Články

Pčolinská kritizuje vládu, školstvo podľa poslankyne príde o 70 miliónov eur

BRATISLAVA. Vláda podľa poslankyne Národnej rady z hnutia Sme rodina Adriany Pčolinskej nevie vládnuť. Myslí si to po prečítaní návrhu zákona o štátnom rozpočte v kapitole školstvo, o ktorom bude parlament hlasovať v stredu.

„Aj svoje vlastné programové vyhlásenie vlády považuje koalícia len za zdrap obyčajného papiera. Reforma školstva ani po dvoch rokoch neprichádza. Učitelia mali mať od januára 2018 o šesť percent vyššie platy. K tomu sa zaviazala vláda. Aká je realita? Vyššie platy nebudú,“ povedala Pčolinská dnes pre agentúru SITA.

Investície do školstva

Pčolinská upozorňuje, že podľa programového vyhlásenia vlády Roberta Fica „vláda zabezpečí výrazné zvýšenie verejnej investície do školstva, spojené so zásadnými vnútornými zmenami systému školstva.“

Realitou však podľa nej je, že rozpočet rezortu medziročne klesá o takmer 70 miliónov eur. Pčolinská tiež tvrdí, že žiakom chýbajú učebnice, školy a internáty sú v havarijnom stave.

„Najkvalitnejší mladí ľudia odchádzajú na zahraničné vysoké školy, no naspäť na Slovensko sa už vrátiť nechcú,“ upozornila Pčolinská.

Pčolinská dodala, že výkonnostná úroveň slovenských žiakov v prírodovednej, matematickej a čitateľskej gramotnosti neustále klesá. Rovnako ako ich sebadôvera vo vlastné schopnosti.

Menej peňazí pre školstvo

Vláda podľa Pčolinskej nerobí nič, iba zobrala školstvu 70 miliónov eur. „Uviedla som niekoľko oblastí, v ktorých je pripravovaný návrh štátneho rozpočtu v kapitole ministerstva školstva neakceptovateľný. Preto nemôžem zahlasovať za jeho schválenie,“ povedala.

Hnutia Sme rodina podporuje podľa nej oprávnené požiadavky zamestnancov v školstve, vede a výskume a preto žiada, aby im vláda v oveľa väčšej miere vyšla v ústrety.

Komentáre

komentárov