Články

Sociálna poisťovňa začala zamietať materské

            Podpredsedníčka hnutia SME RODINA – Boris Kollár, Petra Krištúfková reaguje na podnety otcov, ktorým sociálna poisťovňa začala zamietať materské. Rodiny sa týmto krokom dostávajú nielen do ťažkej finančnej situácie, ale stretávajú sa aj s neochotou Sociálnej poisťovne.

 

            Od januára akoby sa roztrhlo vrece so sťažnosťami na Sociálnu poisťovňu, ktoré píšu otcovia na materskej. Sociálna poisťovňa im totiž začala zamietať materské, pretože uzatvorili novú pracovnú zmluvu, hoci len na polovičný úväzok, či práce z domu. Najčastejšie odôvodnenie je to, že otec reálne neprevzal dieťa do starostlivosti.

Veľa rodín s malými deťmi sa takto dostali do mimoriadne vážnej finančnej situácie, pretože matky nepoberajú rodičovské príspevky a otcovia majú na nových zmluvách nižšie príjmy z čiastočných úväzkov. Rodiny sú frustrované a už ani nevedia bojovať za svoje práva“ , vysvetľuje poslankyňa Petra Krištúfková. Definícia riadnej starostlivosti sa preberá zo zákona o rodičovskom príspevku, ktorý hovorí, že za riadnu starostlivosť o dieťa sa považuje aj starostlivosť inou fyzickou alebo právnickou osobou.

Sociálna poistovňa

„Nerozumiem, prečo štát považuje za neprijateľné, keď si rodič na materskej privyrába prácou z domu, alebo pracuje na dohodu  pár hodín týždenne, prípadne má flexibilný pracovný čas a dieťatko medzitým stráži povedzme stará mama?“ , pýta sa poslankyňa Krištúfková.

 

Zarážajúce na celom prípade je práve správanie  sa Sociálnej poisťovne voči klientom – poistencom. Namiesto toho, aby ich informovali o možnostiach ako sa pohybovať v medziach zákona, komunikujú  s nimi tvrdo, neochotne a neprofesionálne, a tým pádom  otvárajú priestor, aby ľudia hľadali možnosti mimo zákon a tak sa celý systém dostáva do jedného veľkého začarovaného kruhu“, zakončuje poslankyňa Petra Krištúfková.

Tlačové oddelenie

SME RODINA – Boris Kollár

Komentáre

komentárov