Články

Poslanci NR SR M. BORGUĽA a Ľ. KRAJČÍR: Prepitné oslobodené od dane a odvodov podporujú aj ministri práce a dopravy

Poslanci NR SR M. BORGUĽA a Ľ. KRAJČÍR: Prepitné oslobodené od dane
a odvodov podporujú aj ministri práce a dopravy

Bratislava, 13. 8. 2020 – Poslanci Sme rodina Martin Borguľa a Ľuboš Krajčír, ktorí stoja za ideou oslobodiť prepitné od daňovej a odvodovej povinnosti, sa v tejto veci stretli s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom a ministrom dopravy Andrejom Doležalom. Obidvaja ministri tento návrh vítajú a poslanci majú u nich v otázke prepitného plnú podporu.

S ideou oslobodiť prepitné od platenia daní a odvodov prišli koaliční poslanci za hnutie Sme rodina ešte začiatkom júla. Ako povedali, viedla ich k tomu momentálna zlá situácia v oblasti cestovného ruchu a snaha pomôcť ľuďom, ktorí v tomto odvetví pracujú.

„Cestovný ruch patrí jednoznačne k tým odvetviam, ktoré boli korona krízou postihnuté najviac. V dôsledku povinného zatvorenia prevádzok v mesiacoch marec – máj boli mnohí zamestnanci prepustení, ďalším bola znížená mzda. Našou snahou a cieľom je zachrániť
maximálne množstvo pracovných miest v cestovnom ruchu a ľuďom v ňom pracujúcim zabezpečiť adekvátne finančné ohodnotenie,“ povedal poslanec Martin Borguľa.

V uplynulých dňoch sa poslanci M. Borguľa a Ľ. Krajčír, ktorí budú predkladateľmi navrhovanej právnej úpravy, stretli v tejto veci s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny M. Krajniakom a ministrom dopravy A. Doležalom. Obidvaja tento návrh podporili.

„Sme radi, že sme sa u nich stretli s pochopením a podporou. Obidvaja ministri vnímajú náš návrh pozitívne a vidia v ňom výraznú pomoc pre tých, ktorí v cestovnom ruchu
pracujú,“ povedal Ľuboš Krajčír.

Priemerná mesačná mzda v oblasti gastro a hoteliérstva bola v 1. štvrťroku 2020 594 eur, pričom pokles miezd v mesiaci máj bol takmer 10 %. Tzv. obslužné či prepitné tvorí podstatnú časť príjmov zamestnancov v týchto oblastiach. Doterajšie vysoké daňové a odvodové zaťaženie je napríklad aj jedným z dôvodov odchodu mnohých zamestnancov do zahraničia.

„Napríklad v susednom Rakúsku je prepitné oslobodené od dane z príjmov. Dokonca máme aj na Slovensku výnimku, a ide o paradox súčasnej právnej úpravy, kedy je obslužné v kasínach oslobodené od daní (§ 16 ods. 17 zákona č. 30/2019 Z. z. o hazardných hrách).
V dôsledku toho má finančný dar hráča zamestnancovi kasína výhodnejší daňový status ako iné prepitné. Nevidíme žiadny dôvod na to, prečo by akékoľvek prepitné nemalo byť v zákone zadefinované ako dobrovoľný finančný dar spokojného zákazníka obsluhujúcemu personálu a ako také oslobodené od daňových povinností,“ povedal M. Borguľa.

Táto zmena reflektuje aj na skutočnosť, že v dôsledku ochorenia Covid-19 zákazníci viac ako kedykoľvek predtým využívajú bezhotovostné platby kartou. Vo väčšine prípadov nie je možné prijať bezhotovostne aj prepitné, a tak zákazník často prepitné jednoducho neposkytne.

„Na to, aby zákazník mohol pridať prepitné k účtu aj bezhotovostne, je súčasťou nášho návrhu aj povinnosť vytvorenia samostatnej kolónky pre vpísanie prepitného na
pokladničný doklad,“ doplnil Ľuboš Krajčír.

Navrhovaná právna úprava ako novela zákona o dani z príjmov a ďalších zákonov (zákon o dani z pridanej hodnoty a zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice) bude predložená na najbližšie rokovanie Koaličnej rady 17. 8. 2020.

Komentáre

komentárov