Články

TS:DOSŤ BOLO HULVÁTSKEMU STRIEĽANIU PSOV A MAČIEK

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

DOSŤ BOLO HULVÁTSKEMU STRIEĽANIU PSOV A MAČIEK

Bratislava  6. december 2018

 

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár včera v závere rokovania predložilo návrh zákona o poľovníctve. Zásadný rozdiel medzi návrhom hnutia SME RODINA a vládnym návrhom spočíva v tom, že my odmietame strieľanie psov a mačiek poľovníkmi. O tom, či sa zakáže neopodstatnené strieľanie psov sa bude v parlamente hlasovať už dnes.

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár predložilo zákon o poľovníctve ako reakciu na súčasnú legislatívu, ktorá umožňuje poľovníkom zastreliť psa alebo mačku iba preto, že prekročili istú hranicu. Hnutie po novom navrhuje zakázať poľovníkovi  usmrtiť voľne pohybujúce sa mačky alebo psy. Člen poľovnej stráže môže usmrtiť mačku alebo psa len za podmienky, že pes alebo mačka bude preukázateľne prenasledovať alebo inak poškodzovať zver alebo vajcia pernatej zveri.

Hnutie poukázalo na množstvo publikovaných reportáží a prípadov, kedy došlo k tragickému zastreleniu domáceho zvieraťa. Boli situácie kedy bol  majiteľ na blízku, kedy pes nenaháňal ľudí ani iné zvieratá, ani nič nepoškodzoval. Bol je v priestore poľovného revíru. Vyšetrovanie týchto prípadov je samozrejme zamotané. Každá strana má svoju pravdu. Ale na konci dňa je mŕtve zviera, smutná rodina. Často zdrvené deti, ktoré sa museli pozerať na svoje umierajúce zviera. Za hnutie SME RODINA hovoríme STAČILO. DOSŤ BOLO HULVÁTSKEMU STRIEĽANIU PSOV A MAČIEK“, zdôraznil predseda hnutia Boris Kollár.

V prípade usmrtenia psa alebo mačky poľovníckom, hnutie navrhuje tento skutok považovať za priestupok s možnosťou uplatnenia si náhrady škody za psa alebo mačku pri usmrtení užívateľom poľovného revíru.

Poľovné revíry sú často hneď za hranicou obce. Obytné časti obcí sa neustále sa posúvajú, a tým sa približujú aj k poľovným revírom. „To sú lúky, polia, malé lesíky za obcami s nenápadnou tabuľkou na strome označujúcou hranicu poľovného revíru. Presne tie miesta, ktoré vyhľadávajú ľudia na prechádzku či šport so psom. Navrhujeme takú zákonnú úpravu, ktorá ukončí toto nezmyselné zabíjanie domácich zviera. Náš návrh zákona preto vypúšťa ohraničenie – 50 metrov od majiteľa, 200 metrov od poslednej stavby a
200 metrov od poslednej obytnej stavby, za ktorými je osud domáceho miláčika v rukách poľovníka, 
dodal Kollár.

Veríme v zdravý rozum poslancov a ich podporu pre tento návrh z dielne SME RODINA-Boris Kollár o zákaze strieľania psov a mačiek poľovníkmi, o ktorom sa rozhodne pri dnešnom hlasovaní.

Komentáre

komentárov