Články

Hnutie SME RODINA pomôže mladým rodinám s financovaním bývania

Hnutie SME RODINA pomôže mladým rodinám s financovaním bývania

Bratislava 12.09.2023

Hnutie Sme rodina počas dnešnej tlačovej konferencie predstavilo nový bod ich predvolebného programu, ktorým budú mladomanželské pôžičky, ktoré výrazným spôsobom uľahčia financovanie nového bývania pre mladé rodiny.

Hnutie Sme rodina predstavilo počas dnešnej tlačovej konferencie novú pomoc pre mladé rodiny s deťmi, ktorá im uľahčí nadobudnutie vlastného bývania. ,,Hnutie Sme rodina je hlavne prorodinnou stranou, máme na srdci pomoc rodinám, dokázali sme to už v minulosti a preto nás zaujíma aj pomoc rodinám s bývaním. Podarilo sa nám schváliť legislatívu a podpísať prvé zmluvy na 9000 štátnych nájomných bytov. Teraz prichádzame s riešením pre rodiny, ktoré túžia po vlastnom bývaní, avšak majú problém s jeho financovaním. Hovoríme o nenávratných mladomanželských pôžičkách do výšky 30% na stavbu rodinného domu, chceme, aby mali rodiny deti, aby mal štát neskôr z čoho financovať sociálny systém, jednoducho aby nám obyvateľstvo postupne nevymieralo,“ informoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Systém mladomanželských pôžičiek pri tom v zahraničí nie je ničím výnimočný. ,,Je to spôsob ako pomôcť ľuďom, ktorí chcú mať vlastný dom. Tento systém bude viazaný na hypotéku. Samozrejme nebudeme financovať honosné vily, ale klasické rodinné domy. Miera podpory bude rozdelená na tri tretiny. Prvú tretinu, čiže 10% by dostali pri podpise zmluvy, druhú tretinu, čiže ďalších 10%, pri kolaudácii a tretiu tretinu, pri narodení tretieho dieťaťa, tam to bude rozdelené tak, že 3,33% na každé jedno dieťa. Keďže sa jedná o zdroje, ktoré sú vybrané z DPH, jedná sa o spôsob nejakého predfinancovania čiastky sumy, ktorá sa potom vráti štátu z vybranej DPH, je to teda otázka cash-flow, čiže štátny rozpočet to rozhodne nezruinuje,“ povedal poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Štefan Holý.

Hnutie Sme rodina zároveň predstavilo podmienky, ktoré musia potencionálni záujemci spĺňať pri žiadaní o túto mladomanželskú pôžičku. ,,Tento program zaručuje to, že každá mladá rodina, ktorá sa rozhodne postaviť si dom, dostane podporu od štátu až do výšky 30% z ceny domu. Tento program bude určený pre ľudí, ktorí spĺňajú tri podmienky: vekový limit do 35 rokov, aspoň jeden z partnerov musel rok predtým pracovať a musia byť schopní splácať hypotéku, na ktorú štát prispeje 30%,“ dodal poslanec NR SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak.

Komentáre

komentárov