Články

Petra Krištúfková – rozprava k rozpočtu SR na rok 2018

Moje vystúpenie k rozpočtu na rok 2018 a jeho krátke zhrnutie ku kapile – Podpora rodiny⚠️

“Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je práve tým rozpočtom, ktorý sa najviac dotýka ľudí. Sú to čísla, za ktorými sa skrývajú doslova osudy.
Napriek tomu, že sociálna situácia matiek bez partnera je tu častokrát spomínaná, tak nie je predmetom konštruktívnej diskusie a riešenia zo strany ministerstva.
Máme tu ešte jedno alarmujúce číslo, ktoré je dôkazom okamžitej potreby zvýšiť príspevok na opatrovanie a je vysvedčením tejto vlády.
Za posledných 7 rokov vzrástol počet ZŤP postihnutých detí v detských domovoch o 50%. Práve tento údaj veľmi jasne vypovedá o situácii rodín, do ktorých sa narodí dieťa so zdravotným postihnutím.
Je z toho jasné, že rastie počet rodín, ktoré finančne nezvládajú starostlivosť o dieťa so zdravotným postihnutím a sú tak fakticky donútené umiestniť vlastné deti do zariadení.
Navyše sa veľmi často stáva, že jeden z rodičov nezvládne situáciu a z rodiny, kde je dieťa so zdravotným postihnutím odchádza.
Ako to má zvládnuť osamelý rodič odkázaný iba sám na seba, na to nikto odpoveď nemá! A pýtam sa, či poskytneme riešenie my poslanci…. !?
Ďalší údaj v rozpočte – Prídavok na dieťa. Ten je už roky vo výške 23,50 eur. Na budúci rok je na neho vyčlenených opäť menej financií. Dôvodom je pokles počtu nezaopatrených detí.
Takže mám otázku – prečo sa nezaoberáme zvýšením aj prídavku na dieťa, ak klesá počet detí a tým aj poberateľov tohto príspevku? Veľmi dobre vieme, že výška prídavku na dieťa je na Slovensku smiešne nízka.
Predložený rozpočet opäť nič nehovorí o ucelenej koncepcii pre podporu rodín, nevytvára systém, o ktorý by sa mohli v každej etape svojho života a v každej situácii oprieť. Iba hasí tam, kde je to neúnosné.”

Viac si môžete pozrieť vo videu

Komentáre

komentárov