Príhovor Borisa Kollára

Milí priatelia, vyrastal som v chudobných pomeroch. Otec od nás odišiel, keď som mal dva roky, žili sme v malom byte, mama s bratom spávali v jednej izbe a ja s babičkou v druhej. Napriek tomu ma mama a babička naučili, že vždy sa treba podeliť s ľuďmi o to, čo máme. Keď mama dostala výplatu, vždy zobrala deti z celej ulice a išli sme na kolotoče do Petržalky. Vďaka mame a babičke cítim, že v srdci človeka musí byť miesto aj pre druhých ľudí.

Myslím si, že tak by to malo byť aj v spoločnosti, tak by malo fungovať celé Slovensko. Preto som išiel do politiky. Moja vízia je, že my všetci na Slovensku sme rodina, mali by sme držať spolu. Aj v rodine môžu byť občas spory, aj v rodine sa nájdu čierne ovce. Ale mali by sme si pomáhať a podeliť sa s tými, ktorí to práve potrebujú.

Po štyroch rokoch v parlamente som zistil, že ešte stále nie som politik. Pretože stále myslím srdcom. Nikdy sa nezmierim s tým, že štát a veľké firmy sa nepodelia o svoje príjmy a zisky s obyčajnými ľuďmi, aj keď sa ekonomike darí. Ľudia nesmú byť pre nás čísla v štatistikách. Mňa osobne sa dotýka každý ľudský príbeh, neviem byť ľahostajný voči ľuďom, ktorí si nevedia pomôcť sami, ale štát na nich kašle. Prečo je to tak?

Za uplynulých 30 rokov sa u nás striedali pri moci iba dve garnitúry politikov. Jedni pomáhali horným 10 tisíc ľuďom, oligarchom, finančným skupinám a svojim “pucipajtášom” – to boli tie vlády Mečiara, Slotu, Fica a Danka. Lenže striedali ich iba vlády Dzurindu, Radičovej, Mikloša a Beblavého, ktoré sa starali o horných 500 tisíc ľudí v štáte. Zjednodušene povedané, tieto vlády sa starali o tých bohatších a zdravších, ktorí by si v zásade vedeli pomôcť aj sami.

Päť miliónov obyčajných bežných ľudí oprávnene v každých voľbách očakávalo zmenu, ale čakalo na nich iba ďalšie sklamanie. Aj v týchto voľbách hrozí ľuďom ďalšie sklamanie od ľudí, ktorí sa tvária ako noví politici, lebo si obliekli masky progresívcov alebo vlastencov. Lenže akou zárukou sú títo ľudia, ktorí desaťročia ten politický systém tvorili, boli jeho integrálnou súčasťou, vždy mysleli iba na seba, vždy pomáhali iba sebe a svojim oligarchom v pozadí a teraz sa tvária, že ho idú zmeniť? Žiadnou. Majú teda tí normálni bežní ľudia, ktorých je päť miliónov, po budúcich voľbách nádej na skutočnú zmenu?

Každý z vás si už mohol overiť, že vo mne máte jednu istotu: Môžete so mnou súhlasiť alebo nesúhlasiť, ale keď niečo sľúbim, tak to aj dodržím. Keď som pred minulými voľbami sľúbil, že nepôjdem do vlády so Smerom, aj som to dodržal – na rozdiel od Mostu alebo Siete. Keď som sľúbil, že pomôžeme ľuďom s exekúciami, aj som to dodržal. Napriek tomu, že sme v opozícii, podarilo sa nám znížiť poplatky exekútorom na polovicu a stanovil sa strop pre tieto poplatky, aby exekútor pri 200 eurovej dlžobe nemohol vymáhať 5 tisíc eur. Keď som sľúbil, že budeme hlasovať za všetky návrhy zákonov, ktoré pomôžu ľuďom, bez ohľadu na to, kto ich navrhne, aj som to dodržal. Ako jediná strana hlasujeme za dobré návrhy, ktoré pomáhajú ľuďom, bez ohľadu na to, či ich navrhne koalícia alebo opozícia.

Moje slovo má svoju váhu. S týmto vedomím hovorím, že SME RODINA je jedinou zárukou pre 5 miliónov obyčajných bežných ľudí, že po budúcich voľbách nezažijú nové sklamanie, ale že ľudia konečne pocítia, ako im štát pomáha. V tomto programe si môžete prečítať, ako to urobíme, keď dostaneme vašu dôveru.

Dôstojný život pre 5 miliónov ľudí, to pre mňa znamenajú najmä tri veci, ktoré garantujeme: štátom garantované dostupné bývanie za fixne stanovené mesačné
náklady, štátom garantovanú dopravnú dostupnosť bez ohľadu na veľkosť mesta a obce, v ktorej človek žije, ako aj štátom garantované investície do infraštruktúry, ktoré zabezpečia dostatok dobre platených pracovných miest pre obyčajných bežných ľudí. Náš program je najväčším investičným rozvojom Slovenska za posledných 30 rokov. Nie je postavený na zadlžovaní štátu, ale na aktivovaní investičného potenciálu Slovenska, na ktorý doterajšie politické garnitúry zabúdali. Náš program je programom budovania a rozvoja.

Slovenská ekonomika má dostatočnú výkonnosť na to, aby pozitívne výsledky pocítilo nie iba horných 10 tisíc ľudí, alebo iba horných 500 tisíc ľudí, ale aj 5 miliónov obyčajných bežných ľudí. Títo ľudia sú pre nás prioritou, pretože ak štát pomôže týmto ľuďom rozvinúť ich potenciál, zažijeme spolu najzásadnejšiu zmenu od roku 1989. Ak chcete pocítiť skutočnú zmenu, ak chcete zažiť, že štát ľuďom konečne pomáha, podporte tento program vo voľbách.

O mne je verejne známe, že na rozdiel od ostatných politikov myslím srdcom. Cítim, čo vás naozaj trápi, vaše ľudské príbehy sa ma dotýkajú, pretože nimi žijem. Pomáhal som ľuďom dávno predtým, než som išiel do politiky, pomáham ľuďom, keď som v opozícii, a preto budem pomáhať ľuďom aj vo vláde. V tomto máte vo mne istotu.

Boris Kollár