Články

Na prvom mieste sú pre ministerstvo peniaze, zdravie je až druhoradé

Na prvom mieste sú pre ministerstvo peniaze, zdravie je až druhoradé

 

V Bratislave, 3.9.2019

Od 1.10.2019 bude rozhodnutím Ministerky platiť nové opatrenie MZ SR o úhradách a doplatkoch za lieky, ktoré prináša drastické zmeny v neprospech slovenských pacientov. Pri zohľadnení doterajšej spotreby všetkých kategorizovaných liekov podľa údajov MZ SR a NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií) môže predstavovať nová kategorizácia záťaž na peňaženky občanov vo výške takmer 75 mil. EUR ročne na doplatkoch.

Možno ste zaregistrovali prípad evidentne neprofesionálneho prístupu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, vďaka ktorému si musia niektorí pacienti s glioblastómom, teda najzhubnejším mozgovým nádorom, priplácať od júla za lieky s vyššou gramážou mesačne desiatky až stovky eur. Od 1.10.2019 bude rozhodnutím Ministerky platiť nové Opatrenie MZ SR o úhradách a doplatkoch za lieky, ktoré prináša drastické zmeny v neprospech slovenských pacientov. Pri zohľadnení doterajšej spotreby všetkých kategorizovaných liekov podľa údajov MZ SR a NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií) môže predstavovať nová kategorizácia záťaž na peňaženky občanov vo výške takmer 75 mil. EUR ročne na doplatkoch, ktoré nás nechajú uhradiť naše zdravotné poisťovne.

Na problém, ktorý je výsledkom zlej cenotvorby zo strany štátu, upozornili niektorí novinári a dokonca aj zdravotné poisťovne. Na nekoncepčný prístup pri určovaní doplatkov opakovane upozorňovala aj Asociácia na ochranu práv pacientov, podľa ktorej sa podobné prípady u najzraniteľnejších skupín pacientov stávajú opakovane. Ešte však neodznel ani posledný prípad a viacerým skupinám pacientov napríklad s leukémiou alebo pľúcnou artériovou hypertenziou hrozia od 1. októbra tohto roka opäť ďalšie doplatky rádovo v stovkách až tisíckach eur.

„Hnutie SME RODINA – Boris Kollár považuje takýto prístup zo strany rezortu zdravotníctva za neodborný a pre pacientov zo slabších sociálnych pomerov likvidačný. Sme pobúrení, že ministerstvo opakovane uprednostňuje peniaze a šetrenie nadovšetko a zdravie a hoci aj život, sú pre nich druhoradé. Ministerstvo už síce predložilo novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ale nové ceny by v prípade jej schválenia mali platiť až od júna 2020. Je preto otázne, či sa niektorí pacienti tejto zmeny dožijú!“ povedala poslankyňa Zuzana Šebová.

Radi by sme v tejto súvislosti upozornili napríklad na zmeny, ktoré nastanú v doplatkoch pri liečivách bosentan, imatinib, erlotinib a ponatinib, kde doplatky môžu v jednotlivých prípadoch dosiahnuť od 1. októbra tohto roka desiatky, stovky, a v prípade ponatinibu až tisíce eur mesačne. „V niektorých prípadoch ani len neexistuje alternatíva, ako sa doplatkom vyhnúť,“ uviedol Martin Višňanský, expert hnutia pre zdravotníctvo a ďalej pokračoval: „V iných prípadoch už museli pacienti žiadať o prestavenie chemoterapie, ktorú však musí schváliť  zdravotná poisťovňa, čo môže trvať aj niekoľko týždňov. Akoby pacienti nemali dosť starostí už teraz. Navyše ak pacientom zo slabších sociálnych pomerov budú lekári v masovom počte meniť liečbu, trh na to bude sotva pripravený. Lacnejších medikamentov bude nedostatok, ľudia ostanú bez liekov a bludný kruh sa uzavrie,“.

 

„Takýto prístup pri určovaní doplatkov za lieky môže schváliť iba nejaký sociálny netvor. Radi by sme konštatovali, že novourčené doplatky práve u pacientov s rôznymi typmi rakoviny sú bohužiaľ rovnako zhubné, ako ich choroba. Preto vyzývame ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby zastavila tento postup, ktorý uprednostňuje šetrenie na úkor zdravia pacientov a výrazne zhoršuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Chýbajúce financie v zdravotníctve totiž nemožno riešiť nesystémovými opatreniami, pričom na viaceré z nich sa sťažujú okrem pacientov aj nemocnice, lekári, poisťovne a dodávatelia,“ povedal predseda hnutia Boris Kollár.

V tejto súvislosti je podľa hnutia SME RODINA nevyhnutné dofinancovať sektor zdravotníctva, ktorý je dlhodobo podfinancovaný. Hnutie urobí všetko preto, aby chorí ľudia nemuseli doplácať nielen peniazmi, ale aj zdravím, na nekompetentnosť súčasných predstaviteľov rezortu zdravotníctva.

V záujme riešenia situácie doplatkov, ale aj chýbajúcich prostriedkov v nemocniciach, je potrebné vyčleniť peniaze, dofinancovať ešte na tento rok, aby sa napríklad nemocnice nemuseli potýkať s narastajúcimi dlhmi voči dodávateľom.

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár

Tlačové oddelenie

Komentáre

komentárov