Články

Zákon o náhradnom výživnom

Tlačová správa hnutia SME RODINA – Boris Kollár

SME RODINA – Boris Kollár predložilo zákon

Bratislava, 07. august 2019

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár predložilo novelu zákona o náhradnom výživnom do parlamentu už v apríli, rokovanie o ňom bolo preložené na septembrovú schôdzu NRSR. SNS aj Smer môžu zmeny v zákone o náhradnom výživnom podporiť už na jeseň tohto roku. „Novelu tohto absolútne nefunkčného zákona som podala v parlamente už tretíkrát, v novembri 2016, v septembri 2018 a teraz v apríli 2019,“ pripomína poslankyňa Petra Krištúfková.

Čo chceme v zákone zmeniť:

  1. V prvom rade náhradné výživné má vymáhať štát, nie matky, ktoré na to nemajú prostriedky ani možnosti.
  2. Výška náhradného výživného má byť v rovnakej výške ako určí súd, to znamená vo výške riadneho výživného.
  3. Navrhujem zrušiť hranicu príjmu 2,2 násobku životného minima ako nárok na náhradné výživné. Táto hranica je doslova smiešna.

 

Vládna koalícia naše návrhy zakaždým zmietla zo stola s tým, že ide o čistý populizmus a vytĺkanie politického kapitálu. Až kým sa neprebudil Smer a jeho predseda Robert Fico, keď koncom roka 2018 obhajoval na tlačovej besede právo matky na náhradné výživné a bič na neplatičov. Nedočkali sme sa. Po ňom prišiel Andrej Danko, ktorý tvrdí, že tému otvorila SNS už v roku 2017, a že SME RODINA kopíruje jeho návrhy.

Ak by SNS a Smer podporili náš návrh v roku 2016, mohli sme matkám, ktoré sa nevedia dostať k výživnému na deti, uľahčiť život už tri roky.

Naše hnutie SME RODINA – Boris Kollár sa v parlamente riadi zásadou, že podporíme všetky dobré návrhy, ktoré pomáhajú ľuďom, matkám, rodinám. Je nám jedno, kto ich predkladá. Nepolitikárčime, keď ide o ľudí. „Pochopila som, že vládne strany sa riadia len politikou pre seba, vytĺkaním politického kapitálu a ešte z toho obviňujú iných“, dodáva poslankyňa Krištúfková.

Ak SNS a Smeru naozaj záleží na matkách a rodinách a chcú pomôcť s vymáhaním výživného od neplatičov, môžu podporiť návrh nášho hnutia už v septembri. V opačnom prípade je otázne, či to so zmenami v zákone o náhradnom výživnom myslia úprimne.

Tlačové oddelenie SME RODINA – Boris Kollár

Komentáre

komentárov