Články

SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO SA PRIBLIŽUJE K VYSTÚPENIU Z EURÓPSKEJ ÚNIE

Keď sme vo výbore pre Európske záležitosti začiatkom roku dostali pozvanie od britskej ambasády v Bratislave – jeho excelencie pána Andyho Gartha k uskutočneniu pracovnej cesty do Londýna bolo viac ako jasné, že sa nosnou témou návštevy stane problematika Brexitu.

Obyvatelia Spojeného kráľovstva dňa 23. júna 2016 hlasovaním rozhodli o vystúpení z Európskej Únie. Od tohto času sa spustila prípravná fáza tohto procesu. Pre britských politikov vznikol nielen problém vysporiadať vonkajšie vzťahy s EÚ, ale aj vyriešiť lokálne novovzniknuté trecie body ako sú stanovenie Írskej hranice, nespokojnosť Škótskeho obyvateľstva či problematiku migrácie.

Počas trojdňovej návštevy sme absolvovali stretnutia na ministerstve zahraničných vecí v parlamente s Klubom priateľstva so Slovenskou republikou s pánom Ian Lidl Grainngererom, na ministerstve hospodárstva s pánom Gregom Handsom, v parlamente pánom Billom Cashom a neskôr s pánom Hillary Benom, ktorý je šéfom výboru pre Brexit.

Nemôžem sa vzdať dojmu, že aj napriek dobrej informovanosti našich britských kolegov o téme si zrejme ešte neuvedomujú aký bude záver a dopad bilaterálnych rokovaní 9 hnutie-smerodina.sk pre Spojené kráľovstvo, ktoré by sa mali finalizovať v októbri 2018.

Britská premiéra Theresa Mayová sa niekoľkokrát vyslovila za „tvrdšiu“ verziu Brexitu. To znamená, že Spojené kráľovstvo s výstupom z EÚ opustí aj jednotný trh a colnú úniu. Piatok 2. marca 2018 predniesla doposiaľ najdetailnejší príhovor o budúcnosti vzťahov s Bruselom. V ňom odmietla vyberať z modelov, ktoré už sú dnes v ponuke Európskej Únie. Británia podľa nej nepristúpi na dohodu, ktorá bude predpokladať „práva ako má Kanada a povinnosti, aké má Nórsko.“ Anglickí politici by si najradšej predstavovali špeciálny vzťah „ušitý na mieru”. Toto sa zrejme nebude pozdávať európskej dvadsať sedmičke a najmä nie Francúzsku a Nemecku.

Francúzskeho vyjednávača Brexitu za Brusel, Francúza Michela Barniera ešte čaká náročný rok. Môj osobný názor je, že vyjednávania nebudú jednoduché, a že zostáva veľmi krátky čas na úplne doriešenie všetkých otvorených bodov. „Deadline“ bol stanovený na 23. hodinu britského času v piatok 29. marca 2018. Nechajme sa prekvapiť…

ING. ĽUDOVÍT GOGA
Poslanec NR SR
vedúci pracovnej skupiny Medzinárodné vzťahy

Komentáre

komentárov