Články

HNUTIE SME RODINA STOJÍ ZA ĽUĎMI V REGIÓNOCH

HNUTIE SME RODINA STOJÍ ZA ĽUĎMI V REGIÓNOCH

Bratislava, 03. november 2021

 Hnutie Sme rodina sa rozhodlo nepodporiť novelu zákona o ochrane prírody a krajiny po rokovaní so zástupcami ľudí žijúcich v daných regiónoch.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár dnes rokoval so zástupcami vlastníkov pozemkov a ľuďmi, ktorých sa má priamo dotýkať novela zákona o ochrane prírody a krajiny, o ktorej sa má hlasovať už na prebiehajúcej schôdzi parlamentu. ,,Hnutie Sme rodina sa jasne vyjadrilo, že najprv si vypočujeme ľudí, ktorí  v týchto regiónoch žijú a až potom sa rozhodneme, či tento návrh podporíme,“ uviedol predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Hnutie Sme rodina pripravilo prostredníctvom poslanca NR SR Jaroslava Karahutu pozmeňujúci návrh k predmetnému zákonu, ktorý počas dnešného rokovania predostreli zúčastneným zástupcom ľudí z regiónov. ,,Chceli sme prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu tento návrh zákona zmeniť, ak by sme dostali na rokovaní zelenú, avšak ľudia odmietli aj takúto alternatívu a my stojíme za nimi,“ spresnil predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Hlavným dôvodom, prečo sa hnutie Sme rodina rozhodlo tento návrh nepodporiť je, že ľudí žijúcich na vidieku negatívne ovplyvní aj po pracovnej a ekonomickej stránke. ,,Hnutie Sme rodina sľúbilo, že bude stáť za ľuďmi žijúcimi na vidieku, ktorých je viac ako 2,5 milióna a majú s touto reformou problém,“ povedal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Pripravovanú reformu národných parkov dokonca hnutie Sme rodina nepodporí, ani v tom prípade, ak by ich koaliční partneri podmienili podporu tohto zákona výstavbou štátnych nájomných bytov. ,, My sme ľuďom sľúbili, že im pomôžeme a za tým si stojíme. Nevymeníme ich za byty, ani stavebný zákon, budeme stáť za ľuďmi z regiónu. Volili nás práve títo ľudia a my ich nezradíme,“ zdôraznil predseda NR SR Boris Kollár.

Predmetný návrh zákona je dokonca v parlamente predložený ako poslanecký  návrh, ktorý nemusí akceptovať odborné argumenty dotknutých subjektov. ,,Predmetný návrh zákona je v parlamente ako poslanecký návrh zákona, čiže proces jeho schvaľovania vzhľadom k tomu, že sa nejednalo o vládny návrh bol veľmi oklieštený. Takže v prvom rade musíme hľadať riešenia ako pomôcť ľuďom a vypočuť si ich názor a názor odborníkov,“  dodal na záver predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Podľa zúčastnených zástupcov ľudí je to prvýkrát, čo si ich politici vypočuli prijali ich názor k danej problematike. ,,Historicky prvýkrát sme sa dočkali takého konštruktívneho rokovania akého sme boli dnes svedkom. Vyše hodiny sme nie počúvali, ale počúvali nás naši predstavitelia, pán predseda parlamentu Boris Kollár, pán predseda výboru Jaroslav Karahuta. Jednoznačne sme sa zhodli, že s týmto nesúhlasíme a oni napriek tomu, že to pre nich nie je politicky výhodné, tak to slovo, ktoré nám dali, tak aj dodržali a my si to veľmi vážime,“ uviedol predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan.

Komentáre

komentárov