Články

Dotácia na obedy je schválená!

Dotácia na obedy je schválená!

Bratislava 07.02.2023

Vďaka pozmeňujúcemu návrhu poslankyne Petry Krištúfkovej (SME RODINA) bola na februárovej schôdzi parlamentu schválená dotácia na obedy pre posledný ročník MŠ a pre všetky ročníky ZŠ.

Pozmeňujúci návrh poslankyne Petry Krištúfkovej dostal na prebiehajúcej schôdzi parlamentu zelenú! Vďaka nemu bude deťom posledného ročníka MŠ a všetkých ročníkov ZŠ  poskytovaná dotácia na stravu. Hnutie Sme rodina tým reaguje na zvyšujúce sa ceny potravín. ,,Aktuálne všetci vieme, že cena potravín stúpla, a preto aj Ministerstvo školstva SR vytvorilo nové Finančné pásma na nákup surovín pre školské jedálne. Táto tabuľka bola zverejnená koncom roka, s účinnosťou od 1.1.2023 a odvtedy bolo mojím cieľom urgentne reagovať na tieto zmeny. Moja predstava toho, že rodičia dostanú šek za obedy v tak vysokej sume ma okamžite naštartovala a začala som hľadať spôsob ako čím najrýchlejšie rodinám pomôcť,“ uviedla poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková.

Pozmeňujúci návrh obsahuje nové ustanovenie- rodič pri prihlasovaní dieťaťa na stravu na začiatku školského roka bude musieť prejaviť, alebo neprejaviť záujem o dotáciu, pričom výška dotácie podľa návrhu poslankyne Petry Krištúfkovej sa nachádza v najvyššom, teda 5 finančnom pásme. ,,Toto pásmo pokryje všetky náklady na suroviny, použité na prípravu obeda v najvyššej možnej kvalite. Takže rodič nebude musieť na suroviny nič doplácať a má ich uhradené v plnej výške. Je dôležité si však uvedomiť, že obed nie je len náklad na surovinu, ale zahŕňa aj položku režijných nákladov, ktoré sa v týchto dňoch schvaľujú na zastupiteľstvách,“ informovala poslankyňa NR SR Petra Krištúfková.

Po historickom navýšení Prídavku na dieťa je to ďalšia pomoc pre rodiny s deťmi a matky samoživiteľky, ktorú sa poslankyni Petre Krištúfkovej podarilo presadiť v parlamente. Účinnosť má pri tom predmetný návrh na zavedenie dotácie na obedy nadobudnúť už 1.5.2023. ,,Chceli sme hlavne podporiť rodinu s dieťaťom, matku- samoživiteľku od jeho narodenia až po 25ty rok života. A preto sme priniesli historické zvýšenie Prídavku na dieťa na 60 eur a daňový bonus, ktorý môže byť až do výšky 140 eur a teraz sa nám podarilo presadiť dotáciu na obedy pre deti. Verím, že rodiny sa z týchto správ tešia, ale hlavne, že to pre nich bude obrovskou pomocou v tejto náročnej dobe plnej zdražovania,“ dodala na záver poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková.

Komentáre

komentárov