Články

VYSOKOŠKOLÁČKY A DOKTORANDKY DOSTANÚ NIŽŠÍ RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

VYSOKOŠKOLÁČKY A DOKTORANDKY DOSTANÚ NIŽŠÍ RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK

Bratislava, 17. september 2019

 

Konečne tu máme slušné zvýšenie rodičovského príspevku. Aktuálne návrh na zvýšenie rodičovského príspevku je v dvoch úrovniach. Pre matky, ktoré pracovali, sa zvýši rodičovský príspevok na 370 eur a pre matky, ktoré nepracovali to činí 270 eur. Ale určite  to nepokladáme za správne a predložíme pozmeňujúci návrh, pretože sa zabudlo na študentky a doktorandky.

 

Študentky tým, že sa vzdelávajú, nadobúdajú vedomosti a budú určite prínosom do systému a my ich máme za to znevýhodňovať? Nemajú nárok na poberanie materskej dávky, nebudú mať vyššiu úroveň rodičovského príspevku a tým ich nepriamo nútime odkladať materstvo,“ poukazuje na vzniknutú skutočnosť poslankyňa NR SR Petra Krištúfková. Po ukončení školy ich týmto nastavením motivujeme sa najskôr zamestnať, tým pádom riešiť kariérne postupy a mať vyšší plat, aby mali vyššiu materskú, a tak im utekajú roky. Prvé dieťa prichádza vo vyššom veku, častokrát žiaľ, už aj s ťažkosťami. A druhé a tretie dieťa je v nedohľadne. „Tento štát tak kašľal na ľudí, že pod tlakom neistôt sa rodiny začali rozhodovať pre menší počet detí. A predsa práve tie deti sú jeho bohatstvom,“ podotýka poslankyňa NR SR Petra Krištúfková.

 

Mladí ľudia nemajú prostriedky na to, aby založili rodinu, splácali hypotéku, prípadne lízing na auto, platili bežné prevádzkové náklady a do toho mali výpadok príjmu počas rodičovskej dovolenky. Vládna koalícia robí opatrenia, ktorými motivuje mladých ľudí k tomu, aby založenie rodiny odkladali. Netlačme ich do kúta, ale dajme im možnosti. Slovensko potrebuje deti ako soľ. Tento štát akútne potrebuje zvýšiť pôrodnosť, pretože momentálne Slovensko vymiera. Zavádzajme, čo najviac opatrení, aby demografia prestala klesať.

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár, tlačové oddelenie

Komentáre

komentárov