Články

PREČO KANDIDUJEM NA PREZIDENTA?

Chcem byť vzorom v tom, že keď politik niečo sľúbi, tak to aj dodrží. Chcem byť vzorom v tom, že všetok svoj čas a energiu nebudem venovať sebe, ani žiadnym oligarchom v zákulisí, ale pomoci ľuďom.

Prečo kandidujem na prezidenta? Aby som naplnil to, čo od politiky oprávnene očakávate, ale čo od slovenských štandardných politikov už roky chýba, a to je pomoc. Kandidujem preto, aby ste konečne cítili, že je tu niekto, kto vám pomáha. Každý človek si zaslúži našu pozornosť a našu pomoc. Hovorí sa, že funkcia prezidenta je reprezentatívna. Myslí sa tým, že prezident reprezentuje Slovensko vonku v zahraničí. Moja predstava je úplne iná. Budem pomáhať ľuďom u nás doma, na Slovensku. Budem aj reprezentovať – ale vás, ľudí. Naša ústava nepozná reprezentatívnu moc. Prezident je súčasťou výkonnej moci. Som presvedčený, že ak budem ako prezident naplno využíva svoje kompetencie, tak takúto pomoc budete cítiť všetci.

Budem pokojnou silou, ale nikdy nebudem mlčať, keď treba pomôcť ľuďom. Za tie dva roky v parlamente sme už dokázali, že sa vieme ozvať vždy, keď ľudia potrebujú pomoc. A vieme to robiť bez osobných útokov, pokojne, vecne a v súlade so zdravým sedliackym rozumom. Chýbajú nám tu vzory, ktoré by sa dali nasledovať. Preto chcem byť pokojnou silou, ktorá vášne tlmí a nie bičuje. Budem pokojnou silou a ostrovom stability na rozbúrenej politickej scéne. Prečo je dôležité, aby bol prezident pokojnou silou? Lebo ak prevládajú vášne, potom prevládajú osobné spory a na pomoc ľuďom sa zabúda. Aj keď je politická scéna rozbúrená, prezident musí byť tým ostrovom pokoja, kde ľudia majú istotu, že tam nájdu pomoc bez ohľadu na to, čo sa okolo deje. Chcem byť vzorom v tom, že keď politik niečo sľúbi, tak to aj dodrží. Chcem byť vzorom v tom, že všetok svoj čas a energiu nebudem venovať sebe, ani žiadnym oligarchom v zákulisí, ale pomoci ľuďom. Lebo každý v politike niekomu pomáha – sebe, oligarchom alebo ľuďom. Ja pomáham ľuďom. Budem pokračovať v tom, čo robíme ako hnutie Sme rodina už dva roky v parlamente a chcem to robiť aj vo funkcii prezidenta, ak dostanem dôveru ľudí.

Prezident nemusí robiť koalície, preto nemusí robiť kompromisy vo svojom programe. Chcem byť vzorom v tom, že môj program pomoci ľuďom dodržím presne tak, ako vám ho teraz predstavím. Doteraz sme boli zvyknutí, že do funkcie prezidenta išli ľudia na akýsi výsluhový dôchodok, po skončení svojej aktívnej politickej alebo podnikateľskej kariéry. Ja si to predstavujem inak. Funkciu prezidenta Slovenskej republiky vnímam ako plnohodnotnú prácu na plný úväzok. Ak dostanem dôveru, budem veľmi aktívnym prezidentom. Možno až takým aktívnym, že sa to veľa politikom a oligarchom nebude páčiť. Oproti súčasným zvyklostiam budem veľmi aktívne využívať svoje ústavné kompetencie. Ako prezident budem do prezidentského paláca pravidelne pozývať jednotlivých členov vlády, aby mi poskytli podrobné informácie o riešení všetkých žiadostí o pomoc, s ktorými sa na mňa obrátite. Doterajšia prax je taká, že prezidentská kancelária občanovi odpíše, že prezident nemôže pomôcť, pretože to nemá vo svojej kompetencii, a teda posúva jeho žiadosť na vybavenie príslušnému ministerstvu. Takáto formálna prax, ktorá sa tu zaužívala za posledných 25 rokov, je pre mňa neprijateľná. Každá vaša žiadosť o pomoc bude prerokovaná s príslušným ministrom, budú stanovené termíny plnenia a budete informovaní, ako bola vaša žiadosť o pomoc vybavená, a prečo bola vybavená takto. Ako prezident vystúpim v parlamente vždy, keď budem mať názor, že niektorý návrh zákona vám môže pomôcť alebo uškodiť. Nezmierim sa s tým, že mnohé dobré návrhy zákonov, ktoré by vám mohli pomôcť, neprejdú v parlamente iba kvôli osobným sporom, alebo že sa niekomu nepáči, kto predložil dobrý návrh zákona. V parlamente budem od ministrov aj poslancov žiadať, aby vám ešte pred hlasovaním vysvetlili svoje dôvody, pre ktoré nechcú podporiť návrh zákona, ktorý vám môže pomôcť. Alebo prečo chcú schváliť návrh zákona, ktorý vám môže uškodiť.

