Články

Sabatikal nie je to, čo slovenské rodiny potrebujú

Vyhlásenie poslankyne Petry Krištúfkovej

Sabatikal nie je to, čo slovenské rodiny potrebujú

 

Bratislava, 03. august 2019

 

Návrh Progresívneho Slovenska na tzv. sabatikal, teda voľno pre zamestnancov na pol roka ak odpracujú minimálne 10 rokov, je úplne mimo reálneho života väčšiny pracujúcich ľudí.  Tento tzv. „reset“ by mal trvať 6 mesiacov, počas ktorých môžete ostať doma a poberať 70% z vášho čistého mesačného platu. A zaplatiť to má Sociálna poisťovňa z nemocenského poistenia.

Tak si to rozmeňme na drobné: „Kto si môže dovoliť odísť z práce na pol roka a žiť zo 70% príjmu?!“ Najbohatší ľudia. Naozaj chceme zdroje Sociálnej poisťovne, kde prispievajú všetci, dávať na „reset“ pre bohatých?

Môže si učiteľka, zdravotná sestra, robotníčka, živnostníčka zobrať pol roka voľno s platom 70% zo svojho čistého príjmu? Asi ťažko. Asi by mala problém pokryť svoje životné náklady a na nejaký reset by ani nepomyslela. A to už nehovorím o osamelých matkách či otcoch.

Takže chcem vyzvať, možno budúcich kolegov z Progresívneho Slovenska, poďme sa baviť o reálnych návrhoch, ktoré pomáhajú tým, ktorí to skutočne potrebujú.

Ak sa zhodneme, že práca je, najmä pre matky, veľmi vyčerpávajúca, pretože sa okrem nej ešte starajú o deti a domácnosť, tak poďme hľadať cestu, ako im stres uľahčiť. Navrhujem začať tým, že skrátime pracovnú dobu pre matky so školopovinnými deťmi. V piatok by sa im pracovná doba skončila o 12 hodine. Mohli by vyzdvihnúť deti zo školy skôr a víkend by sa im predĺžil aspoň o pár hodín. Muži, otcovia by to určite bez problémov potiahli za ne. A takto postupne by sme sa mohli dopracovať až k jednému voľnému dňu pre matky počas týždňa, alebo k ešte výraznejšiemu skráteniu pracovnej doby. Bez skrátenia ich príjmu, na ktorý sú rodiny existenčne odkázané.

Petra Krištúfková
Poslankyňa NRSR

Komentáre

komentárov