Články

14.03.2018 TLAČOVÁ SPRÁVA “Zvýšenie sadzby na osobnú asistenciu pre ZŤP koalícia zamietla”

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Zvýšenie sadzby na osobnú asistenciu pre ZŤP koalícia zamietla

Návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia koaliční poslanci opäť neschválili.

V Bratislave 14. 3. 2018

Na rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky vystúpila poslankyňa Petra Krištúfková a predniesla návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý predkladá spolu s poslancami  Borisom Kollárom a Zuzanou Šebovou. Cieľom návrhu zákona je  zvýšiť sadzbu na jednu hodinu osobnej asistencie zo súčasných 2,78 eur na 4,01 eura. Tento návrh koalícia zamietla a svojim hlasovaním koaliční poslanci preukázali, že nemajú záujem pomôcť ZŤP osobám a ich rodinám znížiť finančnú záťaž, ktorá na nich dopadá.

Poslankyňa hnutia SME RODINA Petra Krištúfková podala návrh, ktorým opäť chcela pomôcť tam, kde je pomoc veľmi potrebná. „Verím, že nie je nutné si tu opisovať situáciu rodiny, kde je zdravotne ťažko postihnutý člen, a že všetkým je nám jasné, že celý chod rodiny je absolútne podriadený tomuto stavu,“ povedala poslankyňa Krištúfková a pokračovala: Hovorím o príspevku na osobnú asistenciu, ktorá slúži na integráciu ZŤP osoby do spoločnosti.“ Nárok na tento príspevok vzniká od 6 roku.

V súčasnosti  za jednu hodinu osobnej asistencie dostane osobný asistent zaplatené 2,78 eur. Od roku 2009 bola táto suma valorizovaná len o 20 centov.  Realitou je, že za daných podmienok je veľmi ťažké vôbec nájsť pre ZŤP člena rodiny osobného asistenta. Necelých 2.80 EUR na hodinu  je jednoducho málo.

 

Preto poslanci hnutia SME RODINA – Boris Kollár navrhli zvýšiť hodinovú sadzbu osobného asistenta na 4 eurá. Zohľadnila by sa tým požadovaná cena práce. Vytvoril by sa tak predpoklad k lepšej dostupnosti osobnej asistencie a tým by sa určite zjednodušila a uľahčila integrácia ZŤP osôb do spoločnosti. Koalícia to znemožnila svojim hlasovaním.

Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky

Petra Krištúfková

Tlačovú správu si môžete stiahnuť v PDF formáte (PDF)

Komentáre

komentárov