Články

Vďaka hnutiu Sme rodina už kamióny so slovenským obilím nebudú zadržiavané na hranici s Poľskom

Bratislava 25.05.2023

Vďaka poslancovi za hnutie Sme rodina Jaroslavovi Karahutovi už kamióny so slovenským obilím nebudú zadržiavané a plombované na hranici s Poľskom.


Po dvoch dňoch intenzívnych a náročných rokovaní poslanca za hnutie Sme rodina Jaroslava Karahutu, ktorý je zároveň predsedom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, s poľským ministrom pôdohospodárstva Robertom Telusom a veľvyslancom Poľskej republiky na Slovensku Krzysztofom Strzałkom sa podarilo dosiahnuť dôležitý úspech. Poľské ministerstvo financií zrušilo nariadenie, ktorým každý kamión s obilím, ktorý prichádzal zo Slovenska do Poľska bol zastavený na hraniciach, kde bol zaplombovaný, vodič zaplatil kauciu 2000 PLN a následne prebehla hĺbková kontrola na mieste vykládky. ,,Rokovania s poľskou stranou boli naozaj veľmi intenzívne a náročné, ale som rád, že sa nám podarilo vyrokovať zrušenie tohto nariadenia. Problém bol v tom, že každý kamión s obilím, ktorý prichádzal zo Slovenska do Poľska bol zastavený na hraniciach, boli mu nasadené plomby a následne tieto kamióny nemohli byť skôr vyložené ako to neskontrolovala colná a veterinárna správa a pokiaľ neboli urobené analýzy tohto obilia, čo mohlo trvať aj niekoľko dní. Vďaka môjmu úsilíu a tlaku na poľské orgány, dnes ráno o 10:00 Ministerstvo financií Poľskej republiky zrušilo toto nariadenie na povinné plombovanie kamiónov. V priebehu zajtrajšieho dňa ešte očakávame zo strany Ministerstva financií Poľskej republiky, že zverejní oficiálny jednotný dokument na preukázanie pôvodu obilia zo Slovenska, “ vysvetlil poslanec za hnutie Sme rodina Jaroslav Karahuta.

Kontrola na hraniciach teda ostane len námatková, ktorá nijak neobmedzí a neskomplikuje dodávky poľnohospodárskych produktov zo Slovenska do Poľska. ,,Chcem sa veľmi poďakovať poľskému ministrovi pôdohospodárstva Robertovi Telusovi a veľvyslancovi Poľskej republiky na Slovensku Krzysztofovi Strzałkovi za ich promptnosť a ústretovosť. Boli to naozaj intenzívne rokovania a výsledkom je to, že dodávky budú obnovené bez zbytočných zdržaní. Som rád, že sa to podarilo a že vďaka hnutiu Sme rodina sa opäť pomôže slovenským poľnohospodárom. V prípade, že by tento úspech nebol dosiahnutý, tak by tento problém mohol skončiť diplomatickou roztržkou, kedy by slovenská strana bola nútená urobiť recipročné opatrenia na dovoz poľských tovarov, hlavne poľnohospodárskych a potravinárskych na Slovensko, čo určite nechceme. Poľsko je pre Slovensko rovnako dôležitý partner ako je Slovensko pre Poľsko. Som rád, že som mohol prispieť k tomu, že spolupráca našich krajín bude aj naďalej pokračovať,” objasnil predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta.

Hnutie Sme rodina, teda ako jediné, po vyriešení problému s obilím z Ukrajiny, ktoré zaberalo miesto v našich skladoch, opäť podalo pomocnú ruku slovenským poľnohospodárom. ,,Naše hnutie Sme rodina si váži slovenských poľnohospodárov, pretože vieme, akí sú dôležití pre chod našej krajiny. Preto robíme všetko pre to, aby sme im ich prácu uľahčovali. Je to jedna z našich priorít, pretože chceme Slovensku zabezpečiť domáce potraviny za normálne ceny a k tomu potrebujeme, aby slovenský vidiek fungoval. Preto majú našu reálnu podporu a reálne skutky, nie populizmus na sociálnych sieťach,“ dodal na záver poslanec za hnutie Sme rodina Jaroslav Karahuta.

Komentáre

komentárov