Články

Štátne nájomné byty hnutia Sme rodina budú!

Štátne nájomné byty hnutia Sme rodina budú!

Bratislava 25.05.2022

Zákon o podpore štátneho nájomného bývania, ktorý za hnutie Sme rodina predložil do parlamentu poslanec NR SR Miloš Svrček vytvorí prostredie na výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného.  

Zákon o podpore štátneho nájomného bývania, ktorého predkladateľom je poslanec hnutia Sme rodina Miloš Svrček bol na prebiehajúcej 65. schôdzi parlamentu schválený. Cieľom schválenej novely je umožniť výstavbu štátnych nájomných bytov s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. ,,Tak ako sme to sľúbili občanom pred voľbami, teraz, týmto momentom držíme slovo a spúšťame výstavbu štátnych nájomných bytov. Trvalo dlhé mesiace vyrokovať konsenzus s našimi koaličnými partnermi, ale nakoniec sa to podarilo a som rád, že aj s podporou našich opozičných kolegov,“ uviedol predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

            Výstavba nájomných bytov má pomôcť hlavne tým ľuďom, ktorí si nechcú brať hypotéku, ale zároveň chcú mať garantované vlastné bývanie. ,,Toto je jasná ukážka toho, že keď je to v prospech ľudí, hlavne teraz keď rastú ceny bytov do astronomických výšok, zdražujú úrokové miery, ktoré si už nebudú môcť bežní ľudia dovoliť, naše hnutie Sme rodina dáva týmto ľuďom možnosť, že budú môcť využívať lacné nájomné služby tohto zákona, ktorý sme práve prijali,“ informoval predseda NR SR Boris Kollár.

Takýto model výstavby štátnych bytov je v zahraničí známy už niekoľko rokov a vďaka tomuto novému zákonu sa rozbehne výstavba bytov s regulovaným nájomným aj na Slovensku. ,,Môžeme potvrdiť, že to, čo ľudia na západe poznajú už desiatky rokov, takýto benefit, ktorý im pomáha v boji s vysokými cenami, budú môcť naplno využívať aj naši občania. Tento projekt je určený pre tých, ktorí budú spĺňať kritériá, ale hypotéka by bola pre nich veľkou záťažou,“ poznamenal podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý.

Hnutie Sme rodina už má aj potencionálnych investorov, ktorí budú financovať práve túto výstavbu štátnych nájomných bytov. ,, Musíme uzatvoriť investičné zmluvy s investičnými partnermi zo zahraničia, s ktorými už intenzívne rokujeme. Je tam jeden partner z Rakúska a ďalší traja zo Švédska, Holandska a Českej republiky. V horizonte približne pol roka by sme mohli mať vyrokované približne 2 miliardy na tieto projekty,“ objasnil podpredseda vlády Štefan Holý.

Byty by sa mali prioritne stavať v mestách, kde je po nich najväčší dopyt, čiže v krajských a okresných, pričom prvé by mohli stáť už koncom budúceho roka. ,, Po schválení zákona je ďalším krokom založenie agentúry, ktorá spustí všetky procesné záležitosti, potom sa stanovia parametre pre regionálne stavby na regionálnom princípe, vytvoria sa kvalifikačné kritériá pre potencionálnych nájomcov týchto bytov, určia sa cenové stropy, ktoré budú až na úrovni okresov,“ dodal podpredseda vlády Štefan Holý.

Nárok na takýto štátny nájomný byť budú mať bežní občania, ktorí splnia kritéria a zaregistrujú sa na registračnom portáli so žiadosťou o konkrétny byt. ,,Chcel by som povedať konkrétny príklad, kto by sa mal kvalifikovať na tieto nájomné byty, predstavme si mladú učiteľskú rodinu, obaja manželia sú učitelia, pričom mamička ide na materskú. Príjem manžela bude postačovať na to, aby sa kvalifikovali a mali nárok na nájomný byt, aj keď budú mať ako rodina jeden príjem,“ dodal na záver minister práce Milan Krajniak.

Komentáre

komentárov