Články

ÚČET ZADARMO V BANKE BUDE LEN PRE ĽUDÍ S PRÍJMOM DO 400 EUR, POSLANCI NEZVÝŠILI SUMU NA TISÍCKU

Účet zadarmo v banke bude len pre ľudí s príjmom do 400 eur, poslanci nezvýšili sumu na tisícku.
BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) – Hlasovaním v parlamente neprešiel do druhého čítania návrh novely zákona o bankách od opozičných poslancov. Jej cieľom bolo rozšíriť okruh ľudí, ktorým by banky museli poskytovať účty zadarmo.
Poslanci za hnutie Sme rodina Milan Krajniak, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský a Peter Štarchoň tak neúspešne navrhli zvýšiť hranicu mesačného príjmu, ktorá je rozhodujúca pre získanie produktu bez poplatku. Mesačný poplatok za základný balík služieb určuje rezort financií.

V súčasnosti podmienkou zriadenia a vedenia základného bankového produktu je, že klient nevlastní v žiadnej banke, ani v žiadnej pobočke zahraničnej banky osobný účet, jeho mesačný príjem ku dňu podania žiadosti nepresahuje 400 eur a súčet kreditných transakcií pripísaných na účet za kalendárny rok nepresiahne 5600 eur.
Opoziční poslanci navrhovali, aby sa podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu upravila, a to tak, aby mesačný príjem nebol vyšší ako tisíc eur.
Zároveň navrhli, aby sa stanovila horná hranica ročného príjmu spotrebiteľa na 15 tis. eur. Po prekročení tejto hranice by banka mohla zrušiť poskytnutie základného bankového produktu pre spotrebiteľa.

Komentáre

komentárov