Články

Danko, Gajdoš, firmy blízke SNS a obrnené transportéry

Predseda SNS Andrej Danko sa vyjadril, že hovoriť pri dotyku s fínskou štátnou firmou Patria o korupcii je nehoráznosť. Ja si myslím, že nehoráznosť je zatajovať korupciu v súvislosti s firmou Patria.

Fínsky novinár Magnus Berglund zverejnil 7. mája 2018 televízny dokument o pripravovanom nákupe obrnených vozidiel pre slovenskú armádu za 400 miliónov eur. Upozornil v ňom na to, že štruktúra tohto obchodu je pripravená tak, aby na nej profitovali vopred určené slovenské firmy. Prečo je tento novinár taký podozrievavý? Pretože to bol práve on, ktorý korupciu v súvislosti s fínskou štátnou firmou Patria v minulosti odhalil.


Zdroj: TASR/Š. Puškáš

Patria a súdmi dokázaná korupcia

Približne pred desiatimi rokmi sa rozhodlo Slovinsko nakúpiť 135 kusov nových obrnených vozidiel. Na rozdiel od pánov Danka a Gajdoša si to nedovolili urobiť úplne na hulváta, teda priamym zadaním, ale vypísali súťaž. Vyhrala fínska Patria. Lenže ako sa neskôr ukázalo, nevyhrala len tak. Dohodnutá provízia bola v celkovej výške 7,5 percenta, slovinský súd neskôr zdokumentoval províziu 21 miliónov eur. Slovinský expremiér Janez Janša a ďalší ľudia boli za úplatok 2,3 milióna eur odsúdení. Expremiér Janša na dva roky.

Fínsky súd zase riešil predaj 126 kusov obrnených vozidiel do Chorvátska. Výška úplatku, ktorý bol dokázaný – tým nemyslím sumu všetkých provízií súvisiacich s týmto obchodom, iba to, za čo boli ľudia odsúdení ako za úplatok – bola vo výške 1,6 milióna eur. Heikki Hulkkonen, šéf firmy Patria a Reijo Niittynen boli v roku 2015 odsúdení fínskym súdom na 20 mesiacov za korupciu. Firma Patria bola odsúdená za korupciu na pokutu 297 tisíc eur. V rozsudku sa uvádza, že úplatok mal dostať aj chorvátsky exprezident Scipe Mesic.

Ja osobne si na rozdiel od pána Danka myslím, že je nehoráznosť hovoriť o fínskej Patrii ako o transparentnej a čistej firme. Úplatok za obrnené vozidlá od Patrie už dostali prezident Chorvátska, premiér Slovinska, firma Patria bola za úplatky vo Fínsku odsúdená. Toto je záruka transparentnosti a čistoty? Toto je skôr garancia niečoho úplne iného a sami si môžete urobiť názor čoho.

Aj tu je vidieť, čomu venuje pán Danko všetok svoj čas a energiu. On zvysoka kašle na ľudí a na ich problémy. Jeho zaujíma iba to, ako zdôvodniť zakázku pre skorumpovanú fínsku firmu.

Firmy blízke SNS

Ako firma blízka SNS sa v spomínanom fínskom dokumente spomína firma WAY INDUSTRIES. Firma WAY INDUSTRIES bola v minulosti vo vlastníctve Slavie Capital, ktorej spolumajiteľom je pán Martin Kvietik, syn bývalého poslanca za SNS Štefana Kvietika. Práve Štefanovi Kvietikovi udelil v roku 2015  Andrej Danko Rad Martina Rázusa za zásluhy o zušľachťovanie Slovenska.

WAY INDUSTRIES je firma, ktorej tretinovým majiteľom sa po Slávii Capital stal zubár z Prahy a dvojtretinovým majiteľom je dodnes príbuzný Generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva za SNS Jaroslava Regeca. Pýtam sa, je to firma dostatočne blízka SNS?

Ale WAY INDUSTRIES vôbec nie je najpodstatnejšia. V nákupe obrnených vozidiel totiž figuruje firma 100 percentne blízka SNS, a to je Konštrukta Defence. Táto firma je 100 percentne pod kontrolou ministerstva obrany, teda pánov Danka, Gajdoša a Hoľka. Práve Konštrukta Defence dostala zakázku na „vývoj“ nového obrneného vozidla priamym zadaním a táto firma priamym zadaním oslovila Patriu. Konštrukta Defence tiež priamo oslovila dubnickú firmu EVPU, ktorá má dodať zbraňovú vežu TURRA. Aké má pozadie firma Patria, to už vieme. Aké pozadie má firma EVPU, to bude veľmi zaujímavé zistiť. Rovnako aj to, kto budú subdodávatelia tejto firmy a za akých podmienok.

Chce to Danko urobiť čisto a transparentne?

