Články

S ľuďmi treba cítiť a pomáhať im

Rozhovor s MILANOM KRAJNIAKOM, poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Ako hodnotí uplynulé štyri roky v politike „Posledný križiak“ – Milan Krajniak?

Pozerám sa na to z pohľadu normálnych ľudí, s ktorými sa rozprávam o tom, ako sa im žije. Keď sa ich pýtam, či sú spokojní s tým, ako sa veci na Slovensku vyvíjajú, v ich odpovediach počujem sklamanie. Ľudia na Slovensku sú sklamaní, že sa tí starí štandardní politici, aj tí akože „noví“ politici zaoberajú iba sami sebou, hádkami, kto s kým, proti komu…

Na pomoc ľuďom, ktorí ich volili, im už nezostáva čas. Ale na svojich oligarchov, spriaznené finančné skupiny a na pomoc samým sebe, na to majú času dostatok. Keď sa opýtajú nás v SME RODINA, s kým chceme po budúcich voľbách ísť, naša odpoveď je veľmi jednoduchá: s ľuďmi! Myslím si, že SME RODINA je strana, ktorá už ľuďom ukázala, že ich nikdy nesklame. Ľudia vedia, že môžu s nami súhlasiť, alebo aj v niečom nesúhlasiť. Ale keď niečo sľúbime, tak to aj dodržíme.

Nehovorí ale niečo podobné každá strana?

Presne v tom je rozdiel medzi nami a ostatnými politickými stranami. Ostatní o tom iba hovoria, my to aj naozaj robíme a ľudia si to môžu overiť. Boris pomáha ľuďom v núdzi 30 rokov. Pomáhal im už 25 rokov predtým, než išiel do politiky, pomáha im aj teraz, keď sme v opozícii, a práve preto im bude pomáhať aj po budúcich voľbách, keď budeme súčasťou vlády.

Boris je istota v tom, že vždy keď môže, tak pomôže. Žiaden iný politik nedal zo svojich súkromných zdrojov na pomoc konkrétnym ľuďom viac ako 3 milióny eur, ako to urobil Boris. Z tohto je myslím úplne jasné, kto problémy ľudí naozaj vníma srdcom, kto tie problémy cíti, a preto sa nevie a nemôže na tých ľudí vykašľať.

Asi máte pravdu v tom, že Boris Kollár je známy svojím sociálnym cítením a je v mnohých veciach iný ako ostatní politici. Dá sa to prakticky odpozorovať aj vo vašej politike?

Ľudia si už všimli, že robíme dôsledne jednu vec, za ktorú nás kritizujú, ale ja som na to hrdý. Nás v parlamente nezaujíma, či nejaký návrh predloží koalícia, opozícia, kotlebovci… Ak to pomôže ľuďom, najmä tým, ktorí si už nevedia pomôcť sami, ale potrebujú pomocnú ruku štátu, tak my za to hlasujeme bez ohľadu na to, kto to navrhne. Väčšina politikov bez ohľadu na to, či sa tvária ako noví alebo starí, v skutočnosti pozerá pri hlasovaniach iba na politický marketing. Oni veľmi dobre vedia, že tie naše návrhy sociálnych opatrení, ktoré do parlamentu prekladáme, sú dobré a pomôžu ľuďom.

Ako príklad uvádzam výrazné zvýšenie rodičovského príspevku, príspevok pre dieťa na nákup pomôcok pri nástupe do školy a mnohé ďalšie. Ale tí ostatní to nepodporia iba preto, že sme to navrhli my. A potom to vládne strany predložia samé a tvária sa, že vynašli Ameriku. My za to potom samozrejme zahlasujeme, lebo nám ide o vec.

„Naším cieľom je, aby v každom rodinnom rozpočte na Slovensku pribudlo mesačne 200 eur navyše.“

Ak to pomôže rodinám s deťmi, je nám jedno, kto to predloží. Len nám je ľúto, že sa zbytočne stratil rok – dva, kedy to už ľudia mohli cítiť na vlastných rodinných rozpočtoch.

