Články

SÚČASNOSŤ SLOVENSKÉHO ZDRAVOTNÍCTVA

Cieľom zdravotného systému v každej krajine je ochrana zdravia, zdravotná starostlivosť a prostredníctvom nich záchrana života ľudí. Zlý stav slovenského zdravotníctva nie je žiadnym tajomstvom, je to už aj vládou priznaná skutočnosť. Svedčí o tom aj fakt, že po rokoch vládnutia Smeru bolo potrebné do čela rezortu dosadiť krízového manažéra. Ten síce na začiatku tvrdil, že má voľné ruky, ale dnes je nám všetkým už viac ako jasné, že musí „kopať“ za oligarchov, ktorým Smer slúži.

Pravou príčinou všetkých problémov v zdravotníctve je naša vláda a teda štát. Pretože sa oň nestará. Zlyhal ako správca aj ako regulátor. Prenechal starostlivosť a správu iným, čo nemusel a nemal. Štát je totiž vždy silnejší, otázka je, či ním aj chce byť. Riadenie zdravotníctva tak od štátu nepriamo prebrala koalícia ľudí schopných všetkého. Je to presne tak, ako aj mnohých iných oblastiach nášho života. Tento akože „sociálny“ štát necháva naozaj málo peňazí pre oblasť zdravotníctva, kde je najmenej podnikateľov a kde väčšinu vlastní a spravuje on sám.

Naopak, obrovské množstvo financií smeruje do sprivatizovaných častí zdravotníctva často priamo do rúk podnikateľom v zdravotníctve). Hoci štát spravuje skoro polovicu zdravotníctva, z dôvodu neefektivity a zlej alokácie zdrojov mu ostáva iba strata (spôsobená najmä nemocnicami, ktoré sú príspevkové organizácie štátu). Zisk sa naopak koncentruje v rukách neveľkého počtu súkromných obchodných spoločností (PENTA, Falck, Alpha Medical, Nephros, Medirex a iné).

Objem financií do zdravotníctva sa za posledné desaťročie zdvojnásobil, tak prirodzene vyvstáva otázka, prečo to potom bežní pacienti necítia? Koho je to vina? Systému? Zákonov? Nie, je to vina konkrétnych ľudí, ktorí mali a majú zodpovednosť za zdravotníctvo. Konkrétnych ministrov s menami, prípadne ich pravé ruky ako sú riaditelia VšZP. Štát je vždy silnejší ako biznis a otázka nemá byť, či chce. On jednoducho musí! Pretože ak štát nechce, potom z toho niekto profituje. Žiaľ to už nie je občan, pacient. A tak sa pýtam: „Kedy konečne začne vláda tejto krajiny systémovo riešiť problémy rezortu a na prvom mieste bude vždy pacient-človek?“

 

Ing. ZUZANA ŠEBOVÁ
Poslankyňa NR SR
Vedúca pracovnej skupiny Zdravotníctvo

Komentáre

komentárov