„Som veľmi rád, že téma našla v parlamente spoločný záujem. Ide totiž o transparentné potraviny a verím, že práve to nás spojilo naprieč celým politickým spektrom a že práve to zaručilo, že drvivá väčšina parlamentu zahlasovala ZA. Potravinový Semafor urýchli proces rozhodovania sa zákazníkom, či je pre neho produkt vhodný, pre alergika zvýrazní použitie alergénov a zdigitalizuje všetky údaje o produkte z papierovej, tlačenej podoby do digitálnej podoby. Tým sa stane produkt transparentnejším a informácie tak už zákazník nemusí hľadať na obaloch, pretože odskenovaním produktu mu budú všetky informácie prenesené do výsledku, ktorý sa mu zobrazí za pár sekúnd. Takisto dobrovoľnosť a vlastné nastavenie kritérií Potravinový Semafor zabezpečí vyhodnotenie, ktoré bude pre daného jednotlivca najvhodnejšie a založené na základe jeho vlastných požiadaviek. A to sa nám práve podarilo dosiahnuť. Dá sa to!“ na záver dodáva poslanec NR SR za hnutie SME RODINA Patrick Linhart.

Komentáre

komentárov