Články

Vytiahneme Vás z detskej izby do vlastného bytu – nájomné bývanie vďaka hnutiu SME RODINA

Bratislava, 5. 12. 2019 – Hnutie SME RODINA prichádza s vlastným návrhom nájomného bývania. Cieľom strany je vybudovať 25 tisíc nájomných bytov ročne s mesačným nájomným od 119 eur. Naši mladí a mladé rodiny totiž aktuálne vedú v európskom rebríčku tých, ktorí sa nevedia osamostatniť od svojich rodičov.

Žiadne tlačenie sa rodičov a ich dospelých detí v jednom byte, žiadne vychovávanie malých detí mladými rodičmi v ich pôvodnej detskej izbe u svokrovcov. Hnutie SME RODINA prichádza s prepracovaným návrhom. Ide o pomoc s bývaním pre tých, ktorí síce poctivo pracujú, ale nezarábajú toľko, aby sa mohli osamostatniť a vybudovať si vlastnú strechu nad hlavou.

„Dospelé deti zostávajú naďalej vo svojich detských izbách, pretože nemajú peniaze na to, aby si kúpili vlastný byt alebo platili drahý prenájom bytu. Zostávajú teda bývať v tzv. „mama hoteli“, ale nie z lenivosti či pohodlnosti, ako sa to niekedy hovorí, ale veľmi často z nutnosti. Jednoducho ich finančná situácia je taká, že na to nemajú. Bohužiaľ, ani ich vyhliadky na vlastné bývanie nie sú ružové,“ hovorí Boris Kollár.

Nájomné bývanie sa podľa tieňového ministra financií Štefana Holého zrealizuje bez toho, aby to zaťažovalo štátny rozpočet.

„Naše hnutie kvôli tomu nemusí a nebude zvyšovať daňové zaťaženie. Výstavba nájomných bytov naším konceptom, naopak, prispieva masívne do rozpočtu verejnej správy – iba príjem štátu na dani z pridanej hodnoty sa zvyšuje o skoro 400 miliónov eur. Pričom ďalšie multiplikátory tento pozitívny efekt na verejné financie len ďalej umocňujú. Práca napríklad pre domácich dodávateľov okien, kuchýň, kúpeľní či stavebných materiálov prináša množstvo kvalitných pracovných miest do regiónov, ktoré dnes trpia nedostatkom práce.“

Podľa štúdie s názvom „Viac dostupného nájomného bývania, ako na to?“ (Fridrich Ebert Stiftung) až 74 % ľudí na Slovensku vo veku 18 – 30 rokov žije stále so svojimi rodičmi. Je to najvyšší podiel v rámci Európskej únie, pričom priemer v EÚ je 49 %. Napríklad v Bratislave cca 120 000 ľudí „funguje“ tak, že v jednej domácnosti žijú spoločne rodičia a ich dospelé deti. Vedie ich k tomu skutočnosť, že si nemôžu finančne dovoliť vlastné bývanie.

Tento projekt nájomného bývania je určený pre všetkých, ktorí majú priemerný príjem, ale stále túžbu osamostatniť sa, preto potrebujú prístup k takému bývaniu, ktoré ich finančne nezruinuje.

„Ľudia s priemernou mzdou si nemôžu dovoliť nielen kúpiť vlastný byt či dom, ale často si nemôžu dovoliť zobrať ani hypotéku, pretože by bola pre nich likvidačná. Ak by ale mali k dispozícii bývanie s mesačným nájmom okolo 200 eur, to je suma, ktorú si môže dovoliť už takmer každý. A bývate vo svojom! My chceme dať naším návrhom nájomného bývania nádej všetkým tým, ktorí sa chcú postaviť na vlastné nohy a túžia po vlastnom bývaní aj napriek tomu, že ich príjem je nízky,“ uzavrel Boris Kollár.

Komentáre

komentárov