Články

Hnutie SME RODINA žiada zvýšenie platov policajtov

Hnutie SME RODINA žiada zvýšenie platov policajtov

Bratislava 13.09.2023

Hnutie Sme rodina počas dnešnej tlačovej konferencie vyzvala Vládu SR, aby zvýšila platy a príspevky pre policajtov.

Slovensko aktuálne trápi vážny problém, ktorým je nedostatok policajtov. Je možné, že ak sa v blízkej dobe nedoplnia stavy policajtov, tak hrozí kolaps celého policajného zboru. ,,Slovensko je ohrozené, chýbajú nám príslušníci policajného zboru. Okrem toho, že nás trápi migračná kríza a ľudia sa cítia byť ohrození, tak tu máme ďalší problém. Hrozí, že keď zavoláte na 158, tak nebude mať kto prísť a policajný prezident len krčí plecami, že nemajú ľudí. Zaujímavé však je, že idú obstarávať radary za 70 miliónov, ale ja sa pýtam, že koho za tieto radary postavia. Kričia, že nemajú peniaze, ale na radary peniaze sú, ale na lepšie podmienky pre policajtov peniaze nie sú. Tí muži, ženy ťahajú 18-hodinové zmeny na hraniciach, pretože ich nemá kto vystriedať. Takže je len otázka času, kedy sa tu niečo stane,“ informoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Hnutie Sme rodina prichádza s riešením tohto závažného problému a navrhuje zvýšenie platov policajtov a navýšenie jednotlivých príspevkov. ,,Oslovujú ma policajti vo veľkej miere, opisujú mi situáciu u nich na útvaroch, že nevedia uživiť rodiny, že majú nízke platy a robia v zlých podmienkach. Od roku 2020 odišlo zhruba 4700 príslušníkov policajného zboru, prišlo 3400, takže máme deficit okolo 1300 miest, ale neobsadených tabuľkových miest v PZ SR je okolo 1800. K 30.9.2023 má nárok na odchod do civilu zhruba 2500 policajtov, čo znamená, že približne štvrtina policajného zboru bude neobsadená. Hnutie Sme rodina pripravilo dve opatrenia, jedno sa dá riešiť okamžite a druhé od 1.1.2024. Policajti majú dva príplatky – rizikový príplatok a príspevok na bývanie. Okamžité riešenie je zmena nariadenia ministra vnútra číslo 17, aby určil maximálnu výšku rizikového príplatku na 500 eur a príspevok na bývanie tiež na 500 eur, to sú maximálne výšky, ktoré môže aktuálne dať. Druhé opatrenie navrhujeme valorizáciu všetkých tabuľkových platov príslušníkov policajného zboru od 1.1.2024 o 20%. Policajti naozaj nevedia fungovať za takýchto podmienok, sú tam matky samoživiteľky, policajti, ktorí dochádzajú každý deň do práce a keď si odpočítajú z výplaty náklady, tak to, čo reálne dostanú,  je veľmi biedne,“ povedal podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský.

Hnutie Sme rodina zároveň upozornilo na riziko vykonávania tejto profesie a prosí policajtov, aby vydržali. ,,Je na čase, aby sa im konečne začal niekto venovať. Policajti častokrát ohrozujú svoj život, to riziko je neporovnateľné s inými profesiami, pretože prísaha ich núti nasadiť aj vlastný život. Preto si myslíme, že keď sa vedia nájsť peniaze na iné veci, musia sa nájsť aj na policajtov. Dôležité je si však dať otázku, koľko stojí ľudský život, preto si určite zaslúžia vyššie platové ohodnotenie a lepšie podmienky pri výkone svojej práce,“ dodal podpredseda hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. 

Komentáre

komentárov