Články

Zdaneniu digitálnych gigantov sa začína venovať stále viac krajín

Zdaneniu digitálnych gigantov sa začína venovať stále viac krajín.

Vo francúzskom parlamente prešiel zákon zdaňujúci digitálne firmy ako Google či Facebook, často nazývaný daň na GAFA (google, facebook, amazon a apple),  ktoré už boli viackrát obvinené aj v rámci pôdy EU z únikov pred daňovými povinnosťami. Je to 3% daň, ktorá sa bude vyberať na predajoch multinárodných firiem generovaných vo Francúzsku.

Od akejkoľvek firmy s obratom vyšším ako 750 miliónov eur z čoho je aspoň 25 miliónov eur zarobených vo Francúzsku bude táto daň vymáhaná. Americká vláda na čele s Donaldom Trumpom už začala vyšetrovať túto legislatívu a jej diskriminujúci charakter voči americkým firmám. Trump je pripravený na odvetné kroky zvýšením daní na francúzske vína. No firmy, ktorých sa to pravdepodobne bude týkať pochádzajú aj z Nemecka, Číny, Británie či Španielska.

Americká vláda, a jej firmy sú pohoršené a bránia sa no pravda je taká, že firmy predávajúce vo Francúzsku musia platiť priemerne 20% daň a podľa Francúzov sú 3% stále len zrnkom v mori. Ďalšia vec, ktorá Francúzov trápi je, že dané firmy si pravdepodobne na oplátku nájdu spôsob ako dostať viac peňazí od svojich používateľov zatiaľ čo Macronova vláda si navonok robí len populistickú kampaň.

Pravidlá digitálneho obchodu sú stále neprebádaným svetom, na ktorý súčasná obchodná legislatíva nestačí, no je na čase konať. 3% daň je dobrým začiatkom iniciovať diskusiu na medzinárodnej úrovni napríklad v rámci zoskupenia G7, ktorá môže stanoviť nové a moderné medzinárodné pravidlá.

Nadnárodné digitálne spoločnosti vo veľkej miere presúvajú svoje sídla do teritórií s výhodným daňovým zaťažením. Niekedy aj za cenu sporadicky udelených pokút. EÚ už v tomto smere robí kroky, ale je potrebné zvýšiť toto úsilie úmerne k tomu, ako rastu tržby a vplyv týmto spoločnostiam.

Ing. Ľudovít Goga
Poslanec NRSR

Komentáre

komentárov