Články

K veľkým firmám je vláda štedrá ako Mikuláš, ale na platoch ľudí šetrí ako strýko Držgroš

Pravicová opozícia sa dnes v parlamente nechala obabrať ministrom Kažimírom ako včely o med. Štátny rozpočet na rok 2018 je vraj celkom dobrý, len by vláda mala ešte o trochu viac šetriť.

Keď som dnes počúval ministra financií a pravicových opozičných kolegov, ako sa zhodujú v tom, že žijeme v ekonomicky dobrých časoch, tak som to nevydržal a musel som sa ich opýtať:

Kto to žije v tej ekonomickej prosperite? Horných desať tisíc ľudí, vláda, oligarchovia a ich kamoši, tým sa naozaj darí. Oni zažívajú ten Ficov ekonomický zázrak naozaj.

Ale čo ten milión ľudí na Slovensku, ktorí majú exekúcie? Opýtal sa niekto týchto 20 percent dospelých ľudí na Slovensku, ako to cítia oni? Opýtal sa niekto tých 40 percent slovenských rodín, ktoré sú zadlžené až po uši, či očakávajú ekonomickú prosperitu, alebo budú títo ľudia radi, ak budú vládať splácať svoje každomesačné výdavky? Zamyslel sa vôbec niekto nad tým, že 50 percent výdavkov financujú slovenské domácnosti z úverov a pôžičiek?

Dnes som mal v parlamente pocit, že viacerí moji kolegovia žijú v inom ekonomickom vesmíre. Vôbec im totiž nevadilo, že v budúcom roku chce vláda vybrať na daniach z príjmu od ľudí viac ako na daniach z príjmu od firiem. Od firiem chce vláda vybrať iba 2,47 miliardy eur, ale od ľudí až 2,75 miliardy eur.

Ešte horší je trend vo výbere daní z príjmu. Minulý rok vláda vybrala od firiem 3,19 miliardy eur, tento rok plánuje vybrať 2,61 miliardy, ale v roku 2018 už iba 2,47 miliardy eur. Od ľudí vláda vybrala minulý rok 2,38 miliardy, tento rok chce vybrať 2,56 miliardy ale budúci rok chce vybrať už 2,75 miliardy eur.

Táto antisociálna vláda to má naplánované takto: Od ľudí vyžmýkame o 370 miliónov viac, ale od tých firiem, kde títo ľudia robia, vyberieme na daniach v porovnaní s minulým rokom o 700 miliónov menej. Takto chcú pomáhať ľuďom? Áno, treba pomôcť malým a stredným podnikateľom znížením daní a odvodov. Ale monopoly a nadnárodné koncerny musíme zdaňovať oveľa viac, aby sme potom nemuseli žmýkať ľudí.

Vážená vláda, vážená pravicová opozícia,

viete, čo je podstatné pri štátnom ropočte? Ako chceme pomôcť ľuďom. My chceme ľuďom pomáhať, tak aby to pocítili na svojom každomesačnom rodinnom rozpočte. Aký je ale prístup tejto vlády, keď nám predložila takýto antisociálny rozpočet?

Vláda na daniach v noci vykradne ľuďom pivnicu, a potom ráno zaklope pán premiér a vráti im ukradnuté zemiaky. Ale bicykel si nechá. To sú tie sociálne balíčky. Najskôr z ľudí vyrobia sociálne prípady, a potom im ľudia majú ďakovať, že im hodia pár omrviniek?

Chcel by som ľuďom povedať, že konečne po rokoch je v parlamente jedna neštandardná strana, ktorá na takýto hanebný marketing neskočí. My sa budeme riadiť faktami, logikou a zdravým sedliackym rozumom. Viete, ako by sme zostavovali rozpočet my? Pozreli by sme sa na to, kde môžeme zobrať viac peňazí, aby sme mohli naozaj pomôcť ľuďom. Viete, kde sa stratili tie peniaze, ktoré chce teraz vláda vyžmýkať na daniach od ľudí? Tieto peniaze sa strácajú v štátnych podnikoch, ktoré na 100 percent spravuje táto vláda.

Ekonomika štátnych podnikov:

 SPP: V roku 2015 výsledok hospodárenia 463 miliónov, v roku 2018 naplánovaných 300 miliónov eur. Pokles zisku medzi rokmi 2018/2015 o tretinu. 

SEPS:  2015: 73 miliónov, 2016: 57 miliónov, 2017: 28 miliónov, 2018: 27 miliónov. Pokles zisku medzi rokmi 2018/2015 o dve tretiny.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť: 2018/2016 – pokles zisku o 1/3

Vodohospodárska výstavba: 2018/2017 – pokles zisku o 80 percent

Národná diaľničná spoločnosť: 2018/2016 – pokles zisku o 80 percent

Slovenská pošta: 2018/2016 – pokles zisku o 95 percent !!

Ako je to možné, že celej ekonomike sa darí, len v štátnych podnikoch máme ekonomickú krízu? Iba v SPP, SEPS, NDS, JAVYS v porovnaní rokov 2018/2016 ide vláda vyrobiť mínus 223 miliónov eur v hospodárskom výsledku týchto štátnych firiem. A tieto peniaze, ktoré štátni manažéri s prepáčením prežerú, tak tie potom chcete vyžmýkať od ľudí?

Antisociálnosť vlády a rozpočtu na rok 2018

Viete prečo je táto vláda extrémne antisociálna? Lebo šetrí presne tam, kde sa šetriť nemá. Táto vláda sa chváli, že znížila deficit. Viete prečo ho znížila? Lebo šetrí na platoch štátnych zamestnancov, tým nedá ani minimálnu mzdu. Vláda šetrí na platoch učiteľov, vláda šetrí na platoch zdravotných sestier.

Ale na energetických monopoloch vláda nešetrí, tam je štedrá ako Mikuláš. Priemerná zisková marža vo svete je 9 percent, v Nemecku a Francúzsku do 5 percent, ale SPP mal v roku 2015 ziskovú maržu 27 percent. A v roku 2016 dokonca 37 percent! Toto vláde nevadí?

Vážená vláda, v mene tých dvadsiatich percent ľudí na Slovensku, ktorí majú exekúcie, v mene tých 40 percent slovenských rodín, ktoré sú predlžené, v mene tých slovenských rodín, ktoré musia financovať polovicu svojich výdavkov z pôžičiek, vás vyzývam:

Dajte ruky daňovákov preč od ľudí! Pošlite daňové úrady a kontroly do štátnych firiem! Im zvýšte dane a donúťte ich, aby hospodárili so ziskom. Navštívte aj energetické monopoly a peňazí na zvýšenie platov ľudí bude dosť.

Nuž v tomto je medzi nami rozdiel, vážení štandardní politici: Nás nezaujíma životná úroveň energetických monopolov, bánk, telekomunikačných operátorov, alebo manažérov štátnych podnikov. Na to my zvysoka kašleme. Nás zaujíma, ako od nich dostať čo najviac peňazí do štátneho rozpočtu, aby sme konečne pomohli ľuďom.

Milan Krajniak, autor je poslancom NRSR a podpredsedom SME RODINA

Komentáre

komentárov