Články

Ilegálny hazard na Slovensku je na vzostupe

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Ilegálny hazard na Slovensku je na vzostupe

Finančná správa a Úrad pre reguláciu hazardu spia.

 

Bratislava, 09. október  2019

 

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár zaznamenalo zvýšený počet nelegálnych prevádzkovaných prístrojov, takzvaných kvízomatov. Kým špekulanti obchádzajú zákon o hazardných hrách, štát môže v budúcom roku prísť o 15 až 20 miliónov eur za prevádzkovanie hracích automatov.

 

Register vylúčených osôb je v platnosti od januára tohto roku, v dôsledku ktorého nesmú rizikové skupiny hráčov vstupovať do herní. Mnohé obmedzenia a úbytok herní však otvorili priestor špekulantom, ktorí obchádzajú zákon o hazardných hrách. Hnutie SME RODINA považuje za rizikové najmä kvízomaty. Aj keď sú po novom definované ako ďalší druh hazardných hier, prevádzkovatelia to obchádzajú tak, že ich definujú ako zariadenia  vedomostného charakteru.

Majitelia kvízomatov dali Žilinskej univerzite vypracovať znalecký posudok, ktorý spomínané kvízomaty nedefinuje ako hazardnú hru. „Pre legálne prevádzkovanie kvízomatov je nevyhnutne potrebné splniť zákonom požadované podmienky týkajúce sa daného herného zariadenia, akými sú odborné posudzovanie, licenčné konanie, odvody či finančná zábezpeka“, vysvetlil poslanec Peter Pčolinský, ktorý dodáva, že nikto z prevádzkovateľov tieto podmienky nespĺňa a štát takto v nasledujúcom roku môže prísť o peniaze za licencie v hodnote až do 20 miliónov eur.

Hnutie SME RODINA preto vyzýva Úrad pre reguláciu hazardných hier, aby v čo najkratšom čase konal a zamedzil špekulantom obchádzať zákon. „To je možné vzhľadom na končiace sa volebné obdobie urobiť iba dvoma spôsobmi. Alebo cez môj poslanecký návrh, ktorý už je v parlamente, alebo cez skrátené legislatívne konanie,“ spresnil Pčolinský.

Fakt, že tento problém s ilegálnymi zariadeniami je aktuálny potvrdzuje aj list mesta Banská Bystrica adresovaný Úradu pre reguláciu hazardu, v ktorom doslova žiada príslušný úrad, aby začal okamžite konať. Situácia v Banskej Bystrici je totiž alarmujúca, keďže tieto kvízomaty sa v neúnosnej miere umiestňujú v prevádzkach na území mesta.

Hnutie SME RODINA zároveň považuje za nevyhnutné chrániť rizikové a nízkopríjmové rodiny, ktoré sú hazardnými hrami naviac ohrozené. „Štát musí chrániť gamblerov. Rozhádžu napríklad sociálne dávky a rodina potom nemá z čoho žiť,“  uzavrel  Boris Kollár.

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár, tlačové oddelenie

Komentáre

komentárov