Ako prezident zavediem inštitút „Ľudovej konzultácie“. Budem sa vás vopred pýtať, aký máte názor na dôležité politické otázky. Odmietam prax, že sa na názor ľudí počas volebného obdobia neprihliada. Váš hlas musí byť počuť a musí byť aj vypočutý. Preto vždy, keď sa bude na úrovni štátu pripravovať dôležité politické rozhodnutie strategického významu, pošlem každému z vás domov list alebo mail, kde sa opýtam na váš názor. Každý z vás sa bude môcť rozhodnúť, či sa chcete k týmto otázkam vyjadriť a svoje odpovede doručíte listom alebo mailom prezidentskej kancelárii. O výsledkoch „Ľudovej konzultácie“ budem informovať vás – verejnosť, ale aj vládu a parlament. Takto budem pomáhať, aby váš hlas bolo počuť aj v priebehu volebného obdobia. Budem vyžadovať, aby vláda aj parlament na vami vyjadrený názor prihliadali.

Prečo hovorím stále o pomoci? Pretože v slovenskej politike každý niekomu pomáha. Buď politik pomáha sebe, buď pomáha svojim oligarchom či finančným skupinám v zákulisí, alebo pomáha ľuďom. Som presvedčený, že tým, čo som vám dnes predstavil ako svoj prezidentský program, som dal jasne najavo, že ja robím pre ľudí. Vždy som pomáhal ľuďom, pomáham ľuďom a budem vám pomáhať aj ako prezident.

Prečo by ste mi mali veriť? Pretože sa netvárim, že som práve spadol z mesiaca. Svoje názory prezentujem verejne už viac ako 20 rokov. Mojou knihou Banda zlodejov, ktorá sa stala bestsellerom, som pomohol ľuďom pochopiť, ako vznikli a fungujú slovenskí oligarchovia a finančné skupiny, a ako ovplyvňujú slovenskú politiku. Písal som o tom otvorene aj v čase, keď sa ostatní ešte báli. Každý si môže overiť, že keď niečo sľúbim, tak to aj dodržím. Môžete so mnou súhlasiť, alebo nesúhlasiť. Ale máte istotu, že keď raz niečo sľúbim, tak to aj dodržím. Takto to bude aj s prezidentským programom, ktorý som vám dnes predstavil. Argumentujem vecne, logicky, na oponentov neútočím osobne. Takto to budem robiť aj ako prezident: Ak niečo môže pomôcť ľuďom, podporím to bez ohľadu na to, kto to navrhne.

Zhrnutie na záver: Kandidujem preto, aby ľudia cítili, že im prezident pomáha. Moje heslo je: „Váš hlas bude počuť, moju pomoc budete cítiť.“ Budem pokojnou silou. S dôrazom na obe tieto slová. Pokoj a sila. Vždy sa ozvem, keď treba ľuďom pomôcť, ale argumentovať budem pokojne, vecne a bez osobných útokov. Všetok svoj čas, celú svoju energiu a celú svoju silu budem venovať pomoci ľuďom. Budem vášne tlmiť a nie bičovať. Lebo keď prevládajú vášne, na pomoc ľuďom politici zabúdajú. Chcem byť vzorom v tom, že keď niečo sľúbim, tak to aj dodržím. Môžete so mnou súhlasiť, môžete so mnou nesúhlasiť, ale máte istotu, že ak dám slovo, tak sa na mňa môžete spoľahnúť.

 

Bc. MILAN KRAJNIAK
poslanec NR SR
Podpredseda hnutia SME RODINA – Boris Kollár
kandidát na prezidenta za hnutie SME RODINA – Boris Kollár

Komentáre

komentárov