TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA
Potravinový semafor – stop nekalým praktikám
Bratislava, 04. december 2019
Na Slovensku sa zásadným spôsobom mení situácia na trhu s potravinárskymi výrobkami. Mení sa štruktúra výrobkov, ich zloženie a pôvod. Z pultov predajní miznú domáce potraviny nahrádzané z dovozu, často neznámeho pôvodu. Nevyhnutnosť dosledovateľnosti zloženia a pôvodu potravín je jedným z mála riešení na skutočné odstránenie nekalých praktík a pre ochranu zdravia. SME RODINA preto prichádza so systémovými riešeniami. Jedným z nich je POTRAVINOVÝ SEMAFOR.
„Z pôvodne sebestačného Slovenska, ktoré má ideálne podmienky na produkciu potravín mierneho klimatického pásma, sa stáva štát, ktorý je nebezpečne závislý na dovoze potravín. U dovezených výrobkov sa veľakrát stáva, že okrem informácie, že je potravina vyrobená pre konkrétny obchodný reťazec nevieme viac nič, a pre väčšinu spotrebiteľov je orientáciou pri nákupe iba cena. Zo Slovenska sa postupne stáva krajina anonymných potravín, kde okrem toho, že je zabalená v peknom, alebo v korporátnom obale, nevieme často o danej potravine nič viac“, vysvetlil líder pracovnej skupiny pre poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta.
Pre hnutie SME RODINA ja potravinová sebestačnosť a dostupnosť zdravých a cenovo dostupných potravín prioritou, preto prinášame nové systémové opatrenia na dosledovateľnosť zloženia a pôvodu potravín. Jedným z nich je aj POTRAVINOVÝ SEMAFOR.
„Potravinový semafor je novinka a súčasne zásadné opatrenie , ktoré bude chrániť a informovať nielen určitú vybranú skupinu ľudí, s prístupom k informáciám, ale všetkých kupujúcich potravín. Zavedenie Potravinového semaforu je jedným z mála riešení na skutočne odstránenie nekalých praktík v obchode s potravinami a dôležitým nástrojom pre ochranu zdravia konzumentov u nás predávaných potravín,“ priblížil predseda hnutia Boris Kollár.
„Potravinový Semafor je sofistikovaný a nekorumpovateľný program, ktorý pomôže odlíšiť poctivých pestovateľov, farmárov, výrobcov a potravinárov od falšovateľov, prebaľovačov a podvodníkov. Je to IT program, ktorý sa nedá podplatiť a má jasne nastavené jednotné pravidlá pre všetkých, nie len pre vybranú skupinu. Vďaka Potravinovému Semaforu odzvonilo podvodníkom a nejasným zloženiam, ktoré tak nemusia korešpondovať so skutočným zlozením produktu“, uzavrel potravinový kritik Patrik Linhart.
O projekt už prejavilo záujem vyše 400 prevádzok, nachádzajúcich sa na celom území Slovenskej Republiky. Projekt je zároveň testovaný v online potravinách a o pár dní bude aj testovaný v prvej kamennej prevádzke potravín.
Mgr. Michaela Jurcová
tlačové oddelenie SME RODINA
Kontrola kvality potravín - potravinový semaforSme za to, aby si každý spotrebiteľ potravín vedel pri nákupe jednoducho overiť ich kvalitu na základe zloženia, pôvodu či množstva prídavných látok 🙂. To by umožnilo zavedenie tzv. "potravinového semaforu", ktorým by boli potraviny v predajniach označené buď zelenou, oranžovou alebo červenou značkou 🚦. Takto by každý pri nákupe videl, ktoré potraviny sú kvalitné, ktoré už môžu byť škodlivé a ktoré sú priam nezdravé. Navyše, motivovalo by to potravinárov používať kvalitnejšie suroviny a podporili by sme tým domáce produkty, pretože sú častokrát vyššej kvality než tie dovážané 👍. Viac vám povedia vo videu náš predseda Boris Kollar, náš expert pre oblasť pôdohospodárstva Jaroslav Karahuta, naša poslankyňa a líderka pre zdravotníctvo Zuzana Šebová a potravinový kritik Patrick Linhart - Nakupovanie s Potravinovým Kritikom !
Uverejnil používateľ Sme rodina Streda 4. decembra 2019