Články

ŠEBOVÁ: Zdravotníctvo a EKS – čierna diera slovenskej ekonomiky

Doterajší spôsob zaobstarávania prístrojov je predražený. Pokiaľ sa nezmení systém, nebudú peniaze na základnépotreby pre zdravotníctvo

Zdravotníctvo je téma často sledovaná v médiách aj medzi ľuďmi. Či chceme alebo nie, každý z nás raz za čas, iní denne, musia navštíviť lekára či nemocnicu. Z pohľadu ľudí, ktorí si platia poistné, automaticky očakávame výborný prístup zdravotníckeho personálu a zároveň dúfame, že prístroje a nástroje, s ktorými budeme ošetrovaní, budú na európskej úrovni.

Za posledné tri mesiace som sa ako členka Výboru pre zdravotníctvo, stretla s medializovanými prípadmi nákupu napríklad CT prístrojov za neprimerané ceny. Hlbším prieskumom som však prišla na úplne inú vec. A to, že nemocnica (obstarávateľ) zadá do Elektronického kontraktačného systému (ďalej len EKS) také parametre, ktoré splnia len vopred určené firmy a iba jedna z „pozvaných firiem“ do aukčnej siene EKS vie, ako má obchod nastaviť.

Pokúsim sa to vysvetliť ľudsky. Nemocnica nakupuje CT prístroj a zadá:

1) požadovaná cena (váha – 75%)
2) požiadavku na servis (váha – 15%)
3) požiadavku na dobu splatnosti (váha – 10%)

Popri zadaní týchto troch požiadaviek určí váhu, akou sa majú posudzovať určenú v percentuálnom vyjadrení. Ako „náhodou“ iba jedna firma vie, že aj keď ponechá vysokú sumu pri položke číslo 1) a zmení položku 2) alebo 3) na konci súťaž vyhrá, pretože splní obstarávateľove nároky, ale zároveň štát takýmto konaním nakupuje predražené prístroje. Kam skutočne peniaze idú, sa môžeme len domnievať.

Čo však vidím ako väčší problém je to, že popri takto vysokých sumách pri nadlimitných zákazkách zdravotníckym zariadeniam nezostávajú peniaze na nákup či už finančne menej náročných prístrojov, ale aj nástrojov, či bežného spotrebného materiálu. V konečnom dôsledku takýmto konaním stráda jedine pacient a personál, ktorý ak napríklad nemá peniaze na nákup patričného množstva katétrov, musí si pomôcť a čo urobí? Vysterilizuje ich!!! Keď som sa dozvedela túto informáciu nechcela som tomu veriť. Po ďalšom prešetrení som však zistila, že je to pravda. Ďalšia vec. Keďže CT- čka nakupujú sa zbytočne predražene , operatéri nedostávajú také prístrojové vybavenie, ktoré by im uľahčilo prácu a pacientovi rekonvalescenciu.

Uvediem príklad. Žene je diagnostikovaný nález na krčku maternice. Lekár sa rozhodne, že musí urobiť operačný zákrok. Hovoríme o náleze, na ktorý by bolo možné urobiť hysteroskopický zákrok (napríklad odstránenie prepážky v dutine maternice) s prístrojom, ktorý je vo vyspelých štátoch EU bežne používaný. Ide o hysteroskop s odsávaním. Teda operatér má k dispozícií hysteroskop s odsávaním a optikou, ktorá je napojená na kameru a jej prostredníctvom vidí na monitore operačné pole. Prístroj mu odstránené časti automaticky odsaje, takže lekár vidí neustále čisté prostredie a nie je nutné vykonať kyretáž (Kyretážou nazývame krátky výkon v celkovej anestézii, pri ktorom sa pomocou nástroja kyrety vyčistí obsah dutiny maternice). Takéto podmienky naši lekári vo väčšine prípadov nemajú.

A takto by som detailnejšie vedela opísať operačné zákroky napríklad v oblasti brucha, priedušiek, močových ciest, ktoré by sa dali robiť menej invazívnou cestou, resp. nerobiť ich otvorenou cestou, ale laparoskopicky. Prístroje a nástroje na laparoskopiu nie sú síce lacné, pre pacientov by však zabezpečili časovo kratšie trvajúci zákrok a ľahšiu rekonvalescenciu.

V rámci výboru aj našej strany budem apelovať na ministra zdravotníctva, aby pouvažoval nad iným spôsobom obstarávania prístrojov, čím by sa ušetrilo veľmi veľa peňazí, ktoré by sa následne využili na nákup prístrojového vybavenia operačných sál a zároveň aj na nákup bežného zdravotníckeho materiálu. Verím, že ľudským vysvetlením dokážeme nájsť konsenzus a zdravotníctvo sa vyberie tým správnym smerom, smerom k pacientom.

Záverom mi dovoľte, keďže sa nám blížia vianočné sviatky popriať vám, aby ste ich prežili v zdraví, spokojnosti a hojnosti v kruhu najbližších. A rok 2017 nech je pre vás všetkých lepší, zdravší, šťastnejší a bohatší ako bol tento predošlý.

Zdroj: konzervativnyvyber.sk

Komentáre

komentárov