Články

Vnímajme svet okolo seba s citom pre rodinu

Rozhovor s JOZEFOM LUKÁČOM, poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Pán poslanec, povedzte nám niečo o sebe! Odkiaľ pochádzate?

Narodil som sa v Prešove, vyrastal som v Ľuboticiach a v súčasnosti bývam v Záborskom pri Prešove. Mám 45 rokov a spoločne s mojou manželkou Máriou sme spolu už takmer 25 rokov. Máme spolu dve dcéry a dvoch synov.

Akým témam sa venujete v Národnej rade Slovenskej republiky?

Ako člen ústavnoprávneho výboru mám široký záber, keďže cez náš výbor prechádzajú všetky zákony, ktoré idú do druhého a tretieho čítania. Ale posledný rok sa niesol hlavne v znamení nekonečného výberu kandidátov na sudcov ústavného súdu. Dnes už máme výber za sebou a plénum konečne zvolilo osemnástich kandidátov, takže pani prezidentka má z čoho vyberať a ukončiť tak ságu, ktorá traumatizuje spoločnosť takmer rok.

„V prvom rade je potrebne vrátiť do politiky pokoru a úctu jedného k druhému. Politika sa nemá robiť osobne proti niekomu, ale vecne, diskusiou za niečo, čo bude dobré pre občanov.“

„V kraji máme málo pracovných príležitostí a mladí odchádzajú za prácou mimo náš kraj. Na jednej strane sa vláda tvári, že pomáha rozvoju regiónu, na druhej strane predloží do parlamentu zákon o príspevku na presťahovanie za prácou.“

Samozrejme ma zaujímajú zákony, ktoré sa týkajú samosprávy vyšších územných celkov, keďže priamo ovplyvňujú ich kompetencie a chod.

Čo hovoríte na armádne nákupy SNS? Nebolo by lepšie investovať miliardy eur radšej do zdravotnej starostlivosti alebo do vzdelávania?

Máme záväzky, ktoré pre nás vyplývajú z členstva v NATO a ktoré dlhodobo neplníme. Na druhej strane nákupy, ktoré realizuje SNS tesne pred voľbami vyzerajú pomerne podozrivo, keďže sa snažia na poslednú chvíľu uzatvoriť miliardové tendre. Otázka je, čo robila vládna koalícia v tejto oblasti posledné tri roky.

„Snažíme sa o to, aby otcovia necestovali za prácou, ale aby mohli pracovať doma a starať sa o rodiny, vychovať deti.“

K druhej časti otázky len toľko: do oboch týchto rezortov je potrebné naliať peniaze, ale hlavne treba urobiť systémové zmeny, aby sme v každom volebnom období nemuseli oddlžovať nemocnice a v školstve je potrebné racionalizovať siete škôl, hlavne vysokých. V takom prípade menej stíhačiek a viac zdravia a vedomostí.

O štandardných politikoch je známe, že často klamú, kradnú, podvádzajú. Z toho potom vychádza aj veľká nedôvera občanov voči politike. Ako sa to dá zmeniť?

Vprvom rade je potrebné vrátiť do politiky pokoru a úctu jedného k druhému. Politika sa nemá robiť osobne proti niekomu, ale vecne, diskusiou za niečo, čo bude dobré pre občanov SR.

Samozrejmosť je nekradnúť a neklamať. Politici nemajú vládnuť, ale slúžiť občanom.

Ste vicežupanom Prešovského samosprávneho kraja. S akými problémami sa najviac boria ľudia na východe Slovenska?

V Prešovskom samosprávnom kraji máme až osem okresov, ktoré vláda zaradila medzi najmenej rozvinuté okresy.

„Samozrejmosť je nekradnúť a neklamať. Politici nemajú vládnuť, ale slúžiť občanom.“

V kraji máme málo pracovných príležitostí a mladí odchádzajú za prácou mimo náš kraj.Na jednej strane sa vláda tvári, že pomáha rozvoju regiónu, na druhej strane predloží do parlamentu zákon o príspevku na presťahovanie za prácou. Namiesto toho, aby pritiahla investora do tohto regiónu, platí ľudom, aby sa presťahovali do Nitry a okolia. Celé zle. Mojím cieľom je, aby sa v našom kraji tvorili pracovné miesta, rozvíjal cestovný ruch.

Snažíme sa o to, aby otcovia necestovali za prácou, ale aby mohli pracovať doma a starať sa o rodiny, vychovať deti. Rodiny by mali zostať spolu. Zároveň sa snažíme o racionalizáciu stredných škôl, aby žiaci mali kvalitné vzdelanie a bez problémov si našli uplatnenie na pracovnom trhu. Investujeme do opravy ciest a robíme mnoho ďalších aktivít. Čo sa týka regiónu, je toho veľmi veľa, možno aj na samostatný rozhovor.

Je o Vás známe, že ste konzervatívne založený človek. Ako vnímate snahy liberálnych elít a médií o pomerne militantné presadzovanie LGBTI agendy, ako sú registrované partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, atď ?

Musím povedať, že to vnímam veľmi negatívne. Samozrejme, nesúhlasím s registrovanými partnerstvami a s adopciou detí takýmito pármi. Nepáči sa mi, že každý, kto ma iný názor ako LGBTI aktivisti, okamžite dostane nálepku homofób, extrémista či bigotný katolík. Menšina diktuje väčšine, takto demokracia nefunguje. Normálnu rodinu tvorí muž žena a ich deti. Aj naša ústava definuje manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy.

Čo robíte vo voľnom čase?

Voľného času mám veľmi málo, preto sa ho snažím tráviť s rodinou. Vychutnávam si chvíle v spoločnosti mojej manželky a našich detí, nech je to už doma, alebo kdekoľvek na cestách. Radi a často spolu cestujeme.

Čo Vás najviac potešilo vposlednom období?

Jednoznačne narodenie prvého vnuka Matúška.

Prečo je podľa Vás hnutie SME RODINA tou pravou politickou platformou pre všetkých, ktorí majú srdce, cítia s ľuďmi a chcú pomôcť obyčajným ľuďom na Slovensku?

Odpoveď je v otázke: Hnutie SME RODINA je politickou platformou pre všetkých, ktorí majú srdce, cítia s ľuďmi a chcú pomôcť obyčajným ľuďom. Zároveň hnutie vnáša do politiky normálnosť. To je to čo ma na hnutí SME RODINA oslovilo. Vnímajme svet okolo seba srdcom.

PhDr. Jozef Lukáč

Komentáre

komentárov