Podarilo sa zmierniť exekučné zotročovanie obyčajných ľudí na Slovensku?

Napriek tomu, že sme v opozícii, podarilo sa nám znížiť odmeny exekútorov na polovicu, čím ľudia ušetria nemalé finančné prostriedky. Rovnako sa nám podarilo pomôcť ľuďom v tom, že bola stanovená maximálna suma poplatkov, ktorú môže exekútor vymáhať. Dnes sa už nemôže stať, že človek dlží päť eur a o päť rokov od neho exekútor vymáha tristo.

Aj v tomto sme dodržali svoje slovo, že pomôžeme ľuďom s exekúciami. Po voľbách presadíme do vládneho programu aj oddlžovací zákon, ľudovo nazývaný exekučná amnestia.

Tento oddlžovací zákon pomôže ľuďom dostať sa z dlhového otroctva, kedy im úroky z omeškania nabehli na takú úroveň, že by celý dlh do konca života nemohli splatiť. Istinu musí zaplatiť každý, aj keď na splátky, ale nehorázne úroky a poplatky – s tým štát musí pomôcť.

Ak sme vedeli oddlžiť banky alebo oligarchov – ako Širokého Váhostav, štát musí konečne pomôcť oddlžiť aj ľudí.

Čo by sa malo urobiť, aby ľudia na Slovensku mali viac peňazí v rodinnom rozpočte?

Dve zásadné veci chceme zmeniť. Prvou je zníženie poplatkov za energie. Slovenskí občania ich majú skoro najvyššie v EÚ. Len týmto vieme priemernej slovenskej rodine ušetriť 50 eur mesačne. Druhou zásadnou vecou je veľké zníženie daní a odvodov pre zamestnancov, malých a stredných podnikateľov. A súčasne výrazné zvýšenie daní pre energetické monopoly, banky, poisťovne a telekomunikačné spoločnosti. Takto vieme pri rovnakej výkonnosti slovenskej ekonomiky pridať do rozpočtu priemernej slovenskej rodiny približne 150 eur mesačne.

„Za najväčšiu hrozbu považujem zadlženie slovenských rodín a stúpajúce náklady na energie, potraviny a bývanie.“

Rozmohol sa nám tu trend, že veľké firmy, ktoré u nás získali štátnu podporu na vybudovanie svojich fabrík, namiesto Slovákov zamestnávajú čoraz viac Rumunov, Srbov, Ukrajincov, Vietnamcov. Prečo sa to deje?

Pretože im to táto nezodpovedná vláda Smeru a SNS dovolila. Dokonca im to zjednodušila! Darmo sme kričali v parlamente, že je to podvod na slovenských zamestnancoch, vykašľali sa na ľudí. Po voľbách zavedieme nové pravidlo. Ak veľký zamestnávateľ tvrdí že nevie nájsť nových ľudí, najskôr musí ponúknuť 1,2 násobok priemernej mzdy v odvetví slovenským občanom. Až potom, ak sa naozaj nikto nenájde, potom môže osloviť zahraničných pracovníkov.

Ceny energií rastú, zadlženosť obyvateľstva stúpa, ľudia nedôverujú justícii. Kde je „pes zakopaný?“

Musí prísť zásadná zmena v tom, kto bude vládnuť. Nemôžu sa striedať pri moci iba dve skupiny politikov 30 rokov. Jedni myslia iba na horných 10 tisíc ľudí, oligarchov, kamošov, to sú tie vlády Mečiara, Slotu, Fica, Danka. Alebo máme vlády Dzurindov, Miklošov, Beblavých, ktorý robia reformy pre horných 500 tisíc ľudí, ktorí sa vedia o seba postarať aj sami.

