Články

Sme rodina: V návrhu rozpočtu na budúci rok sa na ľudí nemyslí

Boris Kollár je presvedčený o tom, že v rozpočte ide len o marketing pre ľudí v tom, ako sa krajine darí a ako klesá nezamestnanosť, ale pomoc pre ľudí v rozpočte nevidí.

Bratislava 5. decembra (TASR) – V návrhu rozpočtu na budúci rok sa podľa opozičného hnutia Sme rodina určite nemyslí na ľudí. Na utorkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR to zdôraznili predstavitelia hnutia.

„Musím povedať, že je to štandardný rozpočet našich štandardných politikov. Sú to kšefty a prachy pre vyvolených,“ uviedol predseda hnutia Boris Kollár. Je presvedčený o tom, že v rozpočte ide len o marketing pre ľudí v tom, ako sa krajine darí a ako klesá nezamestnanosť, ale pomoc pre ľudí v rozpočte nevidí.

Jeho kolegyňa z hnutia Adriana Pčolinská doplnila, že vláda nedodržiava ani vlastné vyhlásenie, keďže reforma školstva sa stále neudiala. „Učitelia mali mať od januára 2018 zvýšené platy o 6 %,“ pripomenula. Realita je však podľa nej taká, že vyššie platy nebudú. Okrem toho podľa poslankyne žiakom chýbajú učebnice, školské budovy sú v dezolátnom stave, rovnako aj internáty a najkvalitnejší mladí ľudia odchádzajú študovať do zahraničia.

Milan Krajniak doplnil, že na Slovensku je 968.000 ľudí v exekúciách, viac ako 40 % slovenských domácností je zadlžených a spotreba domácností je na 50 % financovaná z úverov. „Ale v rozpočte o týchto ľuďoch nie je ani zmienka,“ konštatoval Krajniak.

Zároveň ale vláda podľa neho ide na základe návrhu rozpočtu týchto ľudí ešte viac žmýkať. Plánuje totiž podľa rozpočtu vybrať na dani z príjmov fyzických osôb v porovnaní s minulým rokom o 16 % viac. Pritom očakávané zisky v štátnych podnikov sú podľa Krajniaka naplánované nižšie ako v predchádzajúcom roku.

Podľa ministerstva financií je v návrhu rozpočtu na budúci rok stanovený cieľ deficitu verejných financií na 0,83 % hrubého domáceho produktu (HDP). V ďalšom roku sa má znížiť na 0,1 % HDP, v roku 2020 je cieľom vyrovnaná bilancia.

„Rozpočet, s ktorým prichádzam, je založený na ekonomickom raste 4,2 %. Môžeme hovoriť o zdravom ekonomickom raste, ktorý je založený na domácej spotrebe. Sú v ňom zahrnuté aj kľúčové investície,“ priblížil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Rozpočet počíta podľa neho aj s prioritami, na ktorých sa dohodli koaliční partneri. Ide napríklad o zvýšenie minimálnej mzdy, podporu v dochádzaní za prácou, zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a prácu počas víkendov a sviatkov.

Komentáre

komentárov