Články

Začala škola a rodičia opäť siahnu hlboko do peňaženky

TLAČOVÁ SPRÁVA hnutia SME RODINA – Boris Kollár

 

Začala škola a rodičia opäť siahnu hlboko do peňaženky

 

Bratislava, 2. september 2019

Pre 660 000 tisíc žiakov základných a stredných škôl a ich rodičov sa začal nový školský rok. Rodiny, tak ako každý rok, prežívajú v tomto čase veľký nápor na rodinné peňaženky. Nákup pomôcok, výbavy na hodiny telesnej výchovy, pri menších deťoch aj výtvarnej výchovy, poplatky, a aj učebnice či pracovné zošity, ktoré vyžadujú niektorí učitelia. To všetko stojí nemalé peniaze. Náklady sa podľa prepočtov rodičov šplhajú až k 300 eurám na žiaka.

Ešte v roku 2017 som za Hnutie SME RODINA – Boris Kollár predkladala v parlamente novelu zákona o rodinných prídavkoch, kde som navrhovala zaviesť nový príspevok pre rodičov na kompenzáciu nákladov spojených so začiatkom školského roka,“ upozorňuje poslankyňa NR SR Petra Krištúfková. V našom návrhu sme predložili sumu 50 eur pre každé dieťa, ktoré navštevuje základnú a strednú školu. Uvedomujeme si, že 50 eur je len malá časť nákladov, ale našim zámerom bolo, najmä presvedčiť poslancov vládnej koalície, aby sa takýto príspevok vôbec zaviedol. Pričom výška príspevku by sa mohla v každom roku zvyšovať.

Samozrejme koaliční poslanci náš návrh zamietli, tak ako všetky naše dobré návrhy. A po čase prišli s vlastným, tak ako sa stalo aj v prípade zmien v náhradnom výživnom, či návrhu na zvýšenie rodičovského príspevku, ktoré sme opakovane v parlamente predkladali. „Som rada, že naše návrhy sú pre vládnu koalíciu také inšpirujúce. Prečo však rozhodli, že kompenzáciu 100 eur majú dostať len rodičia prváčikov? Tých nastúpi do školy v tomto roku 58 100 zo 660 000 tisíc všetkých žiakov základných a stredných škôl. Tých ostatných sa náklady na začiatku školského roka netýkajú? Ak by sme príspevok poskytli všetkým aspoň vo výške 50 eur, tak napríklad rodinám s dvomi alebo tromi deťmi aj bez prváčika, by to určite pomohlo,“ podotkla Petra Krištúfková.

Rodičia prváčikov navyše dostanú príspevok až v októbri. Čo je už úplne nechopiteľné. Je naozaj také zložité prijať zákon tak, aby rodinám skutočne pomáhal a nie len im komplikoval život? Po „obedoch zadarmo“, ktoré napokon nebudú zadarmo, aj príspevok na prváčika…

Rodičia totiž nakupujú a platia práve v týchto dňoch a príspevok v októbri im nezmierni starosti a ani stres.

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár, tlačové oddelenie

 

Za hnutie SME RODINA – Boris Kollár,

Tlačové oddelenie

Komentáre

komentárov