Konečne musí prísť do vlády politická sila, a my v SME RODINA sme takou stranou, ktorá nesklame tých 5 miliónov zvyšných ľudí, ktorí potrebujú pomoc štátu. Ľudia nie sú čísla, ktorými sa niekto ohadzuje v reformách a grafoch, problémy ľudí treba cítiť a riešiť ich citlivo a ohľaduplne. Myslím, že Boris Kollár je človek, u ktorého ľudia cítia, že ich problémy vníma srdcom, a nie iba chladne technokraticky ako ostatní politici.

Ako by ste charakterizovali úroveň bezpečnosti, spravodlivosti a boja proti korupcii za obdobie uplynulých 8 rokov, kedy tu dominantne vládol SMER-SD a jeho oligarchovia?

Videli sme to všetci v praxi. Nefunguje tu rovnaký meter na všetkých rovnako. Polícia a justícia pomáhala tým „NAŠIM ĽUĎOM“, tým ich kamarátom a oligarchom. Problémy normálnych ľudí nikoho nezaujímali. Toto chceme zásadne zmeniť.

Našou absolútnou prioritou je boj proti kriminalite „bielych golierov“, to sú ekonomické trestné činy proti peniazom štátu, to je korupcia, daňová kriminalita, a rozkrádanie verejného vlastníctva.

Je hnutie SME RODINA – Boris Kollár pripravené prevziať zodpovednosť v oblasti boja proti kriminalite a najmä proti korupcii? Ktoré systémové kroky by ste urobili?

Najdôležitejšie je dôsledne uplatňovať princíp osobnej zodpovednosti. V bezpečnostných zložkách štátu musí fungovať spätná väzba. Chrániš záujmy občanov a štátu? Budeš povýšený. Zlyhal si? Musíš byť odvolaný. Nikto nemôže byť zabetónovaný vo svojej funkcii na ministerstve vnútra, v polícii, v tajných službách. Keď niekto zlyhá, musí ísť preč a musí byť voči nemu vyvodená zodpovednosť. Vtedy ľudia začnú dôverovať systému, keď systém začne uplatňovať rovnaký meter na všetkých občanov a nebude ich deliť na „našich“ a ostatných.

Čo sú najväčšie hrozby, ktorým musia v súčasnosti čeliť rodiny na Slovensku?

Za najväčšiu hrozbu považujem zadlženie slovenských rodín a stúpajúce náklady na energie, potraviny a bývanie.

Toto je naša absolútna priorita. My nežijeme veľkými grafmi veľkých akože „systémových“ reforiem. Pre nás ľudia nie sú čísla v štatistikách výkonnosti ekonomiky. My sa na to pozeráme úplne inak ako ostatní politici. Poviem to na príklade: naším cieľom je, aby v každom rodinnom rozpočte na Slovensku pribudlo mesačne 200 eur navyše. To je naša priorita, aby toto ľudia pocítili. Či bude v tom istom čase makroekonomický rast Slovenska 2,5 percenta alebo iba 1,1 percenta, to nám je úplne ukradnuté. Ľudia sú podstatní, nie makroekonomické čísla.

Je tím ľudí pod vedením Borisa Kollára pripravený priniesť zmenu do našej krajiny?

Myslím si, že žiadna iná strana okrem SME RODINA nie je pripravená na tú najdôležitejšiu zmenu: začať sa konečne pozerať na ekonomiku Slovenska z pohľadu rodinného rozpočtu ľudí, nie z pohľadu suchých makroekonomických čísel.

Iba takáto zásadná zmena v nazeraní na politiku štátu spôsobí, že ľudia nezažijú ďalšie sklamanie z nesplnených sľubov. Ale naopak, pocítia, že na nich niekto z pozície štátu myslí, cíti s nimi a pomáha im.

Ak vás zaujal tento rozhovor a chcete sa dozvedieť o našom hnutí viac, pozrite si náš volebný program.

Komentáre

komentárov