Články

Tlačová správa 13.09.2017 – Milan Krajniak – Zdanie monopolov

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

 

Daňová spravodlivosť – 50 percentné zdanenie zisku energetických monopolov a 33 percentné zdanenie zisku bánk, poisťovní a telekomunikačných operátorov

 

Bratislava 13. september 2017

„Táto extrémne sociálne nespravodlivá vláda sa vychvaľuje, že ekonomike Slovenska sa darí. Lebo sú dobré ekonomické čísla. Lenže ľudia nie sú čísla. A 5 miliónom ľudí v Slovenskej republike sa darí ekonomicky zle.

5 miliónov ľudí na Slovensku nemá nič z ekonomického rastu, pretože celý tento ekonomický rast si nespravodlivo privlastňuje ekonomických horných 10 tisíc. Sú to oligarchovia, finančné skupiny, nadnárodné korporácie – banky, poisťovne a telekomunikační operátori. Ľudia z toho nemajú nič. Naopak, musia sa čoraz viac zadlžovať. Slovensko je krajina zadlžených ľudí. NBS dokonca vyslala opakovane varovanie, že sa rútime do dlhovej pasce domácností. Slovenská republika má najvyšší podiel zadlžených domácností spomedzi všetkých stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov EÚ – aktuálne 38% HDP.

Ako príklad extrémnej sociálnej nespravodlivosti, ktorú vytvorila na Slovensku vláda Róberta Fica, uvádzame príklad SPP. Celosvetový priemer zisku energetických a vodárenských spoločností je 9,41 percenta. To je vrátane rozvojových krajín.

Minulý rok bol zisk najväčšieho francúzskeho energetického koncernu Engie  3,8 percenta. Zisk nemeckého E-onu bol minulý rok  2,3 percenta. A u nás bol zisk SPP distribúcia: 37 percent!!

SPP zarába na Slovákoch desaťnásobne viac ako energetické firmy v západnej Európe! Táto extrémne sociálne nespravodlivá vláda sa na to iba  pozerá, ako ľudia musia platiť za energie nehorázne peniaze, aby mali energetické monopoly desaťnásobne vyššie zisky ako v západnej Európe.

Druhý príklad. Pokladníčka v TESCO zarobí za 10 minút práce 50 centov. Ale banky za 10 minút svojej práce s vystavením  potvrdenia od nej vezmú 20 eur. Toto je ekonomický extrémizmus.

SME RODINA sa na to pozerať nebude. Preto sme predložili zákon o daňovej spravodlivosti, kde stanovujeme 50 percentné zdanenie zisku energetických monopolov a 33 percentné zdanenie zisku bánk, poisťovní a telekomunikačných operátorov. Nech aspoň čo najviac z národného bohatstva vyprodukovaného na Slovensku zostane doma.

A súčasne SME RODINA navrhuje, aby ostatným podnikateľom bola znížená daň zo zisku na 19 percent. Aby títo podnikatelia mali zdroje na zvýšenie platov svojich zamestnancov. Lebo je spravodlivé, aby tí, ktorí naozaj podnikajú, platili výrazne nižší zisk ako monopoly a oligopoly, ktoré majú štátom garantovaný podiel na trhu.

SME RODINA ubezpečuje občanov Slovenskej republiky, že nebude tolerovať takúto extrémnu sociálnu nespravodlivosť. Zdanenie nehoráznych ziskov monopolov, bánk, poisťovní a telekomunikačných operátorov bude podmienkou SME RODINA pre vstup do akejkoľvek budúcej vlády.“

 

Milan Krajniak, podpredseda hnutia SME RODINA a poslanec NR SR

Komentáre

komentárov