Články

BILANCOVANIE ROKA 2018

Milí priatelia, blíži sa koniec kalendárneho roka a väčšina z nás má potrebu bilancovať a zhodnocovať nielen svoje pracovné aktivity, ale aj svoj súkromný život. Ja tak urobím v tomto mojom príspevku. Tento rok bol pre mňa veľmi tvorivý a plný rôznych výziev, ktoré ma možno miestami až zaskočili a vyžadovali si aj hlbšie zamyslenie.

Boli aj také, že som musela zvoliť celkom iný prístup, ako by som volila bežne. Čo sa týka práce a oblasti, ktorej sa venujem, teda oblasť Sociálnych vecí a rodiny, konkrétne pomoc rodinám a osamelým matkám s deťmi, môžem povedať, že som sa snažila urobiť maximum.

Nie je jednoduché pomáhať, keď ste v opozícii, môžete podať návrh, môžete o ňom diskutovať, môže byť dobrý, môže byť potrebný, ale napriek tomu, pre koalíciu je nepodstatný. Nech je akokoľvek dobrý. Napriek tomu si myslím, že témy, ktoré som tento rok otvorila ako napríklad:
• príspevky pre žiakov a študentov na začiatku školského roka
• príspevok na bývanie pre matky, resp. rodičov na rodičovskej dovolenke,
• opakovane podaný návrh zákona o náhradnom výživnom,
• pripomienky a pozmeňovacie návrhy k obedom zadarmo, nájdu raz svoje uplatnenie v praxi.

Terapia

Pevne verím, že v najbližších voľbách príde konečne očakávaná zmena a vízie, ktoré máme sa budú môcť pretaviť do reality. Zatiaľ je mojim zadosťučinením to, že mnou už trikrát predložený návrh o náhradnom výživnom a dvakrát podaný návrh o príspevku na začiatku školského roka síce nikdy nebol podporený koalíciou, ale strana SMER pred pár dňami prišla s tým, že tieto dva návrhy bude realizovať v budúcom roku. Síce ma naozaj prekvapilo to, že tieto mnou mnohokrát podané a nimi nepodporené návrhy si privlastnili, ale pre mňa osobne, je to meradlom toho, že si svoju prácu robím naozaj dobre.

Mojou pracovnou prioritou je neprestávať v podávaní návrhov, ktoré pomôžu rodinám a naďalej poukazovať na problémy najslabšej sociálnej skupiny – ŽIEN A DETÍ.
Chcela by som sa inšpirovať hlavne krajinami západnej Európy, ktoré majú sociálny systém prepracovaný, dlhodobo fungujúci v praxi a hlavne ochraňujúci tých najzraniteľnejších.

A teraz k Vianociam, ktoré sa nám rýchlo blížia… Však čím sme starší, mám pocit, že všetko ide rýchlejšie. Ja ich budem tráviť s mojimi dvoma dcérami a našim psíkom Cvokynom. Naozaj sa na to veľmi teším a vychutnám si každú jednu spoločnú chvíľu.
Tak, ako si vychutnáme kapra, zemiakový šalát a kapustnicu. Čas vianočných sviatkov a Nového roka – je čas rodiny, spoločných chvíľ, lásky a oddychu, ale taktiež to môže byť pre mnohých obdobie, kedy si viac ako v iné dni uvedomujú svoju samotu, zlú finančnú situáciu a jediné po čom túžia je, aby už bolo po sviatkoch.

Ale napriek všetkému, nájdime si čas na seba samých. Stíšme sa a zamyslime sa nad tým, čo je vlastne naozaj dôležité. Odpusťme sebe, ale aj všetkým okolo nás, nech sa nám ľahšie vchádza do nového roka. Ja vám prajem radostné Vianoce, požehnaný nový rok a v prvom rade zdravie, pretože to je ten najväčší dar aký môžeme mať.

PETRA KRIŠTÚFKOVÁ
Podpredsedníčka hnutia SME RODINA – Boris Kollár
Poslankyňa NR SR
Vedúca pracovnej skupiny Sociálne veci

Komentáre

komentárov