Ak by sa predseda SNS Danko a minister obrany Gajdoš na poslednú chvíľu spamätali a chceli by to urobiť tak, aby z toho neprofitovalo iba 20 ľudí, ktorí potom odletia na Bahamy, ale tak, aby na tom desať rokov mohli naozaj robiť stovky alebo tisíce ľudí na Slovensku, potom mám pre nich jednu radu. Ak ju vypočujú, budem prvý, ktorý im zatlieska. Tá rada je veľmi jednoduchá: Prestaňte všetko utajovať a zverejnite to.Alebo aspoň poskytnite utajené materiály k dispozícii poslancom NR SR, ktorí majú oprávnenie sa s utajovanými skutočnosťami oboznamovať.

Vláda Slovenskej republiky schválila 15. novembra 2017 utajený materiál o vývoji obrnených vozidiel 8×8 v spolupráci s fínskou Patriou. Tento utajený materiál bol zaslaný k dispozícii Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, ktorého som členom. Minister obrany pán Gajdoš, náčelník generálneho štábu pán Zmeko, ako aj predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť pán Hrnko nám však odmietli dať tento materiál k dispozícii.

V tomto materiáli sa podrobne popisuje, ktorí dodávatelia boli oslovení, aké ponuky dali, za aké vozidlá a ich porovnanie. Ale toto chcú utajiť. V materiáli sa uvádza, ktorými slovenskými firmami sa pri subdodávkach počíta, a s ktorými nie. Pýtam sa, prečo nebol tento materiál daný k dispozícii poslancom NR SR, aj keď bol pánovi Hrnkovi na výbor pre obranu a bezpečnosť doručený? Je to preto, lebo v tomto utajenom materiáli figuruje firma alebo firmy blízke SNS? Na Výbore pre obranu a bezpečnosť, ktorý prebiehal v utajenom režime, túto otázku predstavitelia SNS dostali a aj na ňu odpovedali. Túto odpoveď však zverejniť nemôžem, lebo by som porušil zákon o ochrane utajovaných skutočností, čo neurobím.

Včera som v parlamente navrhol tri uznesenia, ktoré by zaviazali ministra obrany Gajdoša a vládu Slovenskej republiky, aby dali poslancom NR SR k dispozícii všetky utajené materiály o nákupe obrnených vozidiel, vrátane kompletnej štruktúry subdodávateľov firmy Konštrukta Defence, ktorá je pod 100 percentnou kontrolou SNS. Viete ako hlasovali poslanci SNS vrátane pána Danka a Hrnka? Proti. Lebo zatĺkať, utajovať a zavádzať, to je čistota a transparentnosť podľa SNS.

Kto hovorí pravdu a kto zavádza?

Moje vyjadrenia o tejto kauze sa doteraz vždy potvrdili.  Keď som tvrdil, že prototyp vozidla začiatkom roka neprešiel skúškami vo Vojenskom skúšobnom ústave Záhorie, predstavitelia SNS to spochybňovali. Ako sa ukázalo, mal som pravdu. Prototyp mal problém so streľbou.

Keď som hovoril o tom, že minister Gajdoš zavádza o podiele slovenskej výroby, tak sa predstavitelia SNS urážali. Ale ako sa ukázalo, mal som pravdu. Na verejnosti predstavitelia SNS tvrdili, že podiel slovenskej výroby má byť 70 percent, deklarujú to ak vo vládnom materiáli. Keď si však vo vládnom materiáli (vo zverejnenej časti) spočítate nimi uvádzané čísla, už im to už v tabuľke vychádzalo iba 57,5 percenta.

Keď som hovoril o technických parametroch prototypu, predstavitelia SNS tvrdili, že som si to vymyslel, alebo že vyzrádzam utajované skutočnosti. Ako sa ukázalo, mal som pravdu a žiadne utajované skutočnosti som nevyzradil, pretože všetky mnou uvedené informácie boli zverejnené vo vojenskom magazíne ATM, ktorý je oficiálnym partnerom ministerstva obrany Slovenskej republiky.

Keď mi pán Danko tvrdil, že hovoriť v súvislosti so fínskou štátnou firmou Patria o korupcii je nehoráznosť, tak sa zase ukázalo, že som mal pravdu. Topmanažéri firmy Patria aj samotná firma Patria boli za korupciu fínskym súdom odsúdení.

Myslím, že si teraz každý môže urobiť záver, kto v tejto veci klame a kto hovorí pravdu.

Úplne na záver by som chcel ľudí upozorniť na najdôležitejšiu vec: Každý z nás má iba jeden čas a energiu. Ide o to, čomu je venujeme. My sa všetok svoj čas snažíme venovať pomoci ľuďom, takéto zákony predkladáme do NR SR. Čomu venujú čas predstavitelia SNS? Utajeniu nákupu obrnených vozidiel. A na ľudí zvysoka kašlú.

Milan Krajniak, autor je poslancom NR SR a podpredsedom Sme rodina

Komentáre

komentárov