Články

RODINÁM TREBA POMÁHAŤ

Keď som uvažovala o téme príspevku pre aktuálne číslo magazínu, uvedomila som si, že stále je pre mňa tou najpálčivejšou témou, ktorú treba rozhodne urgentne riešiť, podpora mladých rodín, matiek a slobodných matiek. Tieto oblasti sú naozaj mimoriadne citlivé, najmenej riešené a odsúvané. Za posledné roky, tu nielen že nevidím koncepčnú pomoc pre rodiny, ale ani čiastkové zmysluplné riešenia. Ak hovorím o rodičovskom príspevku, rodinných prídavkoch či daňových bonusoch, tak za posledné roky sa tu nič pre rodiny alebo osamelých rodičov a slobodné matky neurobilo. Treba si uvedomiť fakt, že tými, ktorí sú najviac ohrození chudobou sú práve deti. Má to neskutočný dopad na ich vývoj, aj na ich budúcnosť. Preto som sa rozhodla, že sa v tomto vydaní magazínu budem opäť venovať mladým rodinám a rodičovskému príspevku. Som presvedčená, že v prvom rade treba začať tu, pretože pokiaľ sa nezastabilizuje rodina, tak Slovensko nemôže fungovať naozaj v ničom.

Rodinám treba pomáhať

Návrh na zvýšenie rodičovského príspevku sme podali od nášho príchodu do NR SR už tretíkrát. Dôvody zostávajú čisto pragmatické. Mladé rodiny, kde absentuje jeden príjem nemajú ako vyžiť. Navyše majú hypotéky aj iné úvery. A úplne likvidačná je situácia, ak sa matka ocitne v tomto období bez partnera a jej jediným príjmom je len rodičovský príspevok vo výške 214,70 eur. Rodičovský príspevok je rozhodne potrebné zvýšiť o sumu, ktorá bude citeľnejšou pomocou pre rodiny. Zvýšenie o 10 eur, ktoré bolo najvýraznejším za posledné roky je doslova zanedbateľným pre chod rodiny.

Vážnym problémom Slovenska je aj nízka pôrodnosť. Netvrdím, že navýšenie rodičovského príspevku ju zvýši, ale veľmi často práve pri rozhodovaní pre druhé a tretie dieťa, nastáva zaváhanie. A rodina si práve v tomto momente spomenie na obdobie prvých troch rokov dieťaťa, kedy doslova žila z ruky do úst. Ja len znova zopakujem, že ten jeden absentujúci príjem v rodine naozaj veľmi chýba.

Všetky odborné psychologické štúdie jasne hovoria o tom, že je nenahraditeľné pre emocionálny vývoj dieťaťa, keď je matka v prvých troch rokoch v bezprostrednom dennom kontakte s dieťaťom. Treba podotknúť, že sme jednou z mála krajín, kde ženy môžu byť s deťmi doma tri roky. Nenechajme si vziať to málo čo máme kvalitné. Lenže situácia je taká, že matky často pre nedostatok financií v rodine, nemôžu ostať s deťmi doma, aj keby si to želali.

Rôzne variantné možnosti ako poberať rodičovský príspevok, napríklad flexibilný, preto neriešia túto situáciu. Len vychádzajú v ústrety tým matkám, ktoré sa chcú vrátiť predčasne do práce. Ďalším faktorom, ktorý nemôžeme ignorovať je demografický vývoj. Na Slovensku sa rodí menej detí ako potrebujeme. Ak chceme aspoň udržať demografickú krivku, tak potrebujeme v rodine mať minimálne 3 deti. Inak budú naše ďalšie výpočty budúcich dôchodkov a úvahy o dôchodkovom strope úplne zbytočné.

Pokiaľ chceme, aby žena mala minimálne tri deti, tak je nutné nastaviť podmienky tak, aby mohla mať prvé dieťa vo veku, ktorý je aj pre ňu fyziologicky najvhodnejší a nemusela materstvo odkladať do doby, kedy bude mať na toto obdobie našetrené.

Tretíkrát sme aj preto navrhovali, aby bol rodičovský príspevok zvýšený na 280 eur. Ak štát dokáže prispieť na jasle až do tejto sumy, tak by mal rovnako prispieť aj tým matkám, ktoré sa starajú o deti do troch rokov doma.

Minister Richter sa nedávno vyjadril, ale keď až v čase padajúcich percent, že uvažuje o výraznejšom zvýšení rodičovského príspevku a to dokonca na sumu 280 eur, ktorú sme opakovane navrhovali my. Je mi naozaj ľúto, že náš návrh koaliční poslanci neschválili už v roku 2016. Už vtedy sme navrhovali zvýšenie rodičovského príspevku na 280 eur. Jedna generácia detí do troch rokov tak už mohla vyrastať v aspoň trochu lepších finančných podmienkach.

Prianie na leto: Leto je obdobím prázdnin a časom pre deti. Užime si ich s deťmi, najviac ako sa bude dať. Zoberme ich sa kúpať, hoci aj na jazero, do lesa opekať, na prechádzku, veľa sa s nimi rozprávajme a venujme si spolu navzájom všetok čas, ktorý mame. Prajem príjemne strávene leto a krásne zážitky.

PETRA KRIŠTÚFKOVÁ
Poslankyňa NR SR
Podpredsedníčka hnutia SME RODINA – Boris Kollár
Vedúca pracovnej skupiny Sociálne veci

Komentáre

komentárov