Články

TS:Odpoveď na otázku poslanca Fica: Čo má robiť Peugeot, keď nevie zohnať ľudí

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

Odpoveď na otázku poslanca Fica: Čo má robiť Peugeot, keď nevie zohnať ľudí

Bratislava, 29. november 2018

            Podpredseda hnutia SME RODINA – Boris Kollár, Milan Krajniak navrhuje zvýšiť Slovákom platy. Reagoval tým na otázku poslanca Fica, čo robiť ak Peugeot nevie zohnať ľudí. Podľa Krajniaka sa vláda nezaujíma o dvestotisíc Slovákov pracujúcich v zahraničí, ktorí by sa radi vrátili domov, ak by dostali sľúbené finančné ohodnotenie.

 

Podľa hnutia SME RODINA – Boris Kollár sa v prvom rade treba uľútostiť nad tými ľuďmi, ktorí kvôli nízkym platom nechcú pracovať v automobilkách. „Keď sa Peugeot sťažuje, že krváca, viete koľko percent zo svojich príjmov dáva na mzdy zamestnancov? Iba 3% z príjmov, vo Volkswagene je to 5,3 %. Keď si predstavíte Volkswagen Touareg, ktorý má predajnú cenu približne 50 000 eur, tak na platy ľudí z tohto pôjde maximálne 2500 eur. Nie fabriky, ale ľudia finančne krvácajú, “ozrejmil situáciu poslanec Milan Krajniak.

 

Slovenská ekonomika má rovnakú produktivitu práce ako slovinská či česká ekonomika, ale na Slovenku je priemerná čistá mzda na úrovni 700 eur. To považujeme za hlavný dôvod, prečo automobilky nevedia nájsť zamestnancov. Každá kvalifikovaná pracovná sila slovenského pôvodu nepôjde robiť za takúto sumu, aj keď im boli sľúbené 1200 eurové platy.

 

Práca je ekonomická činnosť, to nie je ekonomická migrácia? Je dvestotisíc Slovákov žijúcich v zahraničí, ale nikdy nebudú môcť vrátiť, ak im Fico pustí na slovenský pracovný trh konkurenciu Srbov a Ukrajincov, ktorí budú robiť za 500 eur?“ pýta sa poslanec Krajniak.

 

Hnutie SME RODINA – Boris Kollár zastáva názor, že máme pomáhať prioritne našim občanom, ktorým treba zvyšovať platy.

 

Tlačové oddelenie

SME RODINA – Boris Kollár

Komentáre

komentárov